
FOTO - AUTORKA, KOLÁŽ - SME

FOTO - AUTORKA, KOLÁŽ - SME
Podľa domácich to nie je typická krčma ani reštaurácia. Podľa cudzincov žijúcich v Prahe je to trendový podnik a podľa cudzincov, ktorí sem prídu, pretože im to našepkal ich knižný sprievodca, je to známa staropražská reštaurácia s výborným a lacným pivom. Nech už je to akokoľvek, tomuto podniku sa nedá uprieť významné prvenstvo. Prvýkrát tu načapovali originál Pilsner Urquell v Prahe. Reč je o reštaurácii U Pinkasů.
U Pinkasů v zrkadle času
Prvým majiteľom reštaurácie bol Jakub Pinkas. Pôvodne krajčír, ktorý prišiel do Prahy v polovici 19. storočia z južných Čiech. Svoje remeslo však čoskoro zavesil na klinec. Dôležitú úlohu v tom zohrala svadba a túžba ochutnať nový mok. Najskôr vyženil výčap v dnešnej Perlovej ulici, aby neskôr prešiel do klasicistického domu č. 755, čiže dnešnej budovy, a v roku 1843 poprosil svojho kamaráta furmana Martina Salzmanna, aby mu z Plzne doviezol ochutnať nový ležiak (prvá várka bola v Plzni uvarená 5. októbra 1842). Dve vedrá plzenského piva chutilo Pinkasovi i jeho hosťom, a tak sa dodávky stali pravidelnejšími.
Jakub Pinkas tak onedlho otvoril krčmu U Pinkasů. Dobré meno ležiaka sa šírilo po Prahe rýchlosťou blesku, takže záujemcov o kvalitné plzenské pivo pribúdalo. Pôvodné priestory krčmy začali byť nedostačujúce. V roku 1876 teda Pinkasovci kúpili ešte susedný dom č.756. Od roku 1882-83 patrila krčma Františkovi Brabcovi a jeho rodine. Bol uznávaným hostinským a najviac sa zaslúžil o výbornú povesť tejto reštaurácie, kde sa začali podávať i tradičné české jedlá. Až do znárodnenia sa krčma volala Brabcova plzeňská restaurace U Pinkasů.
Po roku 1989 uplatnili dedičia Františka Brabca reštitučný nárok a po úpravách reštauráciu opäť otvorili. V polovici roku 2001 celý objekt odkúpila spoločnosť Adria - Neptun, ktorá chce nadviazať na slávnu históriu čapovania plzenského piva v krčme U Pinkasů, ktorú znovu otvorili minulý rok v októbri.
Pinkasovské špeciality
Dole Václavským námestím, cez Baťovu pasáž a ste pätnásť metrov od spomínanej reštaurácie. Budova U Pinkasů na Jungmannovom námestí má bohatú históriu. Postavili ju ešte v roku 1570 a dom sa dlho volal U sv. Vavřince. Preto sa jedna z miestností reštaurácie volá Vavřincova kuchyně.
Vchod do budovy tvorí pamiatkovo chránený renesančný portál s dverami zo 17. storočia. Po stlačení kľučky vojdete do haly s drevenými pomaľovanými trámami. Tu sa môžete rozhodnúť, v ktorej miestnosti si necháte plzenský zlatý mok natočiť. Nachádza sa tu päť miestností: v suteréne Pinkasův sklep (pivnica), na prízemí Dolní sněmovna (krčma) a Vavřincova kuchyně (jedáleň), na poschodí Doma a Horní sněmovna (reštaurácie). Okrem pivnice, kde si môžete pochutnať na utopencovi, naloženom v hermelíne alebo klobáse z vlastnej udiarne, sa všade podávajú tradičné i netradičné české jedlá. Menu vám ponúkne „knedlo-vepřo-zelo“, sviečkovú, pečeňové guľky v kyslej kapuste so smotanou, Brabcův guláš, držky s údeným mäsom, ale aj varené žaby a vyprážané slimáky.
Čapuje sa tmavá desiatka Velkopopovického kozla a dvanástka Plzenský prazdroj. Príjemná obsluha v dobových kostýmoch vám bude nosiť a „čiarkať“ pivo na porcelánovú misku alebo pruh papiera, pokým nepoviete dosť.
Atmosféru pivárne dokresľujú aj staré fotografie z pivovaru, maľby a plagáty. Radi sem zašli aj Ladislav Pešek, Jiří Voskovec i Jan Werich, štamgastom bol Bohumil Hrabal. Aj v súčasnosti majú U Pinkasů svojich štamgastov, ktorým čapujú do vlastných krígľov.
Moku zvanému Pilsner Urquell sú U Pinkasů verní už tri storočia. Počas takej dlhej doby sa po Prahe rozrástli krčmy, kde sa plzenské pivo čapuje. Ale U Pinkasů má aj správnu teplotu „siedmeho schodu“ a aj chutí akosi inak. ANDREA BUCHELOVÁ
Dôležité informácieDolní sňemovna, Vavřincova kuchyně: 9.00 - 23.00 h
Pinkasův sklep: 16.00 - 04.00 h
Horní sněmovna, Doma: 11.00 - 23.00 h
Fľaškové pivo sa nepodáva
Čapujú: 0,5 l za 25 Kč
0,3 l za 16 Kč
Utopenec za 35 Kč
Klobása za 35 Kč
Sviečková za 95 Kč
Knedľa, bravčová
krkovica a kapusta za 95 Kč
Brabcův guláš 47,50 Kč