v Žiline vie, že územie dnešného športového areálu, tzv. Strelnica, sa významne zapísalo do dejín. Práve tu sa totiž v roku 1903 konala Priemyselná výstava, ktorá bola spolu s Budapeštianskou výstavou najvýznamnejším medzníkom priemyslu celého Uhorska.
Vyrástlo tu 25, väčšinou drevených výstavných pavilónov, prezentovalo sa 348 vystavovateľov. Za mesiac a pol výstavu videlo takmer 60-tisíc návštevníkov. Nechýbali medzi nimi členovia vlády či princezná Izabela z dynastie Habsburgovcov, mesto sa objavilo vo svetových médiách.
„Výstava mala pôvodne reprezentovať rozvoj maďarského priemyslu a drobných živností. Súčasne sa však začal rozvíjať spoločenský a národný život. Výstava sa tak stala nakoniec dôkazom rozmachu slovenských podnikateľov, vzniku slovenskej buržoázie a zosilnenia národného hnutia.“ hovorí Marián Mrva, riaditeľ Považského múzea. Pri príležitosti storočnice tu zorganizovali „výstavu ovýstave“, kde sa im okrem dobových fotografií a originálnych dokumentov podarilo zabezpečiť aj časť exponátov.
Výstava výrazne pomohla aj samotnému mestu, ktoré sa už koncom 19. storočia stalo ďalším hospodárskym centrom horného Uhorska. Vznikla tu chemička, textilka, drobné výrobne, banky. Vďaka týmto impulzom mesto nepocítilo ani hospodársku krízu na začiatku 20. storočia. Nebolo teda náhodné, že Žilina sa stala miestom pre uskutočnenie tejto na tie časy mamutej akcie.
Vďaka nej sa urýchlila elektrifikácia, kanalizácia, centrálna Národná ulica dostala nový povrch. Zakryl sa aj neustále smradľavý potok Všivák. Mesto skrásnelo, novú podobu dostali domy, ulice, námestia.
ANDREA HARMANOVÁ