Paríž/Montreal 7. apríla (TASR) Po USA, Veľkej Británii a Austrálii aj Španielsko a Japonsko neodporučili svojim občanom cestovať do Toronta, alebo do Kanady vôbec. Kanadské ministerstvo zdravotníctva to pokladá za prehnané opatrenia, uvádza v dnešnom čísle denník Libération.
Ministerstvo sa aj vyhláseniami o prehnaných opatreniach iných štátov usiluje vniesť viac pokoja do radov vlastného obyvateľstva, ktoré je v spojitosti s ťažkým akútnym respiračným syndrómom (SARS) čoraz znepokojenejšie.
S 201 zistenými prípadmi SARS a deviatimi úmrtiami je Kanada najpostihnutejšou krajinou mimo Ázie. Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) zaradila Kanadu na rovnakú úroveň ako Čínu alebo Vietnam. Podľa prieskumov verejnej mienky je 61 percent obyvateľov krajiny znepokojených alebo veľmi znepokojených tým, že sa môžu infikovať vírusom SARS. Respondenti požadujú zavedenie radikálnejších opatrení oproti tým, čo sú teraz v platnosti. Podľa názoru 66 percent obyvateľov Kanady by cestujúci z ázijských krajín, postihnutých SARS, nemali mať povolenie na vstup do Kanady, alebo by ich mali dať do karantény. Kanaďania by nemali cestovať do ázijských štátov so zistenými prípadmi SARS.
Hoci k panike je ďaleko, určité napätie už hlásili. Napríklad v Toronte a Vancouvri, kde je pomerne silná komunita ázijských prisťahovalcov, sa niekoľko ich členov sťažovalo na diskrimináciu a rasistické postoje. V Ontáriu sa vyše 4000 ľudí dobrovoľne dalo do karantény.
Politika transparentnosti, ktorú Otava ohlásila hneď po prvom zistenom prípade SARS, umožnila zdravotníckym pracovníkom, aby epidémiu udržali pod kontrolou. Dve nemocnice v Otave zatvorili, v ďalších odkladajú operácie, obmedzujú príjem nových pacientov a návštev.
V Toronte majú obavy z epidémie SARS, ale vyčíslili aj škody, ktoré už spôsobila: 20 miliónov dolárov rezorte turistického ruchu. To ešte nie je všetko, lebo úradné miesta očakávajú novú vlnu prípadov SARS. Niektorým osobám, ktoré sa mohli infikovať koncom marca, sa ešte neskončila inkubačná doba, podotkol Libération.