
Takto to vyzeralo v strede dediny ešte do septembra. Od otvorenia obchvatu si Brzotínčania zvykajú na ticho a takmer žiadne autá na ceste. FOTO - AUTORKA
Od septembrového sprejazdnenia cestného obchvatu obce Brzotín v Rožňavskom okrese si jeho obyvatelia zvykajú na ticho v dedine. Hlavný ťah priamo cez stred Brzotína, ktorý nahradil takmer štvorkilometrový úsek okolo obce, im v minulosti spôsobil mnoho problémov vrátane hluku, prašnosti, množstva tragických havárií a škôd na ich majetku.
„Dnes sa deti korčuľujú na kolieskových korčuliach priamo na ceste. Ľudia si predtým nemohli ani otvárať okná na domoch. Teraz tou cestou prechádza minimum áut, vlastne len domáci a mestská hromadná doprava,“ hovorí starosta František Bačo. Vozidlá vrátane ťažkých mechanizmov prúdili cez dedinu neustále a najhoršie to bolo počas dopravnej špičky. Obmedzovala každodenný život dedinčanov. V ostrej zákrute dochádzalo k najväčšiemu počtu havárií, na rovine na začiatku dediny boli najviac ohrozené deti, prechádzajúce hoci aj cez priechod pre chodcov.
Hustá premávka mala negatívny vplyv aj na životné prostredie. Bola jedným z faktorov, ovplyvňujúcim znečistenie studní, v ktorých má vyše 95 percent Brzotínčanov dodnes nepitnú vodu. „Varíme z nej a mnohí ju aj pijú, lebo sú k tomu donútení. Kupovať dennodenne minerálku predsa nie je únosné.“ Po augustových povodniach dostali ľudia zákaz akéhokoľvek používania vody zo studní. Pitnú vodu nosili v cisternách vodári. „Čistili sme ich, aj dezinfikovali, ale potom sa sťažovali, že zapácha od chemikálií, tak sme s tým prestali,“ vysvetľuje starosta. Jediným riešením je vybudovanie spoločného vodovodu, pričom s projektom rátajúcim s piatimi susednými obcami sa začalo už v roku 1993. „Spoločný vodovod je v nedohľadne. Milióny sa do jeho stavby investovali, ďalšie milióny ešte potrebujeme. Hotový je len spoločný hlavný rozvod.“
Brzotínčanom teda odpadol problém s premávkou, hlukom a prašnosťou, v ich studniach však ostáva nepitná voda.