Berlín 27. marca (TASR) - Prvý pokus vystreliť človeka na rakete sa skončil tragicky. Osudný štart sa nekonal v USA, ani v Rusku, ale v domovine vynálezcu pušného prachu - v Číne.
O vzlietnutie do nebeských výšin sa po prvý raz okolo roku 1500 pokúsil čínsky učenec Wan Chu. Na stoličku si pripevnil 47 náloží naplnených pušným prachom, v rukách držal dva malé papierové draky, ktorú mu mali uľahčiť navigáciu nezvyčajného dopravného prostriedku. Rakety nechal odpáliť - a explózia ho roztrhala na márne kúsky, píše nemecký denník Die Welt.
Druhý čínsky pokus vyslať človeka raketou do nebeských výšok by sa mal uskutočniť v októbri. Pokiaľ by bol úspešný, stala by sa Čína po Rusku a USA treťou vesmírnou veľmocou, ktorá dokáže vyslať do vesmíru ľudskú posádku. Posledný test kozmickej rakety Šen-čou, ktorý sa uskutočnil 5. januára, dopadol dobre.
Podľa informácií čínskej strany vydal Peking na prípravu letu prvého čínskeho kozmonauta doteraz 2,3 miliardy dolárov. Prvým Číňanom, ktorý poletí do vesmíru, bude niekdajší vojenský pilot Čchen Lung a na obežnej dráhe okolo Zeme pobudne jeden deň. Pre porovnanie: ruskí a americkí dobyvatelia vesmíru strávili v 60. rokoch vo vesmíre 108, respektíve 15 minút, pripomína nemecký denník.
Čínsky vesmírny program sa však štartom prvého kozmonauta zďaleka nekončí. Riaditeľ štátnej vesmírnej agentúry Luan Jin-ťie už potvrdil, že pokiaľ pôjde všetko podľa plánu, majú čínski kozmonauti namierené na Mesiac.
Dôvodom návštevy súputnika Zeme má byť vzácny izotop, ktorý sa na modrej planéte prakticky nevyskytuje, a tým je hélium-3. Tento chemický prvok možno využiť na získanie obrovskej energie, ktorá sa uvoľňuje pri nukleárnej fúzii, tvrdia čínski vedci.
Peking už premýšľa aj nad vývojom vlastného satelitného obranného programu. To je však skutočne hudba budúcnosti. Momentálne robia čínski odborníci všetko preto, aby sa prvý tchajkonaut, ako nazvali svojho kozmonauta, vyhol osudu nešťastníka Wan Chu.