
BRATISLAVA - Po páde železnej opony ostali najväčšou prekážkou cestovania pre našinca peniaze. Akčný rádius sumy určenej na dovolenku siaha od Škandinávie cez západnú Európu, typické prímorské štáty až po starú dobrú Juhosláviu. Hoci cestovky ponúkajú aj destinácie s exotickou príchuťou, zvyčajne sú pre priemerného obyvateľa nedostupné.
Drahá Európa
Náklady na cestu, bývanie a strava sú najdôležitejšími a najväčšími položkami rozpočtu. Cestovná kancelária ich premietne do ceny zájazdu, nezávislý cestovateľ ich znáša sám. Najväčšou výhodou dovolenkovania v Európe je malá vzdialenosť - a teda najnižšie náklady na dopravu. Obyčajná letenka do hocijakého európskeho mesta spravidla nestojí viac než 12-tisíc korún.
Starý kontinent však cestovateľom nepraje ostatnými cenami. Británia či škandinávske štáty si žijú na veľkej nohe, čo pre Slováka znamená najdrahšie jedlo a ubytovanie. Vo Francúzsku stojí káva v prepočte aj päť dolárov a pivo v Londýne je takmer luxusom.
Podľa cestovateľského portálu Lonely Planet, ktorý porovnal krajiny z pohľadu nákladov na jedlo a ubytovanie, sú najdrahšími európskymi štátmi práve Británia, Nórsko a Francúzsko, ale pre našinca je drahé aj Fínsko a Švédsko.
Relatívne bohatí sa však môžeme cítiť v Turecku, Bulharsku či Rumunsku, ktoré sú z európskych dovolenkových destinácií najlacnejšie. Bývalá Juhoslávia, z ktorej pre výletníka ostalo zaujímavé najmä Chorvátsko, už zďaleka nie je tým, čo bývala. Prílev turistov zo západnej Európy natoľko zdeformoval miestne ceny, že sa Chorvátsko pokojne môže rovnať napríklad Francúzsku. Tretinkové pivo v Dalmácii vypijete v prepočte za 90 korún a kávu nezoženiete pod 30 korún.
Tretí svet - lacný svet
Slováci cestujúci po Európe by boli príjemne prekvapení cenami v štátoch tretieho sveta. V Thajsku, obľúbenej destinácii Američanov, vyjde jedlo v priemernej reštaurácii na 4 až 7 dolárov a ak si príliš nepotrpíte na európsky štandard stolovania, najete sa aj za 2 doláre. Ubytovanie pre nenáročných stojí najviac 10 dolárov a lepšia izba vyjde na 20 až 35 dolárov. S trochou šťastia si auto v Bangkoku požičiate aj za 5 dolárov na deň.
Prirodzene, vzdialenosť medzi Slovenskom a Thajskom prekonáte letecky minimálne za 25-tisíc.
Cestovateľ a spisovateľ Ľudo Jambrich tvrdí, že výdavky na cestu nie sú neprekonateľné: „Napríklad moja dvojmesačná cesta po Číne, naprieč euroázijským kontinentom so všetkými výdavkami (doprava,ubytovanie, strava, poistenie…) nestála viac ako 800 dolárov. Čína od tých čias síce trochu zdražela, ale do Indie by som si s tým rozpočtom aj dnes trúfol.“ Na porovnanie - 800 dolárov (v prepočte 40-tisíc korún) miniete za týždňový zájazd s klasickou cestovkou v hoteli na francúzskej riviére.