Berlín 10. marca (TASR) - Uprostred prvej vážnej krízy európskeho cestovného ruchu cestovné kancelárie a hotelové koncerny objavili záchranný pás - ázijský trh, uvádza sa v dnešnom vydaní Der Handelsblatt. Podľa údajov popredného rezervačného systému Start Amadeus v Nemecku ku koncu februára zaznamenali 14,5-% pokles rezervácií leteniek súkromnými osobami oproti minulému roku. Príčinou úpadku turistického ruchu je najmä kríza okolo Iraku.
"Stojíme pred novou, celosvetovou cestovateľskou vlnou z Ázie," cituje denník šéfa hotelového koncernu Hyatt International Bernda Chorengela. "Po Japoncoch a Kórejcoch teraz prichádzajú Číňania. A po nich počítame s Indmi," konštatuje Chorengel argumentujúc, že v Číne a Indii žije takmer polovica obyvateľov zemegule. V podobnom duchu sa vyjadrujú i šéfovia cestovných kancelárií Tui a Thomas Cook, ktorí očakávajú, že v budúcich rokoch do celého sveta vycestuje zhruba 80 miliónov Číňanov. Je však už teraz viac-menej isté, že mnohí čínski a indickí turisti si nebudú môcť dovoliť také výdavky ako niektorí Japonci či Američania.
Oba koncerny sa na boom z Číny pripravujú už teraz zakladaním spoločných podnikov s čínskymi partnermi. Okrem prilákania turistov do Európy svetové hotelové koncerny zvyšujú počet hotelov v Číne. Komplex Hyatt otvorí 7 hotelov, Hilton plánuje otvorenie troch komplexov. Najväčšie zastúpenie na čínskom trhu má európska jednotka Accor so 17 hotelmi, uzatvára Handelsblatt.