Hongkong 18. marca (TASR) - Smrteľná forma zápalu pľúc sa rýchlo šíri po celom svete - roznášajú ju cestovatelia z Ázie. Medzi nakazenými sú preto už obyvatelia Británie, Nemecka, Austrálie a USA.
"Môže ísť o úplne nový mikroorganizmus. Nevyzerá to ako niečo, čo tu už bolo," pripustil Dr. Anthony Fauci, šéf amerického Inštitútu pre alergie a infekčné choroby.
Záhadná respiračná choroba - známa aj ako vážny akútny respiračný syndróm (SARS) -, ktorá si už vyžiadala deväť životov a infikovali sa ňou stovky ľudí, sa objavila v Číne minulý rok.
Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) v pondelok oznámila, že zjavne je len malá šanca, že prepukne globálna pandémia, no aj napriek tomu varovala pred SARS cestujúcich. Podľa zdravotníckych predstaviteľov sa zatiaľ nedá vylúčiť ani možnosť, že ide o vysoko nákazlivú chrípku.
SARS začína vysokými horúčkami, zimnicou, kašľom a dýchacími problémami. V priebehu týždňa sa môže vyvinúť zápal pľúc, ktorý je zjavne rezistentný voči bežným liekom. Aj keď je choroba nákazlivá - prenáša sa kýchaním a kašľom - zjavne sa neprenáša náhodným kontaktom - napr. ak cestujete s nakazenou osobou rovnakým lietadlom.
Čína informovala o 305 podozrivých prípadoch, v ďalších častiach sveta sa vyskytlo 170 infikovaných osôb. Podľa expertov však zatiaľ nie je známe, či vo všetkých prípadoch ide o SARS.
Vedci už dlhú dobu varovali pred hroziacou globálnou pandémiou chrípky - každá z dvoch pandémií chrípky si v 50. a 60. rokoch vyžiadala po milióne obetí. V oboch prípadoch údajne vírus vznikol na juhu Číny a preskočil druhové bariéry z prasiat alebo kačiek.
Podľa WHO sa atypický zápal pľúc zjavne začal v novembri v Číne, kde informovali o piatich úmrtiach. Potom sa choroba rozšírila do Hongkongu, Vietnamu a Singapuru. Americkí a kanadskí predstavitelia už vylúčili možnosť, že ide o bioteroristický útok.
Čínske úrady dali WHO prvé správy o ich liečbe prepukajúcej nákazy minulú nedeľu - deň po tom, čo agentúra OSN vydala globálne varovanie pred SARS, ktorá sa už rozšírila mimo Ázie. Varovanie sa týka najmä cestujúcich. Čínski novinári mali údajne zákaz informovať o chorobe.
Vietnamské ministerstvo zdravotníctva oznámilo, že do pondelňajšieho večera bolo v Hanoji 58 infikovaných.
V Hongkongu, kde už zomrela jedna osoba, sa podľa predstaviteľov vlády počet infikovaných SARS zdvojnásobil na 95. Až 83 pacientov už trpí akútnym zápalom pľúc. V preľudnenom Hongkongu rastú obavy, že choroba sa môže šíriť aj mimo nemocníc, kde sa nakazila väčšina osôb. Vodiči autobusov tam dnes jazdili s ochrannými maskami. Rodičia školopovinných detí nechávali svoje ratolesti doma, hneď ako u nich zaznamenali zvýšenú teplotu.
"Nevieme, či príde aj druhá vlna, alebo sa to začne šíriť v komunite," povedal Sydney Chung, dekan lekárskej fakulty na Chinese University. Tiež ľuďom poradil, aby navštívili lekára už po objavení sa prvých príznakov.
SARS pripomína chrípku, ktorá si ročne na celom svete vyžiada asi 500.000 životov. Testy telesných tekutín a tkanív infikovaných osôb však doteraz nepotvrdili prítomnosť chrípkového vírusu ani baktérií.
"Sme vyľakaní, pretože nevieme, čo to spôsobuje. Ak by to bol nový typ chrípky, ľahko by sa mohol rýchlo rozšíriť po celom svete," vyhlásil Dr. David Heymann, šéf oddelenia prenosných chorôb WHO.
Hongkonské ministerstvo zdravotníctva opakovane vyhlásilo, že nič nenasvedčuje tomu, že choroba sa medzi ľuďmi šíri rýchlo, no cestovné kancelárie v Hongkongu a Vietname už informovali, že turisti už rušia plánované návštevy týchto krajín. Niektoré aerolínie zakázali svojim zamestnancom púšťať na palubu lietadiel osoby so symptómami SARS.
V Nemecku informovali o štyroch nových prípadoch, v USA je 14 podozrivých prípadov na pozorovaní. Prvý podozrivý prípad SARS už hlásili aj v Británii a prvé tri vyšetrujú v Austrálii.