
Hongkonské deti nosia rúška na tvári proti smrtiacemu vírusu SARS už aj do školy. FOTO - REUTERS
SINGAPUR, PEKING – Singapurská vláda sa rozhodla uzatvoriť všetky školy vrátane stredného stupňa pre prvé úmrtie na novú formu ťažkého zápalu pľúc (SARS) v tomto štáte. Súčasne úrady nariadili 861 ľuďom, aby zostali doma a nešírili záhadnú chorobu, ktorá zasiahla Áziu a v menšej miere aj ďalšie kontinenty. Za posledné dva týždne zomrelo na SARS niekoľko desiatok ľudí. Zatiaľ posledný overený prípad je v Singapure.
Z celkového počtu 20 obetí na svete, ktoré uvádza agentúra AFP, sú štyri z Vietnamu, tri z Kanady a rovnaký počet zo Singapuru. Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie od 1. februára do 25. marca ochorelo na SARS 487 ľudí na svete. Toto číslo však nezahŕňa obete z južnej Číny.
Od novembra v južnej Číne zomrelo na zápal pľúc viac než 30 ľudí, avšak táto krajina zatiaľ nepotvrdila, že ide skutočne o SARS. Od polovice novembra do konca februára sa v Kuang-tungu nakazilo doposiaľ neznámym typom zápalu pľúc 792 osôb. Najviac postihnutých pochádza z metropoly provincie Kanton, kde si druhá vlna epidémie od konca januára vyžiadala 24 obetí a 680 nakazených.
V Českej republike lekári od piatka registrujú sedem ľudí s podozrením na chorobu SARS. Posledným prípadom je mladá žena, ktorá od pondelka leží v pražskej nemocnici na Bulovke potom, ako sa pred týždňom vrátila z dovolenky zo Singapuru.
Dosiaľ nie je známy žiadny liek na SARS, antibiotiká neúčinkujú. Na identifikáciu vírusu bolo 17. marca zriadené medzinárodné výskumné stredisko, ktorého členmi je 11 špičkových laboratórií z desiatich krajín. Niektorí z vedcov majú podozrenie na vírus z kmeňa paramyxoviridae, ktorý spôsobuje napríklad mumps a osýpky, iní sa domnievajú, že ide o vírus zo skupiny vírusu vonkajšieho typu, ktorý spôsobuje ochorenie dýchacích ciest, napríklad chrípku.
Príznakom SARS je vysoká horúčka (vyše 38 stupňov), suchý kašeľ, problémy s dýchaním. Röntgenové snímky ukazujú na zápal pľúc. Chorobu sprevádza bolesť hlavy, stuhnutosť svalov, nechutenstvo, malátnosť a hnačka.
V súvislosti s podozrením na chrípkový vírus sa pripomínajú najtragickejšie chrípkové pandémie. Ázijská chrípka si v roku 1957 vyžiadala asi milión obetí, na hongkonskú chrípku v rokoch 1968 - 1969 zomrelo 700-tisíc ľudí. Chrípkové vírusy sú nebezpečné, pretože každoročne vznikajú ich nové a nové mutácie. (čtk)