
Obyvateľka Hongkongu sa modlí za obete SARS. FOTO - ČTK/AP
Najnovšie svetové odhady počtu infikovaných novou formou zápalu pľúc spôsobenou vírusom SARS sa pohybujú od 1600 do 1800 ľudí. Chorobe zatiaľ podľahlo 62 pacientov.
Počet nakazených záhadným smrtiacim vírusom v Kanade už presiahol 130. Dosiaľ tam zomreli štyria ľudia. Prvé prípady SARS ohlásila aj Austrália a Španielsko. V Paname na SARS zomrel 45-ročný muž. Česká republika hlásila jedenásť podozrení, ale u žiadneho pacienta nakoniec choroba nebola potvrdená. Prvý podozrivý prípad má odvčera aj Austrália.
V Hongkongu sa vírusom odvčera nakazilo ďalších 75 osôb. Počet chorých tým narástol na 685. Jeden z pacientov zomrel a počet obetí sa zvýšil na 16.
Čína, ktorá má už najmenej 800 nakazených a asi 34 obetí, odmieta uverejniť presné údaje o rozšírení nákazy na celoštátnej úrovni. Choroba totiž nie je na celoštátnom zozname nákazlivých chorôb, vysvetlila novinárom hovorkyňa čínskeho ministerstva zdravotníctva a prisľúbila zverejnenie údajov hygienickými úradmi na úrovni provincií. Čínske ministerstvo zdravotníctva však pripúšťa, že práve koordinácia medzi jednotlivými miestnymi úradmi môže byť problémom. Aj niektoré čínske nemocnice odmietli oznámiť, koľko pacientov s podozrením na SARS prijali. Najväčšia koncentrácia infikovaných je v provincii Kuang-tung na juhu krajiny, odkiaľ sa vlani v novembri epidémia začala šíriť. Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) stále čaká na povolenie, aby svojich odborníkov mohla poslať do okolia Kantonu, správneho strediska provincie Kuang-tung.
Svetové hospodárske fórum včera pre obavy z epidémie SARS odložilo na september alebo október stretnutie 500 svetových politikov a podnikateľov, ktorí v polovici tohto mesiaca mali rokovať v Pekingu.
Choroba SARS sa vlani v novembri objavila v južnej Číne a odtiaľ sa rozšírila do sveta prostredníctvom leteckej dopravy. Prejavuje sa horúčkami a suchým kašľom. Vedci sa zatiaľ nevedia dohodnúť, kto je pôvodcom a ako ochorenie liečiť. Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) tvrdí, že na SARS umiera desať až pätnásť percent nakazených, predovšetkým tých, ktorí majú viac ako 40 rokov. Podľa niektorých odborníkov z WHO je nová forma zápalu pľúc možno ešte nákazlivejšia než známy africký vírus Ebola. Spojené štáty už minulý týždeň vyzvali občanov aby „zrušili alebo zvážili“ svoje cesty do postihnutých oblastí.
(zo, čtk, reuters)