LONDÝN – Najväčšia európska spoločnosť British Airways chce do marca roku 2005 znížiť svoje celkové náklady o štyristopäťdesiat miliónov libier. Plán je súčasťou reštrukturalizačného programu a aerolinky ho zaviedli pre upadajúce postavenie na trhu. V rámci plánovaných zmien chcú prepustiť ďalších trinásťtisíc zamestnancov a ukončiť prevádzku stratových európskych liniek.
Zadlženej spoločnosti sa však napriek problémom podarilo vďaka zníženým nákladom dostať za posledné tri mesiaci v minulom roku z červených čísiel. Oživenie v leteckej doprave sa však pre hrozbu vojny v Iraku, rastúce ceny ropy a slabý ekonomický rast v Európe neočakáva. Vedenie sa pesimisticky pozerá aj na tento rok. Aerolinky predpokladajú stagnáciu v oblasti príjmov, prehĺbenie už existujúceho viac ako päťmiliardového dlhu v librách a vykázanie horších výsledkov ako za minulý rok.
Letecký priemysel s 280 airolinkami utrpel po amerických útokoch stratu 13 miliárd dolárov. Hrozby teroristických útokov tak pripravili o prácu viac ako dvestotisíc ľudí a priviedlo ku krachu napríklad švajčiarsku Swissari, belgickú Sabenu či americkú US Airways.
Očakávania analytikov však šokoval výsledok hospodárenia štvrtej najväčšej leteckej spoločnosti v Ázii. Spoločnosť Cathay Pacific Airways totiž vlani dosiahla oproti predchádzajúcemu roku šesťnásobne vyšší zisk. Ten predstavoval 510 miliónov dolárov. Spoločnosť dokonca predbehla i konkurenčné airolinky ako Qantas Airways alebo Thai Airway International.
Výsledky ázijských leteckých spoločností vyzdvihol aj Giovanni Bisignani, generálny riaditeľ medzinárodného združenia leteckých dopravcov. „Za minulý rok dosiahli najvyšší medziročný nárast. V osobnej doprave zdvihli tržby takmer o šesť percent a v nákladnej až o 13 percent oproti predchádzajúcemu roku. Ázia tak svojimi výsledkami predbehla aj Severnú Ameriku a európske krajiny.“
Celkovo zaznamenal za december letecký priemysel nárast v oblasti príjmov o takmer trinásť percent. „Tomuto nárastu však veľkú úlohu nepripisujem, pretože sa porovnáva s rokom 2001, ktorý bol v histórii airoliniek najhorší,“ dodal Bisignani.
Hodnovernejší je podľa neho medziročný pokles v osobnej doprave o 4,3 percenta a mierny nárast nákladnej dopravy o šesť percent.
(im, čtk, sita)