SME
Nedeľa, 24. október, 2021 | Meniny má KvetoslavaKrížovkyKrížovky

Sviatky ukončia sezónu, lyžovať sa bude ešte v Tatrách

Vysoké TATRyV mnohých lyžiarskych strediskách na Slovensku je stále dostatok snehu a plánujú v nich veľkonočné akcie a rozlúčku so snehom. Počas ochladenia v minulom týždni pripadla nielen nová snehová perina, no vďaka teplotám pod bodom mrazu mohli ...


ILUSTRAČNÉ FOTO - ARCHÍV TASR

Vysoké TATRyV mnohých lyžiarskych strediskách na Slovensku je stále dostatok snehu a plánujú v nich veľkonočné akcie a rozlúčku so snehom. Počas ochladenia v minulom týždni pripadla nielen nová snehová perina, no vďaka teplotám pod bodom mrazu mohli aj zasnežovať.

Výborné snehové podmienky sú napríklad vo Vysokých Tatrách. Ako nás informoval Jozef Kováč z Tatranskej informačnej kancelárie, lyžuje sa stále na Štrbskom Plese a v Tatranskej Lomnici - Lomnickom sedle. Na veľkonočný víkend tu majú naplánovaných viacero zaujímavých akcií, väčšina z nich uzatvorí zimnú lyžiarsku sezónu. V piatok sa na Štrbskom Plese uskutoční lyžiarska Uniqua SKI SHOW s množstvom dobrej zábavy, v nedeľu je naplánovaná akcia „Lyžuje celá rodina“, určená hlavne pre rodičov a deti.

Na Štrbskom Plese je pripravených mnoho ďalších zaujímavých programov. Vystúpenia folklórnych a country skupín, ochutnávka veľkonočných a zabíjačkových špecialít či sprievod od Patrie do areálu FIS. Akcie vyvrcholia pochovaním snehovej vločky.

Zaujímavý bude aj víkend v Starom Smokovci, zameraný na vítanie jari. Tiež sa tu predstavia folklórne súbory spod Tatier, pripravené sú tradičné zvyky Veľkej noci.

Veľmi dobré podmienky sú i na Jamách v Tatranskej Lomnici a v Ždiari - Strednici. Tieto dve strediská budú v prevádzke od 17. do 22. apríla.

Potom zostanú v prevádzke už len strediská Štrbské Pleso a Lomnické sedlo, v závislosti od snehových podmienok budú v prevádzke minimálne do polovice mája. (eta, sita)

Ceny lístkov

Štrbské Pleso

dospelí deti

celodenný 590 480

Lomnické sedlo (vrátane lanovky hore a dolu)

celodenný 520 320

Kremnické vrchy, remataNa strednom Slovensku ponúka vynikajúcu lyžovačku stredisko Skalka v Kremnických vrchoch. Ako nám povedal Viktor Halíř z Horskej služby na Skalke, návštevníkov čaká vynikajúca jarná lyžovačka. Na Skalke pripadla minulý týždeň dostatočná vrstva nového snehu a majitelia vlekov využili aj umelé zasnežovanie. Na niektorých miestach Turčekovskej doliny je preto stále viac ako meter snehu. Ten síce trochu zmäkol a cez deň je o niečo pomalší, na kvalite lyžovačky sa to však nepodpíše. Aj na Skalke sa v nedeľu uskutoční tradičná karnevalová rozlúčka so snehom o Veľkonočné vajce. Mesto Kremnica pripravilo pre priaznivcov tejto tradičnej akcie zaujímavý program s veľkou tombolou.

Lyžuje sa aj na Remate neďaleko Handlovej, v prevádzke však bude už len jeden vlek. (eta)

Ceny lístkov

Skalka - vlek do Turčeka

dospelí deti

celodenný 350 250

poldenný 230 150

Detský vlek za chatou Elba

celodenný 200 120

poldenný 120 70

Remata

celodenný 100

oravaPrežitie veľkonočných sviatkov na lyžiach sa stáva čoraz populárnejším, množstvo ľudí z miest preto smeruje do lyžiarskych stredísk. Je to pre väčšinu z nich poslednou možnosťou zalyžovať si.

Podobnú skúsenosť majú aj v Zuberci, ľudí už tradične láka krásna príroda Roháčov. Nečudo, že cez sviatky tam majú obsadené už všetky ubytovacie kapacity v penziónoch a hoteloch. „Záujem je naozaj veľký, voľné miesta sú ešte na privátoch v obci. K dispozícii sú okrem nocľahu aj plne vybavené kuchynky,“ hovorí Ľubomíra Lofajová z turisticko-informačnej kancelárie.

Lyžiarske podmienky v stredisku Zverovka- Spálená v Roháčoch sú dobré, snehu je viac ako pol metra. „Obávali sme sa, či nám sneh vydrží, ale našťastie trochu pripadlo,“ dodali miestni pracovníci v cestovnom ruchu. V prevádzke je štvorsedačka, vlek pre deti aj dospelých, lyžiarska škola, požičovňa. Lístky sú v porovnaní hlavnou sezónou lacnejšie.

Aj keď v lokalite sa v tomto čase dajú robiť pekné turistické vychádzky, napríklad na Roháčske plesá, podľa Lofajovej málokto príde vyslovene za turistikou. Región Zuberca však ponúka veľa možností aj pre tých, ktorí si chcú na chvíľu od lyží oddýchnuť. Lákavou atrakciou je skanzen v Zuberci, kde sa predstavuje originálna oravská ľudová architektúra. Veľa ľudí využíva aj neďaleké termálne kúpalisko v Oraviciach, ktoré je otvorené po celý rok. Záujemcovia však musia momentálne oželieť návštevu Oravského zámku, kde majú počas apríla technickú prestávku. Pre návštevníkov Zuberca však bude určite zaujímavým spestrením dovolenky ľudová zábava s ukážkami tradičných veľkonočných zvykov, ktorá bude v nedeľu v kultúrnom dome. (aha)

Ceny lístkov

Zverovka

dospelí deti

celodenný 420 280

nocľah na priváte 230 Sk os./noc

DONOVALY, SELCE, MÝTO POD ĎUMBIEROM, TáLEPre turistické strediská v okolí Banskej Bystrice sa zdá, že sa už lyžiarska sezóna skončila.

Podľa šéfa Skicentra Donovaly Branislava Veľkého hoci ešte plánovali na Záhradišti lyžovačku aj počas Veľkonočných sviatov, v stredu sa definitívne rozhodli sezónu ukončiť. Prevládajúce niekoľkodňové teplé počasie im už totiž neumožňuje zabezpečiť kvalitné snehové podmienky. Navyše takéto počasie by malo trvať aj naďalej. V stredu dal tiež pokyn stiahnuť informácie z webovej stránky Skicentra, podľa ktorých malo byť stredisko otvorené od 17. do 22. apríla a v prevádzke mali byť tri vleky. Premávať bude už len sedačková lanovka pre turistov.

Lyžiarske stredisko Čachovo pri Selciach ukončilo sezónu už pred dvoma týždňami a uplynulý víkend bol posledným aj pre Mýto pod Ďumbierom, keď bol vlek naposledy v prevádzke. Ani tam sa počas sviatkov už lyžovať nebude. V stredisku Šachtičky, kde sa ešte minulú nedeľu na technickom snehu lyžovalo, je veľkonočná lyžovačka zatiaľ nepravdepodobná. Muselo by sa radikálne zmeniť počasie.

Ak už má niekto chuť stráviť sviatky na lyžiach, oplatí sa mu ísť na Tále v Breznianskom okrese. Ako nás ubezpečili v Skicentre, od piatku až do pondelka sa tam lyžovať bude a premávať majú dva vleky, veľký 900-metrový a osemstovka. Naposledy v tomto areáli bolo vidno lyžiarov minulý víkend, pričom uplynulé dni nepremávali, aby ušetrili sneh na sviatky.

V prípade nepriaznivých snehových podmienok si možno v areáli pozrieť aspoň golfové ihrisko. Viac aktuálnych infomácií nájdete na www.tale.sk. (ek)

Ceny lístkov

Tále

dospelí 250

mládež 220

deti 200

okolIE KošícLyžovačka v okolí Košíc je už minulosťou. V strediskách Kavečany, Kojšovská hoľa a Jahodná sú po veľmi dobrej sezóne už len zvyšky snehu.

Výnimkou sú Plejsy neďaleko Krompách. Na zjazdovkách majú ešte stále 60 centimetrov technického snehu. Počas veľkonočných sviatkov bude v prevádzke päť zo siedmich vlekov. „Podmienky sú naďalej veľmi dobré. Napriek tomu sa v nedeľu rozlúčime so sezónou. Pripravili sme bohatý kultúrny program a tombolu. Prvá cena je celosezónny lístok v hodnote 30-tisíc korún. Deti sa môžu lyžovať zadarmo,“ informoval nás riaditeľ spoločnosti Ski - Plejsy Jindřich Gazdag.

Dobrá správa pre tých, ktorí sa rozhodli stráviť sviatky na Plejsoch. Koncom týždňa sa očakáva na východnom Slovensku chladnejšie počasie. Vplyvom prenikania chladnejšieho vzduchu zo severu sa budú nočné teploty pohybovať od jedného do piatich stupňov nad nulou, v dolinách okolo nuly. Sneh sa teda udrží. Po polooblačnom až oblačnom piatku a sobote, nedeľa a pondelok by mali byť opäť slnečné s dennými teplotami 15 až 18 stupňov. (sen)

Ceny lístkov

Plejsy

dospelí deti

celodenný 350 0

4-hodinový 250 0

2-hodinový 170 0

NÍZKE TATRYPobyty v hoteloch v Jasnej, ako aj v priľahlých turistických areáloch, sú vypredané. Záujemcovia môžu využiť ubytovanie v privátoch, kde sa cena pohybuje od 200 do 350 korún za lôžko.

Súčasné veľmi dobré snehové podmienky na severných svahoch Chopku môžu prilákať veľké množstvo turistov. Zatraktívniť pobyt v Jasnej počas jarných sviatkov má aj karneval na snehu. Na túto sobotu a nedeľu ho pripravujú v Demänovskej doline, kam bude premávať kyvadlová doprava z Liptovského Mikuláša.

Lyžiari môžu využiť trate, ktoré pokrýva 80 cm snehu. K dispozícii majú všetky lanovky a vleky. (tasr)

Snehové spravodajstvolyžiarske lyžiarske výška vleky trate

stredisko podmienky snehu otvorené/všetky

Vysoké Tatry

Štrbské Pleso - Interski veľmi dobré 110 cm 1 / 2 1 / 2

Štrbské Pleso - Esíčko veľmi dobré 110 cm 1 / 1 2 / 2

Štrbské Pleso - Solisko veľmi dobré 90 cm 2 / 2 2 / 2

Skalnaté pleso - Lomnické sedlo veľmi dobré 200 cm 1 / 1 1 / 2

Nízke Tatry

Jasná - Biela Púť veľmi dobré 80 cm 1 / 1 1 / 1

Jasná - Luková veľmi dobré 80 cm 2 / 2 2 / 3

Jasná - Záhradky veľmi dobré 80 cm 4 / 5 2 / 6

Jasná - Otupné veľmi dobré 80 cm 5 / 5 3 / 3

Čertovica - sedlo veľmi dobré 85 cm 2 / 3 1 / 6

Čertovica - Čertova Svadba obmedzené 30 cm 1 / 1 1 / 1

Tále veľmi dobré 40 cm 3 / 5 2 / 3

Západné Tatry

Zverovka - Spálená veľmi dobré 80 cm 4 / 4 1 / 1

Veľká Fatra

Donovaly - Záhradište veľmi dobré 30 cm 3 / 15 2 / 12

SkiPark Ružomberok veľmi dobré 40 cm 3 / 9 4 / 7

Jasenská dolina dobré 30 cm 2 / 8 2 / 7

Skalka pri Kremnici veľmi dobré 80 cm 2 / 4 3 / 7

Malá Fatra

Vrátna - Paseky dobré 60 cm 4 / 4 4 / 4

Vrátna - Chleb obmedzené 35 cm 2 / 3 1 / 3

Vrátna - Oštiepková mulda dobré 80 cm 1 / 1 1 / 1

Veľká Rača - Dedovka veľmi dobré 80 cm 2 / 4 3 / 5

Veľká Rača - Laliky dobré 40 cm 1 / 2 2 / 4

Veľká Rača - Marguška dobré 30 cm 0 / 1 0 / 3

Martinské hole dobré 60 cm 6 / 7 6 / 7

Slovenský raj

Krompachy - Plejsy veľmi dobré 40 cm 7 / 8 5 / 8

Orava

Malá Lučivná - Magura dobré 25 cm 2 / 2 2 / 2

Malá Lučivná - BLV 1 dobré 30 cm 2 / 2 1 / 1

Stredné Slovensko

Remata - Ráztočno dobré 30 cm 2 / 2 1 / 2

Včera ráno bolo v lyžiarskych strediskách jasno. Teplota vzduchu sa pohybovala od +2 °C do -2 °C. Fúkal slabý východný vietor. Nový sneh nepripadol. Povrch zjazdoviek je zrána tvrdý, v poludňajších hodinách vplyvom oteplenia odmäkne na kašovitý firn. Peter Kováč z meteorologického pohľadu dodáva k veľkonočným dňom: na lyžiarskych svahoch prírodný sneh už nepribudne. Naďalej bude pokračovať teplejší charakter počasia, ale v piatok a sobotu sa mierne ochladí, pri prechodne zväčšenej oblačnosti a občasnom daždi. V nedeľu sa oblačnosť zmenší a pri väčšinou slnečnom počasí sa teploty vzduchu opäť dostanú na 14 až 18, v južných okresoch na 21 stupňov. Veľkonočný pondelok odštartuje ďalší prílev teplého vzduchu od juhu čo spôsoby postupné zvyšovanie denných teplôt na ešte vyššie hodnoty ako máme v týchto dňoch t. j. 16 až 22, v južnej polovici Slovenska miestami slabo aj nad 25 stupňov Celzia. www.ski.sk

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Cestovanie

Inzercia - Tlačové správy

 1. Ako na rodinný rozpočet v troch jednoduchých krokoch
 2. Ako sa technologické spoločnosti starajú o bezpečnosť platieb
 3. Darujte úsmev dvakrát pre šťastie mnohých rodín
 4. Oprášte cestovateľské plány, jeseň sa nesie v znamení poznávania
 5. Vyberte sa s nami za strašidlami. Žiadny strach, bude to zábava
 6. Kaufland otvára prvú predajňu s fotovoltaickým systémom
 7. Ako je na tom naša ekonomika? Začína sa konferencia #akonato
 8. Ako zamestnať cudzinca: Čo musíte vedieť a na čo si dať pozor
 9. Tiguan eHybrid: bežné problémy plug-in hybridov sa ho netýkajú
 10. Ako budú tento rok vyzerať vianočné dôchodky a kedy ich vyplatia
 1. 100% ovocné šťavy pod lupou – Prečo sa ich oplatí konzumovať?
 2. Prvé bezbariérové fitko vo Zvolene otvára ZŤP cestu k športu
 3. Zánovné vozidlá na slovenskom trhu za rok zdraželi až o 15 %
 4. Oprášte cestovateľské plány, jeseň sa nesie v znamení poznávania
 5. Darujte úsmev dvakrát pre šťastie mnohých rodín
 6. Ocenenie získali Innovatrics, Kellys Bicycles a Bivio
 7. Ako získať nabíjaciu kartu k novému elektromobilu?
 8. Ako sa technologické spoločnosti starajú o bezpečnosť platieb
 9. Vyberte sa s nami za strašidlami. Žiadny strach, bude to zábava
 10. Kaufland otvára prvú predajňu s fotovoltaickým systémom
 1. Ako budú tento rok vyzerať vianočné dôchodky a kedy ich vyplatia 14 966
 2. Kaufland otvára prvú predajňu s fotovoltaickým systémom 7 853
 3. Ako je na tom naša ekonomika? Začína sa konferencia #akonato 6 304
 4. Stravovacie zlozvyky Slovákov. Odborníci radia čomu sa vyvarovať 4 765
 5. Prichádzame o pamiatky? Obnoviť všetky by trvalo 180 rokov 3 612
 6. Oprášte cestovateľské plány, jeseň sa nesie v znamení poznávania 3 517
 7. Ako na rodinný rozpočet v troch jednoduchých krokoch 3 310
 8. Martinus vykupuje čítané knihy, spustil službu Knihovrátok 2 792
 9. Výber žiarovky môže mať vplyv na celkové zdravie 2 690
 10. Ako zamestnať cudzinca: Čo musíte vedieť a na čo si dať pozor 2 499
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Blogy SME

 1. Irena Šimuneková: Túlačky okolo Štrbských plies
 2. Pavel Dvořák: Instantná polievka ako SYMBOL LUXUSU?
 3. Peter Krivda Soliwarski: Túlačky LXXXVIII - Zámok Plumlov /CZ/
 4. Pavel Dvořák: Život na Slovensku očami Číňanov
 5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 18. - Preteky v lokalizácii južného pólu 1/2 - Dumont d'Urville
 6. Pavel Dvořák: Sú Číňania šťastnejší?
 7. Lubo Repka: Zakladajúce štáty USA – Massachusetts
 8. Vladimír Benčík: Vietnam – viete že sa na vietnamskom trhu dá kúpiť láska i šťastie?
 1. Robert Fico: Pán Kovačič z Markízy, ďakujem, vyhral som vďaka Vám 50 Eur! 32 599
 2. Matúš Lazúr: Neočkovaní dôchodcovia si vianočné príspevky nezaslúžia 16 310
 3. Věra Tepličková: Nepoškvrnené očkovanie - ďalší zázrak alebo zvrátenosť vlády neboráka Hegera? 11 535
 4. Jiří Ščobák: Paní Záborská, jste zbabělec! Dovedete cílit jen na nejsnadnější cíl - ženy 8 756
 5. Martina Hilbertová: Zomrela Gruberová, ktorú sme za komunizmu nemohli počúvať 6 203
 6. Rastislav Čurma: Kde zobrať vodičov kamiónov (Hommo na ceste zavadzalis) 5 734
 7. Stanislav Martinčko: Veno pre drahú nevestu z úradu práce v Pezinku?? 5 028
 8. Matúš Sarvaš: Krádeže, vlámanie a drogy u mladistvého. Verdikt súdu? Napomenutie a dohľad (Prípad prokurátora) 4 785
 1. Matúš Sarvaš: Krádeže, vlámanie a drogy u mladistvého. Verdikt súdu? Napomenutie a dohľad (Prípad prokurátora)
 2. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 2: Flow, alebo ako pri práci stratiť pojem o čase
 3. Karolína Farská: Česká predvolebná kampaň vrcholí. Nastavuje trend aj pre tú budúcu na Slovensku
 4. Milota Sidorová: Ženy doplácajú na nedostupnosť bývania najviac. Takto to vyriešili vo Viedni
 5. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 1: O hrách a systémoch
 6. Róbert Ďurec: Slovensko ako daňový raj? Takto to robia bohatí
 7. Pavol Koprda: 90% hospitalizovaných ľudí je nezaočkovaných. Čo nám to hovorí o vakcínach? Takmer nič.
 8. Karolína Farská: Do Ficovej éry sa vraciame aj bez neho
Skryť Zatvoriť reklamu