Vzorom pre vyriešenie dopravných problémov by mohli byť mravce
Bristol 25. februára (TASR) - Zdá sa, že svet mravcov prekonal
ľudí v riešení zdanlivo nezvládnuteľných problémov s dopravnými
zápchami, uviedli britskí ...
TASR
Tlačová agentúra
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
Bristol 25. februára (TASR) - Zdá sa, že svet mravcov prekonal ľudí v riešení zdanlivo nezvládnuteľných problémov s dopravnými zápchami, uviedli britskí vedci vo svojej štúdii.
Milióny členov mravčích kolónií dodržiavajúce jednoduchú prúdovú štruktúru umožňujú, že sa všetci dostanú na cieľové miesto čo najrýchlejšie bez zbytočných zdržaní, uviedli autori štúdie. Obrovské armády mravcov si vyvinuli oveľa logickejšiu a úspešnejšiu metódu prechodu z miesta A na miesto B, než máme my, napísali britskí vedci.
Biológovia z univerzít v Bristole a Princetone veria, že spôsob, akým bojové mravce zvládajú každodenné problémy dosiahnutia svojho cieľa, by mohol slúžiť ľuďom ako predloha, podľa ktorej by sa naučili čosi o bezstresovom cestovaní.
Bojové mravce vytvárajú efektívne prúdy, ktoré sledujú takmer naslepo a bez váhania. Najdôležitejšie je, že každý člen kolónie sleduje systém dráh presne.
"Hoci sú slepé a oproti nám majú malé mozgy, pravidlá správania bojových mravcov v Latinskej Amerike sú veľmi jednoduché a fungujú," povedal spoluautor štúdie profesor Nigel Franks z bristolskej univerzity.
Ľudstvo by spravilo lepšie, keby si uvedomilo, že mnohé problémy vyriešila príroda sama. Obrovské spoločnosti mravcov pripomínajú spôsob života ľudí vo veľkomestách. Čelia podobným problémom - odstraňovaniu odpadu či ovládaniu infraštruktúr a rôznych úrovní dopravy.
"Podobnosť s našou spoločnosťou sa končí pri ľudskej sebeckosti," povedal profesor Franks. Každý sa chce podľa neho do práce dostať čo najrýchlejšie a neberie ohľad na ostatných. "Jediný spôsob, akým by prúdový systém na našich cestách fungoval, je trpezlivosť vodičov," dodal.
Vedci nafilmovali milióny amerických mravcov v ich prirodzenom prostredí - v dažďovom pralese na pobreží panamského kanála. Zábery potom preniesli do počítačov, kde analyzovali ich správanie detailnejšie. Dopravné prúdy, ktoré mravce tvorili počas mohutných výbojných ťažení, dosahovali šírku až 20 metrov a dĺžku 100 metrov.
"Mravce spolupracujú v prospech celej spoločnosti," povedal Franks. "Ľudia by si z nich mohli zobrať príklad. Globálne modely vznikajú z veľmi jednoduchých zásad správania," citovala vedca agentúra DPA.