BRATISLAVA – Aerolinky vo veľkom rušia letecké spojenia na Blízky a Stredný východ. „Od budúceho týždňa pozastavujeme lety do izraelského Tel Avivu. Nemáme klientelu, ľudia sa tam teraz boja cestovať,“ hovorí prevádzkový riaditeľ Air Slovakia Miloš Vrablica. „Lety budeme zatiaľ rušiť operatívne vždy na týždeň dopredu,“ dodal.
Ohrozené je tiež letecké spojenie medzi Kuvajtom a Bratislavou. „Túto linku prevádzkujeme vždy od apríla do začiatku ramadánu. Ak sa vojna dovtedy neskončí, spojenie aj na tejto linke v plánovanom termíne asi neotvoríme,“ varuje Vrablica. Medzi Slovenskom a Kuvajtom v minulých rokoch lietali hlavne kuvajtskí kúpeľní hostia.
Letecké spojenie s Tel Avivom, Kuvajtom a Ománom včera prerušila aj nemecká Lufthansa. Jej predstavitelia naznačili, že z následkov vojny sa budú európske aerolinky dlho spamätávať. „Koniec vojny je v nedohľadne. Skúsenosť nám hovorí, že kríza v odvetví sa nepominie za jeden rok,“ povedal Jürgen Weber, výkonný riaditeľ Lufthansy.
Medzi Európou a viacerými metropolami arabského sveta prestali lietať aj ďalší dvaja veľkí európski leteckí prepravcovia. Švajčiarske národné aerolínie Swiss odriekli lety z Zürichu do egyptskej Káhiry. British Airways na neurčito prerušili letecké spojenie Londýna s Tel Avivom a Kuvajtom.
Ak budú lety medzi Európou a arabskými krajinami zrušené aj v lete, môže sa to odzrkadliť v nižších príjmoch v cestovnom ruchu. Vojnu by mali pocítiť nielen cestovné kancelárie, ktoré sa orientujú na poznávacie zájazdy na Blízky východ. O časť príjmov prídu aj kúpele. Napríklad v najväčších slovenských kúpeľoch v Piešťanoch utráca ročne svoje doláre približne šesťsto Kuvajťanov. Ak nebudú lietadlá premávať, hrozí, že kúpele o týchto lukratívnych hostí prídu.