Na začiatku ľudia príliš neverili, že sa ju podarí obnoviť, a tak si kúpili mesačné lístky na autobus. „Teraz v marci je to už lepšie,“ hovorí jeden z cestujúcich. Najviac využité sú ranné a večerné spoje, keď idú ľudia do práce a z práce, cez deň je vlak takmer prázdny.
Zmluvu o prevádzkovaní uzavrela so Železničnou spoločnosťou Slovenská investičná a realitná spoločnosť zo Žiliny. Do Rajca vypravuje denne šesť vlakov, v opačnom smere sedem. Platí to do konca apríla.
„Ľudia sú spokojní, len to stojí peniaze,“ hovorí primátor Rajca Ján Rybárik. Stratu, ktorá doteraz mesačne predstavovala asi 1,3 milióna, majú vykrývať práve obce a mestá pozdĺž trate. Zaplatia podľa počtu obyvateľov.
Primátor Rajeckých Teplíc Peter Dobeš však tvrdí, že s nimi zatiaľ nikto zmluvu o vykrytí nákladov neuzavrel. „Možno to príde v ďalšej fáze. Sumu musí schváliť zastupiteľstvo, lebo nebola pôvodne zahrnutá v rozpočte mesta.“ Starostovia a primátori rajeckej doliny dúfajú, že Anča bude premávať aj po apríli. Snažia sa, aby lokálku dostali do svojej správy aj s nákladnou dopravou, ktorá má priemerný mesačný zisk šesť miliónov korún. Rybárik verí, že uspejú so svojou žiadosťou o reštitúciu trate. Historické dokumenty hovoria, že stavbu železnice pred 104 rokmi spolufinancovali. „V najbližších dňoch to dáme na súd,“ tvrdí primátor Rajca. Ministerstvo dopravy sa už vyjadrilo, že takáto možnosť nie je reálna.
Hodnota nehnuteľného majetku, ktorý si nárokujú – stanice a koľajnice – je dnes približne 250 až 300 miliónov korún. (aha)