Za dopravné zápchy v Londýne, ktoré viedli až k zavedeniu mýta za vjazd autom do centra mesta, nesú zodpovednosť starí Rimania. K tomuto pozoruhodnému záveru dospel britský historik, ktorý pôvodne pátral po tom, kedy a ako vznikol územný plán centra britskej metropoly.
Rimania boli totiž posadnutí stavbou komunikácií, ktoré umožňovali ich vojakom rýchly presun. Podľa predsedu britskej Archeologickej rady Francisa Pryora stavali všetky cesty na obsadených územiach v Británii tak, aby sa začínali a končili práve v centre Londýna, čím ho vlastne predurčili na nekonečné zápchy v terajších dopravných špičkách.
Pryor tvrdí, že aj v ďalších ohľadoch sa preceňuje pozitívny vplyv starých Rimanov na rozvoj civilizácie. Už dávno pred nimi Kelti, ktorí vtedy obývali britské ostrovy, dokázali vyrábať skvelé nástroje zo železa, úspešne farmárčili a mali tiež dokonalý dopravný systém.
S názorom akademika Pryora nesúhlasí autor mnohých historických publikácií profesor Norman Davies. Upozorňuje, že starí Rimania mali pod kontrolou zhruba polovicu územia britských ostrovov a s tým, čo sa vybudovalo neskôr (vrátane komunikačného systému) nemali veľa spoločného.
Dodnes je však po starých Rimanoch pomenovaných v tzv. veľkom Londýne 14 ulíc a uličiek, ciest a námestí.
(tasr)