Nedisciplinovaní vodiči, ktorí parkujú na miestach vyhradených pre telesne postihnutých, sú všade. Podobný zážitok mal nedávno pred supermarketom aj poslanec parlamentu Peter Bódy (na fotografii vpravo). V Banskej Bystrici im Mestská polícia dáva „papuče“ a pokuty, hoci by im mohla len dohovoriť. Za dopravný priestupok môže policajt dať pokutu do dvetisíc korún, ale je len na ňom, akú výšku stanoví. FOTO SME – JÁN KROŠLÁK a PAVOL FUNTÁL
BRATISLAVA – Vozičkár bez auta má dnes veľmi malú šancu sám sa niekam prepraviť. Auto mnohým nahrádza nohy. Zákon káže, aby mali vozičkári vyhradené miesta na parkovanie čo najbližšie ku vchodom do budov, miesto im ale radi obsadzujú iné autá.
„Na Župnom námestí v Bratislave je vyhradené miesto na parkovanie zdravotne postihnutých ľudí. Kedykoľvek tam prídem, vždy je obsadené,“ hovorí prezidentka Asociácie organizácií zdravotne postihnutých občanov Mária Orgonášová. „Keď som bola naposledy nakupovať v Metre, všetky miesta pre vozičkárov boli obsadené. Cez amplióny vyzývali vodičov, aby svoje autá preparkovali, ale nikto sa neunúval,“ hovorí Ľudmila Gričová z Organizácie muskulárnych dystrofikov.
Poslanec Peter Bódy raz pred supermarketom našiel obsadené obidve vozičkárske miesta a naschvál zaparkoval tak, aby autá nemohli vyjsť. „Išiel som pokojne nakúpiť, a keď som sa vrátil, stáli tam dotyční páni a rozčuľovali sa. Je to, samozrejme, krajné riešenie,“ hovorí. Pred hypermarketmi podľa neho aspoň sčasti aj túto vec kontrolujú bezpečnostné služby. „Hoci si myslím, že aj oni majú trochu obavy z tých bavorákov a terénnych áut, ktoré tam stoja a z ľudí, ktorí v nich sedia. Auto ani nemôžu odtiahnuť, lebo nebráni v cestnej premávke.“
Zástupca náčelníka mestskej polície v Nitre Silvester Nitry hovorí, že políciu často volajú k podobným prípadom. „Riešime ich blokovacím zariadením na automobil alebo pokutou.“ Mali už aj podozrenie, že im istý vodič predložil falošný preukaz zdravotne postihnutej osoby. Zväz im potvrdil, že mali pravdu.
Aj v Žiline sa invalidi, ktorí jazdia autom, sťažujú na nedostatok vyhradených parkovacích miest. Zopár ich je na platených parkoviskách a majú tu zľavu, prípadne sú miesta zadarmo.
Pokiaľ niekto obsadí parkovacie miesto postihnutým ľuďom, posudzuje sa to ako bežný dopravný priestupok. Postihom môže byť len dohovor, alebo pokuta až dvetisíc korún.
Poslanec Bódy navrhuje výboru pre bezpečnosť zmeniť zákony tak, aby pokuta bola 5000 korún. Podobne vysoké sumy sú podľa neho aj v Európskej únii. „Rokujem s výborom pre ľudské práva, aby značka označujúca parkovanie pre zdravotne postihnutého človeka bola vyňatá zo zoznamu bežných značiek. Podľa mňa má zabezpečovať skôr ľudské práva ako dopravné značenie,“ hovorí Bódy. Potom by aj pokuta mohla byť vyššia, inak návrh podľa neho nemôže prejsť.
Organizácie zdravotne postihnutých sa snažia dosiahnuť, aby aj súkromné parkoviská museli vyhradiť bezplatné miesta pre zdravotne postihnutých.
Zamedziť zneužívaniu majú aj nové označenia pre autá. Je na nich hologram a eviduje ich počítač. Označenia vydávajú občianske združenia zdravotne postihnutých občanov na základe preukazu telesne postihnutej osoby, ktorý vydáva okresný úrad. Policajt ľahko zistí, či auto používa ten, komu označenie vydali. „Dá sa to riešiť, vyžaduje si to dobrú spoluprácu štátnej a mestskej polície s nami,“ hovorí doktorka Orgonášová. (mar)
Viac v rubrike VOZÍČKARI