Čierna Lehota 18. júla (TASR) - Je veľmi pravdepodobné, že krasové jaskyne, ktoré sa nachádzajú v okolí horného toku Bebravy boli v minulosti domovom pračloveka. K tomuto presvedčeniu dospeli účastníci celoslovenského XXXVII. Tábora ochrancov prírody (TOP) s medzinárodnou účasťou, ktorý sa od 14. do 21. júla koná v južnej časti Strážovských vrchov nad obcou Čierna Lehota.
Aktívnym účastníkom tábora bol do dnešného dňa aj poslanec a predseda Výboru NR SR pre životné prostredie a ochranu prírody Ladislav Ambróš. Osobne navštívil jednu z jaskýň, kde amatérski archeológovia odkryli časť naplavenín a našli v nich rozličné kostrové ostatky.
V rozhovore pre TASR Ambróš povedal, že spomínané jaskyne by si zaslúžili väčšiu pozornosť archeológov a speleológov. Môžu v nich čakať nejedno prekvapenie. Za prírodovedcami neprávom zabúdané, považuje poslanec aj celé povodie Bebravy. Nachádza sa tam výnimočne bohaté zastúpenie unikátnych druhov rastlinnej a živočíšnej ríše. Doteraz však chýba ich systematický výskum. Členovia botanickej sekcie objavili v jednej časti lesa aj niektoré druhy treťohorných rastlín.
Najväčším bohatstvom je však výskyt vzácnych orchideí. Narátali tam až 51 druhov rastlín rodu vstavačovitých, čo je pravdepodobne najviac v strednej Európe. Z nich štyri druhy sú údajne novoobjavenými rastlinami na svete. Pretože na lúkach kde rastú, je v posledných rokoch iba minimálna poľnohospodárska činnosť, sú tieto nivy ohrozené náletmi drevín a hospodárskym rozširovaním lesa. Účastníci TOP, medzi ktorými sú aj poprední zoológovia a botanici, sa snažia zdokumentovať čo možno najviac rastlinných a živočíšnych druhov. Výsledky ich monitoringu budú slúžiť ako podklady pre zaradenie tohto regiónu do programu EÚ - Natura 2000.