SME

Aké normy platia pre poschodové autobusy?

BRATISLAVA – Poschodové autobusy nijako nechránia cestujúcich, ktorí sedia na hornom poschodí. Jednoposchodové autobusy musia podľa európskych predpisov vydržať prevrátenie na strechu. Pre dvojpodlažné autobusy však žiadny takýto predpis neplatí.


Najtragickejšia dopravná nehoda za posledných 30 rokov sa stala 8. marca v Čechách. Neďaleko obce Nažidla v Juhočeskom kraji havaroval autobus. Nehodu neprežilo 19 ľudí - 17 z nich zomrelo na mieste, dvaja po prevoze do nemocnice. Ďalších 34 ľudí utrpelo vážne poranenia. Autobus viezol členov plaveckého oddielu z Karlových Varov z týždeňovej dovolenky v rakúskych Alpách. FOTO – ČTK

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou


BRATISLAVA – Poschodové autobusy nijako nechránia cestujúcich, ktorí sedia na hornom poschodí. Jednoposchodové autobusy musia podľa európskych predpisov vydržať prevrátenie na strechu. Pre dvojpodlažné autobusy však žiadny takýto predpis neplatí.

SkryťVypnúť reklamu

„Poschodové autobusy sa na takýto typ havárie vôbec netestujú,“ napísala MfDnes po marcovej tragédii poschodového autobusu. Povedal to Petr Pavlata z českého Ústavu pre výskum motorových vozidiel, ktorý sa bezpečnostnými skúškami autobusov dlhodobo zaoberá. V Česku vtedy zahynulo 19 cestujúcich potom, čo poschodový autobus s turistami zišiel z cesty do priekopy a prevrátil sa na strechu.

Pavol Kostár z Výskumného ústavu dopravného v Žiline však tvrdí, že poschodové autobusy sa na prevrátenie určite testujú, lebo inak by nedostali výrobný certifikát. „Rovnako ako pevnosť konštrukcie na všetkých autobusoch sa testuje aj na poschodových autobusoch.“

Podľa Pavlatu však pevnosť konštrukcie autobusov upravuje jediný predpis EHK 66. Ten sa ale vzťahuje iba na jednoposchodové autobusy. Cestujúci na hornom podlaží poschodového autobusu tak nemá žiadnu istotu, že ho konštrukcia autobusu pri prevrátení ochráni.

SkryťVypnúť reklamu

Norma EHK 66 platí od roku 1996. Dovtedy vyrobené autobusy nespĺňajú túto normu. Hovorí sa v nej napríklad, že i po prevrátení autobusu v ňom musí ostať pre cestujúcich dostatok priestoru na prežitie.

Na Slovensku používajú dvojpodlažné autobusy predovšetkým cestovné kancelárie v letnej turistickej sezóne, keď potrebujú prepraviť veľké množstvo cestujúcich.

Cestovná kancelárie Turancar vlastní štyri poschodové autobusy. Medzi nimi je aj Neoplan N 122. Ide o rovnaký autobus, ktorý v Česku havaroval. Riaditeľ autobusovej dopravy Turancar Jozef Bárek vraví, že ich poschodové autobusy sú vyťažené počas celej sezóny. Jazdia väčšinou každý deň. Jedných turistov odvezie na rekreáciu a druhých hneď privezie naspäť. Svoje autobusy prenajímajú aj iným cestovným kanceláriám.

SkryťVypnúť reklamu

Päť dvojpodlažných autobusov vlastní CK Tip Travel. Jazdia kyvadlovou dopravou približne od polovice mája do konca septembra. Svoje služby poskytujú aj cestovnej kancelárii Tatratour.

Satur Transport vlastní jeden poschodový autobus Neoplan N 122. Podľa Šurkovej zo Satur Transport je tento autobus počas letnej sezóny permanentne vyťažený. Jazdí kyvadlovou dopravou do Španielska a do Chorvátska.

O stanovisko k bezpečnosti poschodových autobusov sme ešte v utorok požiadali aj ministerstvo dopravy. Vyjadrenie sme, napriek prísľubu, zatiaľ nedostali.

PETER CSERNÁK

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Cestovanie

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  3. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  4. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  5. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  6. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  7. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  8. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 103 107
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 21 734
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 11 524
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 7 049
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 6 723
  6. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 357
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 4 645
  8. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 524
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu