SME

Právo prvej noci sa v Nikaragui ešte stále v tichosti dodržiava

Krajina mnohých sopiek, nekonečne krásnej prírody a nepredstaviteľnej chudoby, tak to je Nikaragua.

Na vlastné oči sa o tom presvedčil starosta MČ Sídlisko Ťahanovce Jozef Pavelka, ktorý ju navštívil v rámci holandského projektu News aj so starostom MČ Dargovských hrdinov Ladislavom Lumtzerom. Pricestovali do mesta Rivas, ktoré má 60 tisíc obyvateľov a je zároveň aj akýmsi krajským mestom. O svoje dojmy, ktoré v mnohom predčili jeho očakávania, sa s nami J. Pavelka veľmi rád podelil.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

"Už keď som do Nikaragui odlietal, vedel som, že ide o veľmi chudobnú krajinu. Ale ani v najhoršom sne som si nedokázal predstaviť takú biedu. Keďže sme boli vyslancami projektu News, ktorý má za úlohu pomoc Nikaragui, dozvedeli sme sa aj také podrobnosti, ktoré bežný turista nemá šancu spoznať."

SkryťVypnúť reklamu

Keď sa pozrieme do mapy, už na prvý pohľad je jasné, že Nikaragua je niekoľkonásobne väčšia ako Slovensko. Žije v nej však len okolo päť miliónov obyvateľov. Ako v mnohých štátoch latinskej Ameriky aj v nej ešte pred časom bujnel terorizmus a diktátorstvo. "Štyridsať rokov tam vládol diktátor Somoza, ktorého v osemdesiatych rokoch zavraždili. Proti jeho vláde protestovali partizánske bandy sandinovcov, podporované Kubou a bývalým Sovietskym zväzom. Sľubovali obyvateľstvu, že naďalej budú krajinu rozvíjať, ale keď sa dostali k moci, začali s kolektivizáciou, bohatým brali majetok a delili medzi chudobných. Tí nevedeli čo s ním, tak ho opäť predávali movitejším a celé hospodárstvo sa postupne devastovalo. Prezident Ortega tvrdil, že budujú komunizmus, ale vlastne nikto nevedel, čo to je. Potom sa v susednej Kostarike sformoval sandinovský odboj a v roku 1990 donútili Ortegu vyhlásiť demokratické voľby. V časoch sandinovcov sa napáchali aj ďalšie škody. Napríklad Američania mali prenajaté zlaté bane a keďže im sandinovci vypovedali bez náhrady zmluvy, bane zatopili a tie sú už teraz zničené," zasvätil nás do nedávnej nikaragujskej histórie J. Pavelka.

SkryťVypnúť reklamu

Preventívne si vybavili azyl
Súčasnosť je taktiež pre našinca dosť nepochopiteľná. Nikaragua sa už síce hlási k demokratickým princípom, ale ľudia ju ram chápu po svojom. "Mali sme to šťastie, že práve počas nášho pobytu sa konali komunálne voľby. Prebiehajú inak ako u nás. Volia sa strany, ale tie samozrejme predstavujú aj svojho kandidáta na starostu. Výsledky volieb potom musí vyhlásiť štátna volebná komisia do určitého dňa. To sa však nestalo, pretože tri mestá boli sporné. Bol tam rozdiel asi 50 hlasov medzi dvoma najsilnejšími stranami - sandinovcami a liberálmi. Sandinovci tvrdili, že vyhrali oni a keď komisia nevyhlási výsledky, začnú najprv pokojné demonštrácie a Ortéga nevylúčil ani rôzne formy násilia. Nakoniec sa obe strany dohodli. Bez ohľadu na výsledky volieb prevzali samosprávu v jednom meste sandinovci, i keď tam získali menšinu a v ďalších dvoch mestách sa chopila moci liberálna strana. Aj my sme v tých rušných časoch mali namále, i keď nás ubezpečovali, že nám sa nemôže nič stať, pretože krajine pomáhame. Napriek ubezpečovaniu sme sa pre istotu dohodli s mníškami v kláštornej škole, že keby došlo k najhoršiemu, poskytnú nám azyl. Našťastie sme túto možnosť nemuseli využiť."

SkryťVypnúť reklamu

Učiteľka-žena má smolu
Juhoameričania sú veľmi priateľskí a spontánni. Napriek veľkej biede sa vedia tešiť z každej maličkosti, ale niektoré zvyky sú pre nás ťažko pochopiteľné.
"Doteraz tam v tichosti platí právo prvej noci. Funguje totiž skrytá forma otrokárstva. Na finkách, čo sú ich veľkostatky, pracujú obyvatelia, ktorí sa najprv u majiteľa zadĺžia a už potom nemajú šancu svoj dlh splatiť. Keď uzatvoria medzi sebou sobáš, majiteľ využije právo prvej noci. Aj preto je medzi Nikaragujčanmi veľmi veľa mentálne postihnutých. Totiž mnohokrát nevedia, kto je koho brat alebo sestra. Žiaľ, mnohí sú aj negramotní. Nefunguje povinná školská dochádzka. Boli sme sa pozrieť v škole, ktorú vybudovali v rámci projektu News a bolo to úžasné. Stojí na kopci, je v nej len jedna trieda, kde sa učia všetky tri ročníky na tri zmeny, bez elektriny a vody. Sú však na ňu veľmi hrdí, aj na svoj knižničný fond, kde majú asi 60 kníh. Učiteľ dochádza denne hodinu na bicykli a v zime na koni. Ako nám domáci povedali, predtým tam učila učiteľka, ale keďže ju žiaci znásilnili, museli nájsť muža - učiteľa. Žiaci sedia dvaja na jednej stoličke. Kým sú menší, vychodia aspoň prvý ročník, ale potom detí ubúda, pretože už na učenie nemajú čas. Pracujú aj s rodičmi na poli."

SkryťVypnúť reklamu

Nepoznajú chlieb
Samozrejme, nielen zážitkami je človek živý. Takže na čom si v Nikaragui Košičania pochutnávali? "Ich zvláštnosťou je, že nepoznajú chlieb. Neurodí sa tam totiž pšnica. Varia, pečú a jedia najmä kukuricu na sto rôznych spôsobov. Miesto zemiakov používajú platano, je to zelenina väčšia ako banán a robia sa z nej hranolky, lupienky a ďalšie pochutiny. Jedia veľa rýb, bravčoviny, hovädziny a syrov. Domáci nás pozvali aj na ich zabíjačku podobnú tej našej. Jedli sme ich jaternice, mleté pečené mäso, mäso na ražni a čičerony, čiže škvarky z kože. Vodu z vodovodu na pitie nepoužívajú, lebo je závadná. Získávajú ju buď zo studní alebo starým spôsobom. Využívajú veľké nádrže, ktoré sa počas obdobia dažďov naplnia a potom sa z nich celé mesiace tá voda pije. Úplne čistú vodu kúpite len na trhoch vo fľašiach. Veľa sa tam pije ich piva, kukuričná pálenka a najmä rum."

SkryťVypnúť reklamu

Na záver nám J. Pavelka prezradil zopár ďalších zaujímavosti. "Navštívili sme tiež ostrov Osmotepe v jazere Lago di Nicaragua. V tomto jazere žije jediný sladkovodný žralok na svete. Nie je však nebezpečný, ale veľmi plachý. Tiež sme si pozreli banánovú plantáž a niektoré sopky. Tie sú síce momentálne pokojné, ale vždy sa z nich dymí. Zaujímavé je aj to, že komunikácie sú vybudované len na juhu krajiny. Celú cestnú sieť odhadujem asi na 1000 kilometrov asfaltiek. Celý telefónny zoznam Nikaragui nie je väčší ako košický. V Nikarague je oficiálnou menou cordoba. Za dolár dostanete 13 cordob. Nazvaná je po prvom španielskom kolonizátorovi, ktorý sa stretol s náčelníkom miestnych indiánov Nikaragvom a podľa neho zas nazvali krajinu. V celom štáte je 60-percentná nezamestnanosť. Väčšina ľudí chodí pracovať do blízkej Kostariky, ktorá je podstatne vyspelejšou krajinou."

SkryťVypnúť reklamu

Autor: archív Košický Korzár

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Cestovanie

Komerčné články

  1. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  4. Fico škodí ekonomike, na reformy roky kašľal
  5. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  6. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  7. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  8. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 15 369
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 065
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 7 097
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 926
  5. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 136
  6. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 913
  7. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky? 2 623
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 503
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Soňa Fröhlichová: Bazilej (Basel, Bâle) je pozoruhodné mesto, žijúce kultúrou, športom a tradíciami
  2. Soňa Fröhlichová: Bazilejský karneval trvá 72 hodín
  3. Iveta Bakitová: Fínsko - 5 dní v krajine tisícich jazier v zime
  4. Irena Šimuneková: Rozhľadňa pod Klenovou
  5. Blanka Ulaherová: Pokakalsapeter, veselý cintorín, plno kaktusov a hmyz na zožratie (Mexiko 2024/2)
  6. Martin Majzlan: Icefields Parkway – Najkrajšia cesta na svete
  7. Ladislav Kucharik: Thajsko Krabi Maya Bay
  8. Dada Vozáriková: Človek by nepovedal, aké krásne sú albánske hory
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 100 428
  2. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 51 036
  3. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 40 764
  4. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 325
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 619
  6. Matej Galo: Pán Fico, ste tak neschopný, alebo len žijete mimo reality? 17 858
  7. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 17 689
  8. Karol Galek: Fico odovzdal Slovenské elektrárne českým finančným žralokom 9 847
  1. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  3. Tupou Ceruzou: Medvede
  4. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  5. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná
  6. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente.
  7. Radko Mačuha: Po MDŽ SMER pozýva na zabíjačku.
  8. Tupou Ceruzou: Spravodlivosť pre všetkých
SkryťZatvoriť reklamu