SME

Princezná miest - SYDNEY

V roku 1788, pristál v zátoke pri austrálskom pobreží terajšej Sydney kapitán prvej flotily Arthur Philip

, Tohto času priviezol 1023 ľudí, z toho 751 trestancov dnes sa populácia Austrálie blíži k 20 miliónom, pričom Sydney ako najväčšie mesto Austrálie má okolo 4 milióny obyvateľov. Hlavné mesto Nového Južného Walesu je celosvetovo uznávané ako jedno z najvznešenejších a jeho 3 hlavné symboly sú veľkolepý prístav, neodmysliteľná budova Sydney opery a známy most.

V Sydney - prístave sa organizujú mnohé súťaže v jachtingu, či člnkovaní. Hovorí sa, že to je najkrajší prírodný prístav na svete. Je obrovský, má mnohé pláže, menšie prístavy či zátoky a bol vytvorený prírodou. Okolo neho sa tiahnú rôzne parky, rezervácie a záhrady. Počas slnečného dňa naberá prístav modrastú farbu a zaplaví ho množstvo výletných lodí, člnov a jácht. Najlepšou príležitosťou, ako si prístav obzrieť, je ísť na výletnú plavbu, alebo ho obdivovať zo známeho Sydney mosta. V prístave je aj známe podmorské akvárium. Vkročíte tu do sveta bielych žralokov, veľkých chobotníc, či delfínov a uvidieť tu môžete i obrovské 2 metrové raje. Ľudí od nich delí len sklenený tunel.
Každý rok navštívi Sydney akvárium okolo 1 milión ľudí. V júli 2000 tu vkročil v poradí už 11 111 111 návštevník. Akvárium sa tak stáva neoddeliteľnou súčasťou mesta a právom si zaslúži prívlastok byť jedným z najkrajších a najväčších na svete. Ma viac než 11 000 austrálskych vodných živočíchov. V októbri '98 tu otvorili najväčšiu zbierku koralových živočíchov na svete. Tá je súčasťou komplexu "veľkého koralového útesu" a oceanária. Má až 370 m2 a pre návštevníkov je skutočne vzrušujúcim zážitkom.

SkryťVypnúť reklamu

Nádherný most, oproti Sydney opere, je jediným na svete, na ktorý možno oficiálne vyjsť. Výstup stojí 100 austrálskych dolárov, čo sa pri dnešnom kurze voči k slovenskej korune blíži k sume 2 800,- korún. V Sydney opere sú predstavenia na dennom poriadku. Vstupné sa pohybuje v závislosti od druhu predstavenia. So študentskou zľavou sa tam dostanete aj za 24 austrálskych dolárov.

V mestskej radnici, neďaleko kostola Svätého Andrewa, je figurína kráľovnej Viktórie v životnej veľkosti, v šatách pripravených na jej korunováciu 28. Júna 1938. Vyzerá krásne, mala vtedy 19 rokov. Kráľovná Viktória má na hlave britskú korunu (koruna má 530 karátov) a v ľavej ruke drží kráľovské žezlo. Na treťom prste pravej ruky má veľký korunovačný prsteň.

Asi najznámejšia pláž v Sydney je pláž Bondi. Je vzdialená približne 45 minút autobusom od centra Sydney. Na Bondi vidíte večne usmiate tváre. V noci aj cez deň otvorené kaviarničky, na pláži hrajú ľudia na hudobné nástroje, či oddychujú turisti. Bondi je známym rajom pre surferov. Aby nezranili ľudí kúpajúcich sa v oceáne, pláž je nepísane rozdelená na dve polovice na pravej sa surfuje, na ľavej sa ľudia kúpu. Ak vás napadne otázka, či tam je surferov veľa, tak odpoveď znie "Áno". To, kto si uchytí vlnu riešia štýlom akým to je možné vidieť vo filme "Point Break", päsťami, či kopancami počas spúšťania sa na vlne.

SkryťVypnúť reklamu

Nádherný pohľad na scenériu celého mesta a na veľkolepý prístav sa naskytá z veže AMP. Je to 305 metrov vysoká stavba, týčiaca sa priamo v centre Sydney. Patrí medzi najvyššie ľudské stavby na južnej pologuli. Vstup do nej stojí okolo 8 dolárov. V reštaurácii pod výhľadňou sa dá najesť a pozorovať odtiaľ život v prístave. Za 5 dolárov môžete v strede mesta navštíviť čínske záhrady. Ak priplatíte ďalších 10, môžete sa po nich prechádzať v róbach čínskych bojovníkov, kráľovien a cisárov.

Sydney má veľa naj aj kino s najväčšou premietacou plochou na svete - kino IMAX. Jeho obrovské premietacie plátno má 30 x 30 metov, čo je viac ako výška 9-poschodového bloku. Premietajú sa v ňom filmy špeciálne vyrobené pre IMAX alebo 3D. Témou sú dinosaury, Himaláje, svet žralokov, či iné 3D filmy. Vstupné pre dospelých je 16-17 dolárov, pre študentov 13.

SkryťVypnúť reklamu

A koľko stojí v Sydney nájom?
Znie to neuveriteľne, no hneď pri centre neďaleko známeho Sydney mosta, platia Austrálčania nájom len 60 dolárov týždenne. Je to pre nich skutočne málo. Ináč je nájom v Sydney omnoho drahší. V mládežníckych hoteloch stojí ubytovanie okolo 20 austrálskych dolárov za noc. Väčšina hostelov je lokalizovaná vo vykričanej štvrti Kings Cross. Je tu veľa mladých a štvrť je pomerne blízko centra. Otvorili sa tu šýlové kaviarne a bary, v noci však treba byť obozretný.

Mardi Gras muž, či žena?
Koncom februára tu organizujú obrovský festival homosexuálov a lesbičiek Mardi Gras. Na tejto obrovskej párty je viac ako 1 milión ľudí. Začína sa dlhočizným oslavným sprievodom po Oxfordskej ulici vychádzajúcej priamo z centra. Promenádujú sa tu homosexuáli, lesbičky, transvestiti ale aj klasickí heterosexuáli, ktorí sa prišli na celú tu parádu pozrieť. Sprievod je plný masiek a prevlekov rôznych havajských, či tahitských lesbičiek. Na motorkách chodia zase mužatky. S radosťou sa tu predvádzajú aj sadomasochisti. Turista nestíha cvakať foťákom a obdivovaťv tú peknú aj škaredú nahotu. Ak chce mať na sprievod dobrý výhľad, musí prísť o také 2-3 hodiny skôr. Ak to nestihne, ostáva mu ešte možnosť kúpiť si prázdnu debničku od piva za 10 dolárov a potom sa na ňu postaviť. Po skončení sprievodu sa párty ešte len začína, na ulici sa tancuje, pije a spieva. Niektorí odvážlivci otvoria svoje domy a párty potom pokračuje u nich. Domu sú samozrejme úplne vyprázdnené, nie je v nich žiadny nábytok ani koberce, iba holé steny. Austrália je voči homosexuálne orientovaným ľuďom veľmi tolerantná. Podobné festivaly sa konajú aj v iných mestách Austrálie, ten v Sydney je však pochopiteľne najväčší a najkrajší.

SkryťVypnúť reklamu

Hlavné mesto Sydney či Melbourne?
Neviete? Nelámte si hlavu, ani jedno, ani druhé. Sydney a Melbourne sa nevedeli dohodnúť, a tak ich rivalitu o titul stálice vyriešili založením úplne nového mesta v roku 1912. Dostalo názov Canbera a stalo sa tak hlavným mestom Austrálskeho spoločenstva. Je rozľahlé, rozťahané, plné parkov a zelene. Čímsi sa podobá na hlavné mesto USA - Washington DC. Je však omnoho menšie. Žije v ňom okolo 300.000 obyvateľov a v porovnaní so Sydney pôsobí tichým, možno trochu nudným dojmom. V Canbere sídli mnoho Austrálskych inštitúcií, ako napríklad najvyšší súd a národná galéria.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Cestovanie

Komerčné články

  1. Naučte deti narábať s peniazmi: Máme pre vás niekoľko tipov
  2. GUTEN TAG! Deň plný pohody, zaujímavých destinácií a informácií
  3. Miesto, kde je úspech podnikania zaručený
  4. Choďte za odborníkom. Či vás bolí zub alebo chcete investovať
  5. Firmy a školy sa môžu zbaviť elektroodpadu rýchlo a bezplatne
  6. Zmena pre ľudí s postihnutím: Prichádzajú európske preukazy
  7. 25 tipov na tašky, ktoré vás budú baviť. A takto si ich vyrobíte
  8. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine!
  1. Choďte za odborníkom. Či vás bolí zub alebo chcete investovať
  2. Gymnazisti z Nového Mesta nad Váhom sa h3kovali
  3. Aj jedenáste ocenenie Slovak Superbrands Award putuje do dm
  4. Autocentrá AAA AUTO už za prvý štvrťrok predali 26 000 vozidiel
  5. Firmy a školy sa môžu zbaviť elektroodpadu rýchlo a bezplatne
  6. Zmena pre ľudí s postihnutím: Prichádzajú európske preukazy
  7. Relaxačný raj v resorte Drevenice Terchová
  8. Koniec bolesti! Využite výstavné dotácie na masážne kreslo
  1. Cestujte za zlomok ceny. Päť destinácii na dovolenku mimo sezóny 13 833
  2. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine! 8 332
  3. V púpave je všetko, čo potrebujete 4 749
  4. Zmena pre ľudí s postihnutím: Prichádzajú európske preukazy 3 252
  5. Esplanade - wellnes s pridanou hodnotou 3 130
  6. Veľká zmena pre ľudí s postihnutím 2 869
  7. Náš prvý prezident sa nebál hovoriť o mravnosti v politike 2 363
  8. Nebudete veriť, že toto skrýva Albánsko. Jeho pláže vyrazia dych 2 069
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Ľuboš Vodička: Zolná, kostol za hradbami
  2. Ľuboš Vodička: Slovenské hrady: Tematín
  3. Anton Kaiser: 100 rokov organizovanej turistiky III.
  4. Ladislav Kucharik: Bahrain - panské pieskovisko na zimu
  5. Michal Drotován: Singapur - mesto budúcnosti. Naozaj?
  6. Aleš Tvrdý: Ľudské povolania
  7. Ľuboš Vodička: Kam vo Viedni, keď prší? Albertina
  8. Miroslav Lisinovič: Putovanie slovenskými kalváriami - Lokca
  1. Lucia Nicholsonová: Otvorený list Kaliňákovi juniorovi 112 936
  2. Lucia Nicholsonová: List zápasníkovi Véghovi 71 735
  3. Ivan Čáni: Korčokovský magor. 41 236
  4. Martin Krsak: Slovensku nebude nikto diktovať! …ani zahraničie, ani zákony SR 35 681
  5. Marek Mačuha: Chudobní dôchodcovia? 35 429
  6. Boris Šabík: Zvláštne ticho po katastrofách 20 554
  7. Yevhen Hessen: Mobilizačný zákon: čo on znamená pre Ukrajincov v zahraničí? 15 474
  8. Martin Pollák: Komu sa klaňajú traja hrdobci? 12 735
  1. Yevhen Hessen: Mobilizačný zákon: čo on znamená pre Ukrajincov v zahraničí?
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok dnes promluvil před Starou tržnicou v Bratislavě (video)
  3. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Sex v meste na slovenský spôsob
  4. Yevhen Hessen: Telegram ako zdroj konšpirácií, dezinformácií a propagandy?
  5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 77. - Arktída - Ostrov Wrangel - miesto, kde sa začína ruský deň
  6. Post Bellum SK: Osobnosť, ktorú sme si nepripomenuli...
  7. Yevhen Hessen: Ukrajinských utečencov sa pýtajú "Prečo nie ste na fronte", ale utečencov z iných krajín sa na to nepýtajú?
  8. Jiří Ščobák: Ivan Korčok zvítězí, protože má něco, co Pellegrini nemá a nikdy mít nebude!
SkryťZatvoriť reklamu