
Takto nakreslil sondu Pioneer-10 neznámy umelec, keď v roku 1973 míňala planétu Jupiter. Spojenie s Pioneerom sa po 31 rokoch prerušilo.
FOTO - ČTK/AP
„Potom, čo pri svojej dlhej púti do hĺbky vesmíru preletela Mars, sa sonda dostala do miest, kam sa dosiaľ nikdy nedostalo nič vyrobené ľudstvom,“ povedal riaditeľ pre výskum slnečnej sústavy NASA Colleen Hartman.
Let sondy označil za jednu z najvýznamnejších misií vesmírneho výskumu. NASA dostal posledný signál od tejto vedeckej sondy 22. januára zo vzdialenosti 12,23 miliardy kilometrov od Zeme, čo je 82-krát väčšia vzdialenosť než medzi Zemou a Slnkom. Sonda už nemá dostatok energie, aby vysielala signály na Zem.
Ďalší osud sondy ťažko určiť. Bude vraj vesmírom cestovať tak dlho, kým do niečoho nevrazí. Teraz smeruje k červenej hviezde Aldebaran, ktorá tvorí „oko“ v súhvezdí Taurus. Najbližšiu hviezdu sonda minie za dva milióny rokov.
Pokiaľ sondu objaví nejaká vzdialená civilizácia, nájde v nej zlatú dosku s obrázkom ženy a muža a informáciami o Zemi, dodal NASA. „Pioneer-10, ktorý bol pôvodne určený na 21-mesačnú misiu, prekonal všetky očakávania a vydržal dlhšie než 30 rokov. Bol to pracovný kôň, ktorý ďaleko prekročil svoju záručnú lehotu, a myslím, že možno povedať, že sa nám vyplatil,“ vyhlásil riaditeľ projektu sondy Larry Lasher z kalifornského výskumného strediska Ames.
Sonda Pioneer-10 odštartovala na cestu vesmírom 2. marca 1972 z floridského mysu Canaveral. Ako prvá prenikla pásmom asteroidov medzi planétami Mars a Jupiter a v decembri 1973 z obežnej dráhy okolo Jupitera potvrdila, že táto planéta je zložená z plynov a tekutiny. (čtk, zo)