Čo môže nasledovať po tom, ako ministerstvo zahraničia odporučilo, aby ľudia necestovali na juhovýchod Turecka a aby na západnom a v strednom Turecku dodržiavali bezpečnostné opatrenia?
„Začne sa zastavovať predaj zájazdov do Turecka. Ľudia vyčkávajú a po tomto vyhlásení ministerstva zahraničných vecí, ktoré je údajne prvé na svete a trochu predčasné, je úplne jasné, že každý sa bude vyhýbať kúpiť si dovolenku práve v Turecku. To je pochopiteľné. Ale až nasledujúce týždne ukážu, ako sa situácia vyvinie.“
Mohlo by to znamenať krach niektorých slovenských cestovných kancelárií?
„Nemyslím si, že toto by mohlo viesť ku krachu, lebo drvivá väčšina cestoviek, ktoré ponúkajú Turecko, majú aj iné destinácie a budú ponúkať zájazdy tam. Nepoznám cestovku, ktorá je špecializovaná výlučne len na Turecko.“
Kto by mal najviac pocítiť, keby sa predaj zájazdov do Turecka úplne zastavil? Cestovky, poisťovne alebo Turci?
„Turci. Myslím si, že väčšina cestoviek ešte nezaplatila potrebné garancie. Čakajú, ako sa vyvinie situácia. Cestovky o peniaze ešte asi neprišli alebo ak áno, tak len o veľmi malú časť. Nehovoriac o tom, že zmluvy sa mohli viazať na to, že ak bude oficiálne stanovisko necestovať alebo sa začne vojna, tak peniaze vrátia.“
Myslíte, že na tento rok sa predaj zájazdov do Turecka už skončil? Alebo sa môže znova rozbehnúť?
„Zajtra sa môže začať vojna, o šesť týždňov môže byť pokoj a Turecko sa znova rozbehne. Je možné, že sa všetko bude naťahovať do leta, ľudia budú neistí a do Turecka pre istotu cestovať nebudú. Ale je aj variant, že vojna v Iraku sa skončí rýchlo, Turecka sa to vôbec nedotkne a po skončení konfliktu Turecko v snahe podporiť cestovný ruch dá lepšie ceny na letenky, nižšie taxy a v lete bude v krajine zvyčajný počet turistov.“ (rf)