SME
Nedeľa, 24. október, 2021 | Meniny má KvetoslavaKrížovkyKrížovky

Ktorá je najrýchlejšia cesta z Bratislavy do Košíc?

Tragédie, zápchy, nervozita, stovky pomalých nákladných áut v kolónach. To je cestovanie severnou trasou z Košíc do Bratislavy, kadiaľ by mala v budúcnosti viesť diaľnica. Z Košíc do Prešova vedie ešte slušná štvorprúdovka, neskôr diaľnica, ...


KRESBA - SME

Severná trasa

Tragédie, zápchy, nervozita, stovky pomalých nákladných áut v kolónach. To je cestovanie severnou trasou z Košíc do Bratislavy, kadiaľ by mala v budúcnosti viesť diaľnica. Z Košíc do Prešova vedie ešte slušná štvorprúdovka, neskôr diaľnica, ale za Prešovom sa situácia mení. Obyčajná, často hrboľatá cesta, množstvo dedín, pomalých úsekov, veľmi slabé či žiadne parkoviská.

Cestou vidieť, že na výstavbe diaľnice sa tvrdo pracuje, vo veľkom sa robí napríklad na obchvate Fričoviec. Lenže nákladné autá vychádzajú zo stavby rovno na hlavnú cestu, brzdia premávku a špinia cestu blatom. V ďalšej dedine – Širokom, vodičov poteší značka na Levoču a Poprad, ktorá navádza na diaľničný úsek. Všetky autá obchádzajú dedinu, odbočujú na avizovaný diaľničný úsek, ale majú smolu. Diaľnica je síce postavená, ale funguje len jeden profil. Po druhom jazdia autá zo stavby a je už dosť zničený. Na úseku je prikázaná osemdesiatka, ktorou sa ide až pod kopec Branisko. Tunel stále nie je sprevádzkovaný, hoci ho členovia vlády slávnostne otvorili. Cesta cez kopec je rozbitá a s ostrými zákrutami.

Ak osobné auto dobehne nákladné na Branisku, má smolu – musí sa za ním vliecť aj tridsiatkou dlhé kilometre. Všade výstražné značky oznamujúce úsek častých dopravných nehôd. Pre neskúsených vodičov je táto cesta utrpením. Okolie je však pekné – objaví sa aj nádherný pohľad na štíty Vysokých Tatier. Zastaviť nie je kde, parkovísk je minimum, záchody nie sú vôbec. Za Popradom je v špičke plno nákladných áut a v kolónach je zbytočné predbiehať. V Štrbe po ceste popri kamiónoch chodia turisti.

Až za Štrbou sa začína diaľnica, ktorá obchádza napríklad Východnú a niektoré ďalšie nepríjemné úseky. Býva poloprázdna, jazdí sa na nej veľmi dobre, ale pri každej odbočke na benzínovú pumpu, alebo väčšie parkovisko, je rýchlosť znížená na 80 kilometrov.

Za odbočkou na Podbanské je povrch dosť hrboľatý, v úseku ostré zákruty, ale dá sa ísť okolo 130. Prechádza pekným prostredím popri Liptovskej Mare, ale diaľnica má len asi štyridsať kilometrov. Končí sa pred Ružomberkom a rýchle osobné autá sa znova dostávajú do kolón za kamióny, pomalé autá s drevom a dodávky.

Nasleduje veľa dedín a miest, všade sa pomerne ťažko predbieha, niektoré úseky bývajú pre nehody často upchaté. Na rozhraní okresov Martin a Žilina je parkovisko, na ňom akýsi pomník v skale, ale WC nikde. Tak je to skoro na celej trase mimo diaľnic.

Za Sverepcom cesta prechádza okolo obrovských stĺpov, po ktorých pôjde diaľnica. Robotníkov na stavbách diaľnice vidieť dosť, no z terénu cítiť, že výstavba severnej trasy je vinou nerovností mimoriadne náročná a nákladná.

Za Visolajmi sa začína diaľnica a vedie až do Bratislavy. Ide sa na nej veľmi pohodlne, aj keď je viac áut, dá sa jazdiť rýchlo.

V dopravnej špičke sa severom z Košíc do Bratislavy nedá dostať skôr ako za päť a pol hodiny, keď sú v nebezpečných úsekoch nehody, ktoré zdržiavajú premávku a vytvárajú sa pri nich kolóny, trvá to omnoho dlhšie.

Južná trasa

Z Bratislavy je prvých 80 kilometrov diaľnica a rýchlostná cesta až do Nitry. Slušne vybavená diaľnica je po Trnavu, neskôr je už len rýchlostná cesta, ktorá nemá ani zodpovedajúce parkoviská.

V Nitre sa začína obyčajná dvojprúdovka s typickými kolónami za nákladným autom a množstvom pomalých úsekov. Po celej trase sú kvalitné benzínové pumpy, za Olichovom sa dá slušne najesť. Lenže potom sa začína nebezpečný úsek, kde sú často dopravné nehody, vytvárajú sa kolóny a v tzv. pohronskom lieviku sú stále pokazené cesty, preto sú nutné obchádzky cez dediny. Pre neskúsených vodičov sú tieto úseky nočnou morou, veľa vodičov hovorí, že pri prechádzaní pohronského lievika má pocit, že je jednou nohou v hrobe.

Nasleduje zlepšenie obchvatom okolo Žarnovice, ale za ním opäť prejazdy cez dediny. Od Ladomerskej Viesky je už štvorprúdovka až po Zvolen, ale maximálna rýchlosť je na nej 90 km za hodinu. Je zle postavená, má rozbitý povrch.

Za Zvolenom treba prechádzať cez dediny, nasleduje ďalší veľmi nehodový úsek, priemerná rýchlosť sa na tomto úseku dá dosiahnuť možno do 70 kilometrov za hodinu, pri riskovaní trochu vyššia, mnohí tam strácajú nervy.

Pri Lučenci sa začína slušná cesta aspoň technicky, ale stále je tam v špičke veľa áut. Soroška je veľmi nepríjemný kopec najmä v zime. Posledných sto kilometrov do Košíc je lepších.

Táto trasa je najkratšia možná cesta z Bratislavy do Košíc, no vodič musí byť stále v strehu a nervy mu napínajú aj pomalé nákladiaky. Vodiči, ktorí nie sú ochotní riskovať, idú týmto úsekom v čase dopravnej špičky aj sedem hodín. Rýchlejší vodiči tvrdia, že mimo dopravnej špičky sú juhom schopní prejsť do Košíc za päť hodín.

Aliancia nového občana chce práve túto trasu uprednostniť pri budovaní diaľnic. Nielenže je kratšia ako severná, ale netreba na nej hĺbiť toľko tunelov a stavať toľko mostov. Bola by teda aj lacnejšia a uprednostňujú ju aj ekológovia.

Aj v samotnej ANO sú však rozpory. Štátny tajomník ministerstva dopravy Branislav Opaterný, ktorého kandidovala ANO, hovorí, že s výstavbou južnej trasy sa nepočíta a že by sa nemalo hľadieť na najlacnejšiu alternatívu, ale na to, ktorá diaľnica spojí naše najpriemyselnejšie centrá. A tie sú podľa Opaterného najmä na severe. Hovorí, že ho mrzí, keď sa tento problém vykresľuje „ako vojna severu proti juhu“. Podľa Opaterného na trase Žilina-Martin prejde denne 19-tisíc až 20-tisíc áut, na juhu je to len 5– až 7-tisíc áut.

Druhú vetvu v ANO predstavujú napríklad predseda Rusko a niektorí poslanci. Argumentujú, že severná trasa je o 50 kilometrov dlhšia ako južná a dobudovanie niektorých úsekov na severe v okolí Ružomberka je päťkrát drahšie ako dobudovanie kompletného úseku z Nitry až do Banskej Bystrice. Argumentujú tiež tým, že výstavbou diaľnice na juhu sa výrazne oživí priemysel v tejto oblasti a pritečú zahraničné investície.

Košice – Bratislava

Severná trasa

 • Cesta kopíruje tú istú trasu, po ktorej má byť v budúcnosti diaľnica.
 • Dĺžka z centra Košíc do centra Bratislavy – 453 km
 • Štvorprúdová cesta – 9 km (za Košicami)
 • Diaľnica – 219 km (medzi Košicami a Prešovom, za Štrbou po Ružomberok, medzi Visolajmi a Bratislavou)
 • Ostatné cesty – 234 km
 • Počet dedín, cez ktoré treba prechádzať – 27
 •  Mestá, cez ktoré treba prechádzať – 9 (Prešov, Levoča, Poprad, Svit, Ružomberok, Martin, Vrútky, Žilina, Považská Bystrica)
 • Čas cesty z Košíc do Bratislavy počas testovacej jazdy za dodržiavania predpisov, prípadne mierneho porušovania (na diaľnici prekračovanie maximálne povolenej rýchlosti), ale na druhej strane aj jazdy v kolónach počas dopravnej špičky – 5 hodín 13 minút. Pri striktnom dodržiavaní predpisov cca 6 hodín, pri riskantnej jazde sa dá prejsť aj pod 5 hodín. Počas cesty je niekoľko veľmi rizikových nehodových úsekov vrátane horského priechodu.

Južná trasa

 • Cesta kopíruje trasu, ktorou chce Aliancia nového občana prioritne postaviť južný ťah diaľnice.
 • Dĺžka trasy z centra Košíc do centra Bratislavy – 405 km
 • Štvorprúdová cesta – cca 35 km
 • Diaľnica a rýchlostná komunikácia – cca 80 km (medzi Bratislavou a Nitrou)
 • Ostatné cesty – asi 290 km
 • Počet dedín, cez ktoré treba prechádzať – 36
 • Mestá, cez ktoré treba prechádzať – 8 (Nitra, Nová Baňa, Zvolen, Detva, Rimavská Sobota, Tornaľa, Rožňava, Moldava nad Bodvou)
 •  Čas cesty z Bratislavy do Košíc zhruba 5 hodín 30 minút, ale v špičke niekedy aj nad 6 hodín. Pri riskantnej jazde okolo 5 hodín. Počas cesty je niekoľko veľmi rizikových nehodových úsekov vrátane horského prechodu.

Sever proti juhu

argumenty v prospech severnej vetvy:

 • hotový plán výstavby
 • preinvestované miliardy
 • spojnica veľkých priemyselných miest

argumenty v prospech južnej vetvy

 • lepšie geografické podmienky – bolo by treba menej tunelov a mostov
 • menej nákladná a zároveň kratšia trasa
 • predpoklad ekonomického rozvoja zaostalých južných okresov

Cez Maďarsko

Hneď v Bratislave sa začína diaľnica vedúca poza sídlisko Petržalka k hraničnému priechodu s Maďarskom v Rusovciach – Rajke. Obyčajne je takmer prázdna. „Do Košíc jazdí cez Maďarsko veľmi málo vodičov. Asi ich odrádza, že musia prechádzať cez hranice a treba si kúpiť aj diaľničnú nálepku,“ hovorí pasovák na slovenskej strane.

Za maďarskú diaľnicu sa platí

Vybavenie na hraničnom priechode trvá tri minúty. Za hranicou Maďari diaľnicu nedokončili, má len jeden profil, keďže nie je vyťažená. Po 14 kilometroch na území Maďarska sa napája na diaľnicu, ktorá vedie z Viedne do Budapešti pozdĺž slovenskej hranice. Je vynikajúca, bez problémov sa dá ísť 130, treba však diaľničnú nálepku.

Priamo na diaľnici sú na niektorých parkoviskách akési mýtne domčeky, kde sedia 24 hodín denne predavači nálepiek. Najlacnejšia stojí 1900 forintov (cca 320 korún), je na desať dní. Platí aj pre diaľnicu M 1, čiže do Budapešti, aj M 3, čiže smerom od Budapešti na Košice.

Aj v čase rannej dopravnej špičky je diaľnica poloprázdna, viac áut je len v okolí väčších miest, ale jazdiť sa dá veľmi rýchlo.

Výborné parkoviská

Diaľnica má bezpečnostné prvky. Na niektorých úsekoch sú na ceste žlté veľké šípky v asi dvadsaťmetrových odstupoch a vedľa cesty sú veľké tabule s textom, že vodiči by mali vidieť najmenej dve až tri tieto šípky a až potom by mali vidieť pred sebou ďalšie auto. Šípky každého vodiča automaticky navádzajú dodržiavať väčšiu vzdialenosť od predchádzajúceho auta.

Diaľnica je v celej dĺžke obohnaná vysokým plotom. Niekde sú značky upozorňujúce na možnosť výskytu zveriny, ale určite nehrozí vbehnutie diviaka na diaľnicu.

Vynikajúce sú na maďarskej diaľnici parkoviská. Je ich veľa, na niektorých sú reštaurácie a malé bufety a na každom sú toalety. Záchody sú zadarmo, napriek tomu sú veľmi čisté, úplnou samozrejmosťou je toaletný papier a na každom parkovisku je aj WC pre vozičkárov.

Až po mesto Tatabánya sa dajú počúvať slovenské rádiá. Slovenských áut vidieť málo, v čase našej testovacej jazdy sme stretli iba kamión s novozámockou značkou.

Okolie diaľnice je samá rovina, za Tatabányou sa objavujú kopce, no diaľnica začína dosť kľučkovať a má starší povrch. Pod každým väčším stúpaním sa cesta rozširuje na tri pruhy a kamióny nezavadzajú.

Ako cez Budapešť? Ako kedy

Pred Budapešťou si treba vybrať buď obchádzku okolo mesta, alebo omnoho kratší prejazd cez mesto. Ten sa však oplatí len mimo špičky, lebo počas nej sa mesto nepodarí prejsť skôr ako za hodinu pre neustále dopravné zápchy.

Hoci z Budapešti je do Košíc vyše 250 kilometrov, hneď za mestom sú pri diaľnici cedule s nápismi Kassa – Košice. Aj za Budapešťou je výborne vybavená diaľnica, na ktorej sa ľahko dá ísť vyše 130. Servisné autá udržiavajú diaľnicu čistú, pravidelne umývajú aj zvodidlá. Od mesta Gyöngyös je povrch novší a za Egerom úplne nový.

Za Miškolcom už len stovkou

Diaľnica sa končí asi dvadsať kilometrov pred Miškolcom a začína sa klasická dvojprúdovka, po ktorej občas jazdia aj traktory. Prejazd Miškolcom je mierne otravný, v dedinách za Miškolcom treba dodržiavať rýchlosť, ale mimo nich sa dá ísť rýchle. Popri ceste však vidieť, že všade sa buduje pokračovanie diaľnice smerom k slovenským hraniciam.

Asi tridsať kilometrov pred hranicami sa začína rozbitejšia a hrboľatá cesta, dá sa ísť maximálne sto, ale býva poloprázdna. Signál slovenských rádií sa znova objaví.

Na hraničnom priechode pod Košicami sú maďarskí pasováci podozrievaví, zdržiavajú, pozerajú na aute každý škrabanec, pýtajú sa, či sme nemali nehodu v Maďarsku. Za hranicami je cesta rovnako nekvalitná, ale širšia a pohodlnejšia.

Po veľmi príjemnej, bezpečnej nekonfliktnej jazde sa dá prísť z Bratislavy do Košíc zhruba za päť hodín, v špičke za päť a pol.

Jazda z Bratislavy do Košíc cez Maďarsko sa rozhodne oplatí tým, čo jazdia často a sú ochotní kúpiť si aj maďarskú diaľničnú nálepku a najmä tým, čo majú silné motory a vedia využiť výhody diaľnice.

Trasa cez Maďarsko

 • Cesta prechádza cez Budapešť, Miškolc, odkiaľ vedie na sever do Košíc, kopíruje trasu, kde má byť v budúcnosti úplne dokončená diaľnica až do Košíc.
 • Dĺžka trasy z centra Bratislavy do centra Košíc – 470 km
 • Diaľnica – 328 km
 • Diaľnica polprofil – 14 km
 • Ostatné cesty – 128 km (vrátane cesty centrom Budapešti)
 • Počet dedín, cez ktoré treba prechádzať – 12 (osem v Maďarsku, štyri na Slovensku)
 • Mestá, cez ktoré treba prechádzať – 2 (Budapešť, Miškolc)
 • Čas testovacej jazdy – 5 hodín 25 minút v dopravnej špičke a stredom Budapešti. V Budapešti bolo pre zápchy zdržanie 60 minút. Jazdou okolo Budapešti sa trasa predĺži, ale časovo sa dá skrátiť aj o pol hodinu. Testovacia jazda bola za veľmi mierneho porušovania pravidiel o maximálnej rýchlosti. Pri porušovaní pravidiel a obchádzkou okolo Budapešti cca 5 hodín. Na trase nie sú rizikové nehodové oblasti.
Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Cestovanie

Inzercia - Tlačové správy

 1. Ako na rodinný rozpočet v troch jednoduchých krokoch
 2. Ako sa technologické spoločnosti starajú o bezpečnosť platieb
 3. Oprášte cestovateľské plány, jeseň sa nesie v znamení poznávania
 4. Darujte úsmev dvakrát pre šťastie mnohých rodín
 5. Vyberte sa s nami za strašidlami. Žiadny strach, bude to zábava
 6. Kaufland otvára prvú predajňu s fotovoltaickým systémom
 7. Ako je na tom naša ekonomika? Začína sa konferencia #akonato
 8. Ako zamestnať cudzinca: Čo musíte vedieť a na čo si dať pozor
 9. Tiguan eHybrid: bežné problémy plug-in hybridov sa ho netýkajú
 10. Nechajte kryptomeny na Fumbi
 1. 100% ovocné šťavy pod lupou – Prečo sa ich oplatí konzumovať?
 2. Prvé bezbariérové fitko vo Zvolene otvára ZŤP cestu k športu
 3. Zánovné vozidlá na slovenskom trhu za rok zdraželi až o 15 %
 4. Oprášte cestovateľské plány, jeseň sa nesie v znamení poznávania
 5. Darujte úsmev dvakrát pre šťastie mnohých rodín
 6. Ocenenie získali Innovatrics, Kellys Bicycles a Bivio
 7. Ako získať nabíjaciu kartu k novému elektromobilu?
 8. Ako sa technologické spoločnosti starajú o bezpečnosť platieb
 9. Vyberte sa s nami za strašidlami. Žiadny strach, bude to zábava
 10. Kaufland otvára prvú predajňu s fotovoltaickým systémom
 1. Ako budú tento rok vyzerať vianočné dôchodky a kedy ich vyplatia 14 962
 2. Kaufland otvára prvú predajňu s fotovoltaickým systémom 7 829
 3. Ako je na tom naša ekonomika? Začína sa konferencia #akonato 6 303
 4. Stravovacie zlozvyky Slovákov. Odborníci radia čomu sa vyvarovať 4 773
 5. Prichádzame o pamiatky? Obnoviť všetky by trvalo 180 rokov 3 608
 6. Oprášte cestovateľské plány, jeseň sa nesie v znamení poznávania 3 498
 7. Ako na rodinný rozpočet v troch jednoduchých krokoch 3 310
 8. Martinus vykupuje čítané knihy, spustil službu Knihovrátok 2 792
 9. Výber žiarovky môže mať vplyv na celkové zdravie 2 708
 10. Ako zamestnať cudzinca: Čo musíte vedieť a na čo si dať pozor 2 495
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Blogy SME

 1. Irena Šimuneková: Túlačky okolo Štrbských plies
 2. Pavel Dvořák: Instantná polievka ako SYMBOL LUXUSU?
 3. Peter Krivda Soliwarski: Túlačky LXXXVIII - Zámok Plumlov /CZ/
 4. Pavel Dvořák: Život na Slovensku očami Číňanov
 5. Pavel Dvořák: Sú Číňania šťastnejší?
 6. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 18. - Preteky v lokalizácii južného pólu 1/2 - Dumont d'Urville
 7. Vladimír Benčík: Vietnam – viete že sa na vietnamskom trhu dá kúpiť láska i šťastie?
 8. Pavel Dvořák: Ako ma zmenilo desať rokov v Číne
 1. Robert Fico: Pán Kovačič z Markízy, ďakujem, vyhral som vďaka Vám 50 Eur! 32 598
 2. Matúš Lazúr: Neočkovaní dôchodcovia si vianočné príspevky nezaslúžia 16 273
 3. Věra Tepličková: Nepoškvrnené očkovanie - ďalší zázrak alebo zvrátenosť vlády neboráka Hegera? 11 519
 4. Jiří Ščobák: Paní Záborská, jste zbabělec! Dovedete cílit jen na nejsnadnější cíl - ženy 8 740
 5. Martina Hilbertová: Zomrela Gruberová, ktorú sme za komunizmu nemohli počúvať 6 176
 6. Rastislav Čurma: Kde zobrať vodičov kamiónov (Hommo na ceste zavadzalis) 5 682
 7. Stanislav Martinčko: Veno pre drahú nevestu z úradu práce v Pezinku?? 5 017
 8. Matúš Sarvaš: Krádeže, vlámanie a drogy u mladistvého. Verdikt súdu? Napomenutie a dohľad (Prípad prokurátora) 4 779
 1. Matúš Sarvaš: Krádeže, vlámanie a drogy u mladistvého. Verdikt súdu? Napomenutie a dohľad (Prípad prokurátora)
 2. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 2: Flow, alebo ako pri práci stratiť pojem o čase
 3. Milota Sidorová: Ženy doplácajú na nedostupnosť bývania najviac. Takto to vyriešili vo Viedni
 4. Karolína Farská: Česká predvolebná kampaň vrcholí. Nastavuje trend aj pre tú budúcu na Slovensku
 5. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 1: O hrách a systémoch
 6. Róbert Ďurec: Slovensko ako daňový raj? Takto to robia bohatí
 7. Pavol Koprda: 90% hospitalizovaných ľudí je nezaočkovaných. Čo nám to hovorí o vakcínach? Takmer nič.
 8. Karolína Farská: Do Ficovej éry sa vraciame aj bez neho
Skryť Zatvoriť reklamu