
Evanjelický kostol.

Kežmarok.

Radnica.

Pohľad z veže evanjelického kostola na Redutu.
múzea mestskej bytovej architektúry a najmä okolo Kežmarského hradu.
Dôležité však je, že pri prechádzke cez upravenú pešiu zónu máte stále nádherný výhľad na Tatry. Možno práve všadeprítomná panoráma hôr je dôvodom, že práve Kežmarčania boli prvými slovenskými turistami a horolezcami. V Kežmarskom hrade je vystavená kreslená mapa Tatier, na ktorej sa všetci dôležití „priekopníci a prvolezci“ nechali zvečniť driapuc sa na končiare pomedzi presvedčivo namaľované kamzíky či medvede.
Svoje miesto má na mape aj prvá turistka Beata Koscieleska-Laská, ktorá v roku 1565 vyrazila ako jediná a prvá žena s miestnymi mešťanmi na výlet k Zelenému plesu. Hory sa jej stali osudnými. Nespadla zo štítu, jej manžel ju po návrate vyhlásil za nemorálnu a zavrel do veže, kde o pár rokov zošalela. Potom si už mohol bez výčitiek užívať peniaze, ktoré Beata zdedila po prvom manželovi.
Slobodné duše
Centrum Kežmarku vyhlásili už v roku 1950 za mestskú pamiatkovú rezerváciu. Hneď pri vjazde do mesta po ceste od Popradu zaujme kostol, postavený celý z dreva - drevené sú aj klince. Celá stavba spočívala roky len na obvodných múroch a štyroch štíhlych stĺpoch. Vedľa tohto kostola stojí ďalší - zvonku neviete, či ste pred moslimskou mešitou, židovskou synagógou či kresťanským chrámom. Pôvodne tam mala stáť synagóga, pre nedostatok peňazí na dostavbu je tu dnes evanjelický kostol. V mozaike okien však zostali Dávidove hviezdy. Nikomu to neprekáža, Kežmarčania sú jednoducho liberáli. Navyše, do tohto kostola chodia takmer všetci maďarskí turisti, ktorí prišli na Slovensko. V kostole je totiž pochovaný vodca kurucov, povstalcov proti viedenskému panovníkovi. Imricha Thökölyho, niekdajšieho majiteľa Kežmarského hradu, oslavujú Maďari ako chrabrého bojovníka za slobodu.
Turistická cesta vás upozorní aj na vychytené lýceum, kde svojho času učili všetci významní štúrovci. Dnes tu nájdete nádherné knihy, nadchnú vás najmä staré, písané rukou.
Centrum remesiel
Kežmarok bol vždy centrom Spiša, slobodné kráľovské mesto malo najväčší počet cechov v Hornom Uhorsku. Vznikol tu prvý slovenský cech zámočníkov, súkenníkov, kamenárov či murárov, jedinečný bol cech taškárov. Jedna z expozícií na Kežmarskom hrade predstavuje práve výrobky miestnych cechov - určite sa zastavíte aspoň pri drevenom bicykli majstra Kavaša. Výnimoční boli Kežmarčania aj v lekárskych vedách - Vojtech Alexander, miestny lekár si ako prvý v celom Uhorsku zadovážil röntgenový prístroj - na liečenie aj na experimentovanie. Keďže najčastejšie „experimentoval“ na sebe a manželke, narodilo sa Alexandrovcom postihnuté dieťa - dokázali a zistili tak negatívne účinky röntgenu. Aj Alexandrovci majú na Kežmarskom hrade svoju sieň slávy.
Okrem toho je tu expozícia archeologických vykopávok z okolia, nájdete tu strelecké terče a zbrane a hneď pri vchode predchodcu dnešných „music boxov“. Trochu falošnú dobovú pesničku vám zahrá za dve koruny.
Hrad - dnes dominanta mesta, však v minulosti prinášal Kežmarčanom viac smútku ako radosti. Majitelia ho totiž veľmi často používali ako zálohu za požičanie peňazí na zábavu alebo na vojnu. Keď nadišiel čas platenia, platili práve občania Kežmarku. Stávalo sa, že mešťania „slobodného mesta“ platili dane aj trom pánom naraz. Páni im zato posielali listy: „Buďte verní iba a len mne, nie môjmu dlžníkovi či veriteľovi. Inak vám to spočítam.“ Nakoniec mešťania siahli do vrecka najhlbšie, ako len mohli a hrad kúpili. Vzápätí po kúpe hrad nechali pustnúť.
Nakoniec sa o jeho obnovu zaslúžili komunisti - najskôr továreň na umelecké výšivky, škola a škôlka, sklady vína, starobinec a nemocnica či väzenie pre tulákov. V roku 1926 rozhodli o zriadení múzea, za to tu dostali budovatelia socializmu najväčšiu výstavnú sieň, turisti ju tu nájdu dodnes.
ANDREA HAJDÚCHOVÁ
FOTO - ARCHÍV
Čo je v okolí KežmarkuLen niekoľko kilometrov od Kežmarku nájdete kaštieľ Strážky. V širšom okolí je ešte hrad Stará Ľubovňa, kláštor Červený Kameň. Ak máte radi termálne kúpaliská, zastavte sa trebárs vo Vyšných Ružbachoch, ak radi lyžujete, odskočiť si môžete do neďalekého strediska Plejsy alebo na tatranské zjazdovky.