St Paul 7. apríla (TASR) - Turisti pomáhajú levom zmeniť sa na ľudožrútov, keď zo seba robia príliš chutné lákadlo pre veľké mačkovité šelmy, a tie nevedia odolať. Množia sa správy o levoch útočiacich na ľudí v Afrike. Jeden z dôvodov je, že turisti chcú zažiť vzrušenie z kempovania priamo v buši, tvrdia odborníci.
"V posledných rokoch stúpol počet útokov na ľudí aj v niektorých juhoafrických kempoch. Problém je, že vznikajú stále nové kempy, vďaka ktorým sa ľudia dostávajú do otvorenej prírody priamo k levom," povedal Craig Packer, riaditeľ výskumného centra levov minnesotskej univerzity v St. Paul pre časopis New Scientist.
Pôvodne sa predpokladalo, že chuť na ľudí mali len choré alebo zranené levy neschopné loviť bežiacu korisť ako zebry alebo gazely. Vedci však zistili, že väčšina levov-ľudožrútov sú mladé samce v dobrom fyzickom stave.
Zoológ Bruce Patterson svojím výskumom zistil, že väčšina problémových jedincov sú samce vo veku menej ako päť rokov. Mladé samce podľa neho opúšťajú hranice parku pri hľadaní nového teritória, pričom sa približujú k rastúcej populácii ľudí a dobytka. "Pre mladého leva je to príliš na to, aby odolal," uviedol New Scientist.
Najznámejší útok na ľudí sa odohral v roku 1898, kedy dva levy terorizovali železničných robotníkov stavajúcich most cez kenskú rieku Tsavo, pričom zabili takmer 30 ľudí.
3 han žab