A to znamená, že nákladné lode Progress privážajú na vesmírnu stanicu len ruské potraviny. Ak bol predtým jedálniček kozmonautov „národnostne delený“, takže obsahoval dve ruské a dve americké jedlá denne, teraz dominuje na vesmírnom menu azbuka. Preč sú na nejakú dobu časy, keď americkí členovia posádky hrdo servírovali svoje špeciálne pre vesmírnu konzumáciu pripravené bifteky a ovocný punč. Miesto toho sa teraz na ISS je tradičný ruský boršč a pije čierny ruský čaj. K tomu je ešte čierny chlieb, sladký tvaroh s orieškami a rybie konzervy z Petrohradu.
Továreň v Birjuleve pri Moskve vyrába špeciálne na konzumáciu vo vesmíre celkom 80 rôznych produktov. V súčasnej dobe beží výroba na plné obrátky, veď zásobovanie troch kozmonautov na ISS padlo len na ich bedrá. Každý člen dlhodobej posádky stanice pritom spotrebuje denne 1,6 kilogramov potravín, hovorí Alexander Agurajev, ktorý riadi tunajší lekársko-biologický inštitút. Náklady na jednu dennú potravinovú dávku na obežnej dráhe sú vyčíslené na 100 dolárov - bez dopravy, prirodzene. Ročne sa musia na vesmírnu stanicu dopraviť takmer dve tony potravín.
O túto úlohu sa dosiaľ delili raketoplány a lode Progress, teraz ho však prevzala ruská kozmická agentúra Rosaviakozmos. Návrh, že by americká Národná agentúra pre letectvo a vesmír (NASA) nechala priviesť americké jedlo na kozmodrom Bajkonur, ruská strana vylúčila s poukázaním na „právne problémy“. Koniec koncov, ruskej byrokracii sa predsa podarilo vybudovať takmer perfektné bariéry na ochranu domácich produktov i pri normálnych dovozoch potravín pre bežných spotrebiteľov. Hladovať už obyvatelia ISS iste nemusia. Ani prípadné oneskorenie budúceho štartu zásobovacej lode by vo vesmíre nenarobilo problémy, veď v „komorách“ ISS sú núdzové zásoby na 30 dní. „Jediné, čo asi kozmonautom chýba, je čerstvá zelenina a ovocie,“ myslí Agurajev. Jablká, pomaranče alebo uhorky však beztak nie sú na vesmírnom jedálničku denne. Potraviny ľahko podliehajúce skaze sa do vesmíru dopravujú len v malých množstvách - desať kilogramov v americkom raketopláne alebo 25 kilogramov v ruskej nákladnej lodi. Tieto zmeny v palubnej kuchyni ISS prebudili prinajmenšom na Zemi na ruskej strane pocit národnej hrdosti. „S naším jedlom pre kozmonautov sme USA nielen dohnali, ale dokonca prekonali,“ vlastenecky hovorí na stránkach denníka Komsomolskaja Pravda vedúca závodu v Birjuleve Marina Solovová. (čtk)