Lekári, ktorí sa skúmaním SARS zaoberajú, už majú jasno v tom, ako zabrániť jeho šíreniu. Treba si pravidelne umývať ruky. Najlepšie alkoholom.
Na Slovensku sa táto choroba ešte neobjavila, ale Štátny zdravotný ústav už prijal opatrenia, ako predísť jej rozšíreniu k nám. Lekári sa pacientov s príznakmi majú pýtať, či neboli v poslednom čase v krajine, kde sa choroba vyskytla, alebo či neprišli do kontaktu s nakazenou osobou. Rovnako sa hovorilo, že cestujúci z problémových krajín pôjdu na prehliadku, či dokonca načas do karantény, dvaja obchodníci, vracajúci sa z Hongkongu, však podľa informácií SME prešli pred niekoľkými dňami letiskom bez povšimnutia. Sami boli prekvapení.
Oslovili sme viacerých pacientov, ale žiadnemu z nich lekári túto otázku nepoložili. „Keď som ochorel, hneď mi napadlo, že mám všetky príznaky tohto zápalu pľúc,“ vraví Richard. Lekár ho vyšetril, predpísal lieky a na dva týždne vypísal. „Či som bol v Ázii, sa ma nepýtal. Poznám troch ľudí, ktorí sú tiež chorí, a žiadnu takú otázku nedostali,“ povedal.
Pacientka vychádzajúca z ambulancie jednej bratislavskej polikliniky tvrdí, že ani ona nedostala otázku, ktorá by mohla súvisieť so SARS. Pritom kašle, má horúčku i bolesti hlavy.
Lekári tvrdia, že žiadne inštrukcie nedostali. „Mám informácie len z televízie,“ vraví doktorka Šimková. Ako postupuje u pacientov, ktorí majú príznaky SARS, však odmieta povedať.
Aj lekárka Soňa Ostravská má informácie o chorobe len z médií. Podľa nej médiá ľudí len „zbytočne strašia“. Vraví, že oficiálne inštrukcie netreba, lebo kto sleduje situáciu, musí vedieť, ako sa zachovať. Ak má podozrenie, že by mohlo ísť o niečo vážnejšie ako chrípka, zavolá pacienta o dva dni na kontrolu, aby videla, ako sa jeho choroba vyvíja. Pacientov sa však nepýta, či boli v poslednom čase v niektorej ázijskej krajine. „Svojich pacientov poznám a viem, či boli vycestovaní.“