Rio de Janeiro 27. februára (TASR) - Dvadsaťosemročný Wellington stojí už sedem dní v rade na lístky v brazílskom Riu de Janeiro v snahe dostať sa za každú cenu na svetoznámy karneval, ktorý sa začne v nedeľu.
"Pravdepodobne stratím polovicu klientov, no my Brazílčania urobíme pre karneval hocičo," tvrdí iný nevyspatý karnevalový fanúšik, zvierajúc v ruke "vyčakané" lístky.
Tohtoročnou karnevalovou novinkou je zákaz "násilného bozkávania", ktorý platí od 1. do 5. marca, keď bude v meste festival. Počas ostatných piatich rokov si miestni chlapi zvykli vytvoriť koridor pozdĺž uličiek dláždených mačacími hlavami a prehnane zasypávať prejavmi náklonnosti okoloidúce ženy - zvyčajne proti ich vôli. Wellington stojaci v rade na lístky však tvrdí, že bozkávací maratón sa stal tradíciou festivalu, ktorá bude pokračovať i ďalej. Svoju vlastnú ženu si však karnevalový fanúšik bude dobre strážiť.
Mestské úrady, ktoré si chcú "posvietiť" aj na prostitúciu maloletých, už poskytli štyri milióny kondómov, čo je o milión viac ako minulý rok.
Očakáva sa, že tento rok sa na slávnosti zúčastní rekordných 400.000 turistov, z toho polovica zo zahraničia. Na bezpečný priebeh karnevalu bude v uliciach mesta dozerať 28.000 policajtov.
Zo slávnych osobností sa na festivale zúčastní herečka Isabelle Huppertová, aj pravidelný hosť, hollywoodsky svalovec Arnold Schwarzenegger, ktorý považuje karneval za "najlepšiu šou na svete".
Témy festivalu sú rôzne. Nebudú chýbať ani spoločenské a politické témy. Jedna škola samby podporí ľavicového prezidenta Luiza Lula da Silvu, iná zasa zobrazí Ježiša a diabla v dueli.
O tom, že sa na festivale točia veľké peniaze, netreba ani hovoriť. Futbalová legenda Ronaldo zaplatil veľké peniaze istej škole, aby bol ich témou a televízna stanica Globo platí každoročne obrovské sumy na získanie vysielacích práv. Spoločnosti a firmy dávajú každoročne milióny dolárov na reklamu.
Pôvod najväčšieho brazílskeho karnevalového festivalu treba hľadať v 17. storočí, keď bolo otrokom z Afriky dovolené oslavovať niekoľko dní v roku, pričom mohli v piesňach kritizovať svojich pánov. Otrokári dúfali, že týmto gestom zabránia vzburám otrokov.