ako marketingový manažér v spoločnosti CCUSA, ktorá zabezpečuje letné pracovné pobyty vysokoškolákom.
V čom by mal mať študent jasno, keď sa rozhodne pre brigádu v zahraničí?
„Najskôr by sa mal rozhodnúť pre krajinu. Potom by sa mal obzerať po agentúrach, ktoré mu to umožnia. Mal by si porovnať kvalitu programu, služieb, skontrolovať, čo všetko je v cene. Nemal by teda navštíviť len jednu agentúru.“
Je treba, aby sa každý poistil?
„Ak chce ísť na brigádu do Ameriky, je to nevyhnutné. Musí mať zdravotné aj úrazové poistenie. Niekomu by sa to mohlo zdať smiešne, ale také ošetrenie zuba môže vyjsť aj na 300 - 400 dolárov, a to je niekedy týždenný zárobok. U nás je toto poistenie v cene programu.“
Kedy je najvhodnejšie začať s výberom brigády?
„V prípade kempov v januári, lebo začiatkom februára mávame v Bratislave stretnutie so šéfmi mnohých amerických kempov, kde si záujemcovia priamo s jednotlivými riaditeľmi môžu dohodnúť brigádu. Priamo na stretnutí aj podpisujú pracovné zmluvy.“
A ak sa zobudí až teraz?
„Ešte by to stihol.“
Z čoho pozostáva práca v kempe?
„Pozície sú rôzne. Študenti môžu robiť vedúcich, šoférov, v upratovacích čatách, práčovni a podobne.“
Má prihliadať aj na to, ako ovláda angličtinu?
„Áno, to je dôležité.“
Aká musí byť angličtina záujemcov?
„Ak by chceli pracovať s deťmi ako vedúci, musela by byť slušná. Na tých ostatných pozíciách stačia základy. Zdokonalia sa tam.“
Koľko peňazí stojí študenta 9-týždňová brigáda v kempe?
„Päťsto dolárov, 400 je pobyt s letenkou a poistením a 100 dolárov zaplatí poplatok americkej ambasáde za vybavenie víz.“
Koľko zarobí?
„Odmena je 1000 dolárov. Môže však pracovať aj po skončení kempu, najviac štyri mesiace plus 30 dní extra má na cestovanie.“
Môže sa prihlásiť aj prvák?
„Môže, ale skúšky musí urobiť do 10 . júna, aby sme ho ešte mohli umiestniť. A aby medzi tým 10. a 20. júnom mohol vycestovať.“