Žilina 16. apríla (TASR) - Sprísnenie podmienok na prieskum a výskum jaskýň v novoprijatom zákone o ochrane prírody a krajiny komplikuje činnosť členom Slovenskej speleologickej spoločnosti (SSS).
Novozvolený predseda SSS Bohuslav Kortman upozorňuje najmä na fakt, že zákon číslo 543/2002 Z.z. v podstate zakazuje vstup do jaskýň. Ak chcú členovia SSS robiť prieskum a výskum v niektorej jaskyni, musia požiadať krajský úrad o výnimku a zaplatiť za ňu. "Je dosť nepochopiteľné, prečo členovia viac ako päťdesiatročnej dobrovoľnej organizácie, ktorí sa starajú o nesprístupnené jaskyne po celom Slovensku, majú zrazu takéto obmedzenia," uviedol Kortman.
Situáciou sa minulý víkend vo Svite zaoberalo aj 14. valné zhromaždenie SSS, na ktorom sa po štyroch rokoch zišli delegáti zo 45 jaskyniarskych skupín a klubov z celého Slovenska. Podľa Kortmana chce SSS dosiahnuť, aby jej členovia mohli chodiť do jaskýň bez platenia za výnimky. "Jaskyne sú podľa zákona prírodnými respektíve národnými prírodnými pamiatkami. Chápem, že zákon musí mať v prvom rade na zreteli ich ochranu," skonštatoval Kortman, podľa ktorého má ochrana jaskýň prednosť pred ich komerčným využitím.
Na druhej strane však zákon skomplikoval situáciu jaskyniarom. Kortman pritom poukázal na skutočnosť, že vo vyhláške číslo 24/2003 Z. z. k novému zákonu je SSS jedným zo subjektov, ktoré sa vyjadrujú k sprístupňovaniu a prevádzkovaniu jaskýň. "Keď nás akceptovali vo vyhláške, prečo nie je možné vyriešiť, aby sme boli oprávnení vykonávať činnosť v jaskyniach za stanovených podmienok bez platenia poplatkov?" pýta sa predseda SSS.
V súčasnosti je starostlivosť o všetky jaskyne na Slovensku zverená Správe slovenských jaskýň (SSJ) v Liptovskom Mikuláši a sčasti aj Slovenskému múzeu ochrany prírody a jaskyniarstva v Liptovskom Mikuláši. Dobrovoľní speleológovia už so Správou slovenských jaskýň podpísali dohodu o vzájomnej spolupráci pri ochrane jaskýň a starostlivosti o jaskyne a problém sa zatiaľ snažia riešiť prostredníctvom Stráže prírody.
Napriek komplikáciám, ktoré členom SSS zmeny v zákone spôsobili, jej predseda verí, že aj záujmom ďalších zainteresovaných je nájsť z nich východisko. Za významný argument pre získanie výnimky alebo pre iné vhodné riešenie považuje udelenie Ceny ministra životného prostredia SR za záchranu maďarského jaskyniara v Rákocziho jaskyni a za ochranu a starostlivosť o jaskyne pre SSS. "Nič nie je stratené. Budeme ďalej rokovať so SSJ aj s Ministerstvom životného prostredia SR," uzatvoril Kortman.
SSS má v súčasnosti bezmála 800 členov, ktorí minulý rok objavili 5770 metrov chodieb jaskýň a zamerali 10 370 metrov jaskynných priestorov. "Okrem toho sa nedávno podarilo v našej najdlhšej jaskynnej sústave, Demänovskom jaskynnom systéme, prekonať hranicu 33 kilometrov," dodal Kortman. V súčasnosti je na Slovensku známych vyše 4400 jaskýň, z toho je pre verejnosť sprístupnených dvanásť.