TRENČÍN – Platnosť rozhodnutia o evakuácii siedmich rodín a troch prevádzok z ohrozeného pásma pod Trenčianskym hradom sa predlžuje do piatka. Rozhodol o tom na včerajšom zasadaní krízový štáb Trenčianskeho samosprávneho kraja, krajského a mestského úradu. Stále hrozí zrútenie asi štyridsaťmetrového úseku opevnenia.
Štáb nemal k dispozícii posudok statika. Niektoré vzorky sa pre hmlu z kritických úsekov zoberú až dnes. Posudok by mal byť hotový na budúci týždeň. „Realizujeme monitoring opevnenia a diagnostiku stavebného materiálu. Definitívne závery budú možné až na základe meraní. Múr sa už zachrániť nedá. Zakonzervovanie preto neprichádza do úvahy. Teraz sa treba zaoberať tým, ako zachrániť životy a majetok ľudí,“ povedal statik Jozef Závacký. Dodal, že múr buď rozoberú, alebo spadne. V piatok ráno sa opäť stretne krízový štáb a rozhodne o ďalšom postupe.
Časť vonkajšieho hradného opevnenia z 15. storočia sa zrútila v noci zo štvrtka na piatok. Ďalšia časť múru padla v piatok podvečer. Dohromady sa zosypalo takmer päťsto kubických metrov muriva a zeminy, čo predstavuje asi 1100 ton materiálu.
Mestská a štátna polícia stráži Matúšovu ulicu a Ulicu Marka Aurélia, ktoré sú ohradené páskami. „Vysvetľujeme ľudom, aby rešpektovali zákaz vstupu do ohradenej zóny,“ povedal náčelník mestskej polície Ferdinad Országh. Na požiadanie však na vlastnú zodpovednosť umožnia vstup obyvateľom domov, ktorí sa vracajú pre osobné veci. Samosprávny kraj chce dnes urobiť s obyvateľmi ohrozených domov stretnutie, na ktoré prizve statika. Firmy neustále pracujú na odpratávaní zrúcaniny. Turisti vytrvalo z námestia hrad fotografujú.
Obyvatelia evakuovaných domov na Matúšovej ulici doteraz bývali u príbuzných. Sedem z nich už využilo ubytovaciu ponuku mesta.
Predseda vyššieho územného celku Štefan Štefanec chce požiadať premiéra Mikuláša Dzurindu o pomoc.
JANA BEŇOVÁ