„Kelti boli významným etnikom s rozvinutou kultúrou, ktorá bola pred zlomom letopočtov rozšírená od britských ostrovov po strednú Európu. Kelti dokonca prenikli i na územie Malej Ázie. Ich odkaz je pre náš región dôležitý,“ povedal riaditeľ múzea Ernst Lauermann.
Mnohé exponáty pochádzajú z rozsiahleho sídliska - oppida v Starom Hradisku neďaleko Prostějova na Morave. Rozloha územia obohnaného mohutným valom aj s čelným kamenným múrom je viac ako 37 hektárov.
Na Morave sú doteraz známe štyri oppidá. Oppidum v Starom Hradisku bolo správnym centrom v 1. stor. pred n. l. Bolo to opevnené sídlisko s rozvinutým obchodom, remeslami a náboženským kultom. Archeológovia doteraz dokázali výskyt kováčskych, sklárskych, rezbárskych a kovolejárskych dielní. Doložené je aj razenie mincí. Pre jeho obyvateľov bol však najdôležitejší obchod a spracovanie jantáru, ktorý privážali z pobrežia Baltského mora. „Spolupráca s našimi kolegami z Moravy je vynikajúca,“ povedal Gottfried Stangler z kultúrneho oddelenia spolkovej vlády Dolného Rakúska.
Múzeum pravekých dejín v Asparne patrí aj vďaka experimentálnej archeológii medzi popredné v Európe. Experimentálna archeológia je napodobňovanie spôsobu života a remeselných činností z minulosti. V predchádzajúcom roku navštívilo múzeum v Asparne približne 30 000 ľudí z celého sveta. (tasr)