Ako informovala BBC s odvolaním sa na ruský Inštitút pre výskum Arktídy a Antarktídy, posádka už stanicu, ležiacu asi 1000 kilometrov od južného pólu, opustila. Šéf stanice Valerij Lukin zdôraznil, že ide o dočasné opatrenie a stanica bude cez jar opäť obývaná.
Dôvodom vyprázdnenia ťažko dostupnej stanice sú problémy so zásobovaním. Na skútroch, ale ani letecky sa v ostatných týždňoch nepodarilo dopraviť sem dostatok potravín, ktoré by zaručovali bezpečné prezimovanie výskumníkov.
Vostok sa pýši primátom najchladnejšieho miesta na Zemi s nameraným mrazom mínus 89 stupňov Celzia. V arktickej zime, ktorá sa začína v marci, je stanica prakticky odrezaná od okolitého sveta. Keď v marci 1982 skolabovalo vykurovanie, trvalo mesiac, kým sa mrznúcich vedcov podarilo zachrániť.
Aby nemusela terajšia posádka takéto problémy prežívať znova, zodpovední sa rozhodli pre evakuáciu Vostoku. No ani inde v Antarktíde to nemajú ľudia ľahké, ako sa ukázalo pred niekoľkými dňami na americkej stanici McMurdo. Nezvyčajne mohutná ľadová bariéra zabránila priplávaniu tankera do prekládkovej stanice. Životne nevyhnutné palivo sem dorazilo až po vybudovaní trojkilometrového potrubia po ľade.