Banská Bystrica 9. apríla (TASR) - Význam jaskýň z pohľadu ich využívania človekom od doby kamenej až po súčasnosť približuje výstava Jaskyne v živote človeka, ktorú sprístupnili v Stredoslovenskom múzeu v Banskej Bystrici.
V priestoroch Tihányiovského kaštieľa sú nálezy z Domice, pozostatky bukovohorskej kultúry, rôzne hlinené nádoby, nástroje a ďalšie predmety. Výstavu zapožičalo Slovenské múzea ochrany prírody a jaskyniarstva v Liptovskom Mikuláši. Stredoslovenské múzeum, ako TASR dnes informovala jeho pracovníčka Lesanka Turčeková, exponáty doplnilo zo svojich zbierok ukážkami rôznorodosti sintrovej výzdoby jaskýň i nálezmi kostrových zvyškov štvrtohorných stavovcov nájdených v jaskyniach.
Zámerom organizátorov je poukázať na vzťah človeka k jaskyni nielen ako k príležitostnému útočisku. Jaskynné priestory využíval ako zásobárne vody, skladiská, ťažil z nich hlinu na výrobu keramiky, poskytovali mu úkryt, slúžili kultu a podobne. V súčasnosti sú mnohé z nich miestami aktívneho oddychu alebo prírodnými liečebňami.
Jaskyne, pre mnohých tajomné podzemné priestory, sú často opradené legendami, povesťami a tajomnými príbehmi. Zvlášť v období stredoveku boli pre ľudí miestami úkrytu drakov, čarodejníc a zlých duchov. Napriek tomu, alebo práve preto sa stali predmetom bádania mnohých učencov i cestovateľov, ale aj ostatných odvážlivcov.
Výstava v Tihányiovskom kaštieli potrvá do 26. júna. V ňom je aj stála prírodovedná expozícia, ktorá prostredníctvom 2 400 exponátov poskytuje ucelený obraz o prírodných pomeroch stredného Slovenska.