„Batoháči“ cestujú radi stopom, prípadne vlakom či autobusom na študentské a mládežnícke zľavy. Bývanie v stanových kempoch, hosteloch a penziónoch je spravidla najlacnejšie, ale dá sa prespávať aj úplne zadarmo v masových ubytovniach alebo voľne v prírode. „Nezávislí“ cestovatelia tak precestujú hocijakú exotickú krajinu a minú menej, než keby šli s cestovkou do Chorvátska.
Kompromisom medzi nezávislým cestovaním a zájazdom cestovnej kancelárie sú outdoringové cestovky. Tie vezmú do autobusu 20 až 30 ľudí so stanmi a každý deň sa presúvajú na iné miesto. Nízke náklady sú spojené s vyššou bezpečnosťou a oslobodením od každodenného plánovania dopravy, ubytovania či stravy. To je úloha cestovky a vašou hlavnou povinnosťou zostáva dostať sa včas k autobusu. Maroko či Turecko sa dá touto formou spoznať za 20-tisíc aj s vreckovým. V Česku sú tieto zájazdy preplnené mladými aj starými, u nás ich využíva najmä mladá generácia.
„Mám dojem, že počet mladých Slovákov, ktorí sa vydávajú na cesty do blízkych, ale exotických krajín sami, bez pomoci cestovných kancelárií, sa stále zvyšuje,“ tvrdí Ľudo Jambrich. Podľa neho to dokazuje jednak zvyšujúcu sa ekonomickú prosperitu, ale najmä rastúce sebavedomie a vieru vo vlastné sily. „Individuálna cesta s nízkym rozpočtom znamená obrovský kus nesprostredkovaného poznania, ktoré učí tolerancii a pozitívne ovplyvňuje ďalšiu hodnotovú orientáciu,“ dodal.