SME
Nedeľa, 1. október, 2023 | Meniny má Arnold

Rím zažil obdobia úpadku aj vlády nad svetom

Do Večného mesta prichádzam z juhu. Večné neznamená nemenné a Rím sa mení, pulzuje životom, udáva tón.

Ak všetky cesty vedú do Ríma, tá od juhu prechádza spočiatku dvadsiatym storočím. Rozľahlú štvrť EUR (Esposizione Universale di Roma) s prvkami prísneho funkcionalizmu začali stavať pre svetovú výstavu plánovanú na rok 1942, projekt zastavila druhá svetová vojna. Areál dokončili v 50. rokoch, po dobudovaní športovísk bol spolu s Foro Italico na severe mesta dejiskom XVII. letnej olympiády roku 1960. Teraz slúži prevažne administratíve, sídlia tu ministerstvá, firmy, pre mňa nie je príťažlivý napriek niekoľkým múzeám.

SkryťVypnúť reklamu

Rím bol podľa známej povesti založený na siedmich pahorkoch roku 753 pred n. l. a mal vo svojej dvaatrištvrtetisícročnej histórii vrcholy aj úpadky. Ťažko ho spoznávať chronologicky. Štvrť EUR je počiatkom súčasného, Štvrtého Ríma, s modernými predmestiami, verejnými parkami, športoviskami. Predchádza mu Tretí Rím zjednotenej Itálie z roku 1870, reprezentovaný monumentálnymi pamätníkmi a budovami so snahou o zachovanie veľkého rímskeho štýlu. Najpôsobivejšia je na nich mohutnosť a pompéznosť, pri Národnom pamätníku Vittoria Emanuela II. sa cítim ako trpaslík.

Mne je bližší Druhý Rím, renesančno - barokový, Rím Michelangela a Berniniho, ktorý sa začal rozvíjať, keď sa Vatikán stal trvalým sídlom pápežov.
V období Prvého Ríma bol hlavným mestom sveta, krutým, dobyvačným, ale aj veľkolepo kultúrnym a pokrokovým. Rimania poznali vodovod, kanalizáciu, návšteva početných kúpeľov patrila k bežnému životu.

SkryťVypnúť reklamu

Prvý kontakt s dnešnými obyvateľmi bol v daždi. Aj v Ríme niekedy prší, po vystúpení z autobusa ma okamžite obklopuje hlúčik čiernych Rimanov: "Umbrella, umbrella," pokrikujú jeden cez druhého a aktuálne núkajú lacné skladacie dáždniky. Sú prítomní všade, kam vkročí noha turistu. V hustom daždi obchádzam Koloseum, skutočne kolosálnu stavbu, aj keď z nej zostali iba ruiny. V stredoveku slúžilo ako zásobáreň stavebného kameňa, podobne ako blízke Forum Romanum. V aréne vidno zvyšky múrov, tvoriacich podzemné priestory, boli tu mechanické zdvíhacie zariadenia, arénu bolo možné napustiť vodou a predvádzať aj námorné bitky. Chlieb a hry žiadali Rimania od svojich vládcov, a cisári z rodu Fláviovcov im ich s radosťou poskytovali. Vonku som si na pamiatku odlomil halúzku z vavrínového kríka. Bola symbolom víťazstva, ale aj spomienka na porazených.

SkryťVypnúť reklamu

Forum Romanum tvorilo stred sveta, medzi Kapitolským a Palatínskym pahorkom. Odtiaľto riadili svetovládnu ríšu, pri Zlatom míľniku sa stretali všetky cesty z provincií. Tiež tu zostali ruiny. Zachovali sa len stavby, ktoré si osvojila a prispôsobila cirkev. Takmer neporušený Panteón, na ktorom zostali aj pôvodné bronzové dvere, bol prebudovaný na kostol Santa Maria della Rotonda. Aj Anjelský hrad je vlastne Hadriánovo mauzóleum.

Cirkev však prevažne stavala nové kostoly. Len mariánskych je v Ríme asi osemdesiat. Navštívil som Santa Maria Maggiore, jeden z najväčších. Kazetový strop je bohato zlátený prvým zlatom, dovezeným po objavení Ameriky. Relikviár pod oltárom ukrýva drevo, údajne z betlehemských jasličiek, v Borgheskej kaplnke v ľavej priečnej lodi je starý obraz Panny Márie, maľovaný neznámym autorom v byzantskom štýle, ktorému je pripisovaná zázračná moc. Je tu pochovaný Gian Lorenzo Bernini, najväčší barokový sochár.

SkryťVypnúť reklamu

Do kostola San Pietro in Vincoli meriam cestu od Kolosea kvôli jedinej soche. Michelangelov Mojžiš so sústredeným výrazom, akoby rozmýšľal nad osudom izraelského národa. Zároveň z mramorovej sochy vyžaruje aj nesmierna duchovná sila jej tvorcu. I tu sú v oltári relikvie, reťaze, v ktorých bol spútaný svätý Peter.

Michelangelo a Bernini zanechali v meste, nezávisle od seba v dvoch obdobiach - renesancie a baroka - najhlbšie stopy ako sochári a architekti.
Berniniho sa už nezbavím do večera. Pri prechádzke námestiami barokového Ríma sa jeho sochy prihovárajú takmer z každej fontány. Púť začínam na oválnom Piazza dei Popolo. Jeho meno nie je odvodené z talianskeho popolo - ľud, ale z latinského populus - topoľ, ktorý tu údajne vyrástol nad hrobom cisára Neróna. Námestie pôsobí veľmi harmonicky a vyvážene, odveká hlavná tepna Via del Corso ho spája s rušným námestím Piazza Venezia. Z hlavnej ulice s barokovými palácmi doľava odbočuje Via Condotti, ulička s najluxusnejšími obchodmi svetových módnych tvorcov. Ústi na svetoznáme Španielske námestie s ešte známejšími schodmi. Teraz pôsobia dosť ošumelo, v septembri tu už nie sú azalky. Ich vejárovité stupne však pôsobia pekne zhora, aj zdola od fontány La Barcaccia, ktorú Bernini vytvoril vo forme bárky. Aspoň na chvíľu na ne sadnem, vychutnávajúc veľkosvetskú atmosféru v drobnom mrholení. Už sa zotmelo, pokračujem po Via del Corso k Piazza Colonna. Dominuje mu stĺp Marca Aurelia, teraz sotva viditeľný spoza lešení. Po vzore Trajánovho stĺpa je obtočený špirálovým reliéfom ako stuha. V blízkej galérii práve prebieha výstava Salvadora Dalího. Uličky doprava vedú k Panteónu na Piazza Rotonda. V strede malého námestíčka fontána, v kaviarničkách na ulici posedávajú hostia, dvaja gitaristi spievajú melodické talianske kantilény. Krásna nočná pohoda. O niečo rušnejšie je na dlhom námestí Piazza Navona. Stojí na mieste niekdajšieho antického štadióna a kopíruje jeho tvar. Pouliční umelci maľujú, spievajú, hrajú. V strede sa týči Fontana dei Fiumi, Riečna fontána. Alegória riek štyroch svetadielov od Berniniho. Štyri mohutné sochy zosobňujúce Dunaj, Gangu, La Plattu a Níl nesú na vrchole obelisk.

SkryťVypnúť reklamu

Napokon posledné námestie, skôr námestíčko. Úzkou klesajúcou ulicou doň vstupujem ako do divadla. Kulisu tvorí osvetlené priečelie paláca Poli, hľadisko polkruhové schody. Dole je 'javisko' - Fontana di Trevi. Postavil ju Nicola Salvi v duchu Berniniho rímskych fontán o storočie neskôr. Šum vody stekajúcej po kameňoch dotvára predstavenie, prehlušuje vravu turistov. Boh Saturn v jej strede hrdo stojí na lastúre, ktorú ťahajú kone vedené tritónmi. Zelená voda bazénu je plná mincí. Podľa starého zvyku sa postavím chrbtom k vode a hádžem slovenskú korunu pravou rukou ponad ľavé plece. Do roka sa sem vrátim.

Arrivederci Roma!

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Cestovanie

Komerčné články

  1. Ako si sporiť na dôchodok? Odpoveď vás možno prekvapí
  2. Unikátny kamión Hladinka smeruje na Bielu noc do Bratislavy
  3. Mexiko, Keňa či Maurícius. Cestujte za top exotikou z Viedne
  4. Slováci hlásili v lete až o 35 % viac škôd než minulý rok
  5. Umelá inteligencia už zajtra ovládne 5 miest na Slovensku!
  6. Aké tajomstvá skrýva kancelária šéfveliteľa?
  7. Všetkým lepí pred voľbami
  8. Tenisová zábava pre celú rodinu na Peugeot Tennis Day
  1. Svetový deň srdca v Nemocnici AGEL Košice-Šaca
  2. List moruše bielej pomáha znižovať hladinu cukru v krvi
  3. Zlato z malého futbalu aj plážového volejbalu
  4. Vďaka Blue Berry™ si užívam život naplno!
  5. V sobotu môžete urobiť dobrú voľbu! Union víta nových poistencov
  6. Ako si sporiť na dôchodok? Odpoveď vás možno prekvapí
  7. Unikátny kamión Hladinka smeruje na Bielu noc do Bratislavy
  8. Vyrábajú lieky, ktoré poznali naše babky
  1. Umelá inteligencia už zajtra ovládne 5 miest na Slovensku! 21 321
  2. Všetkým lepí pred voľbami 12 911
  3. Až dve tretiny Slovenska majú mäkkú vodu. Čo na to naše cievy? 6 950
  4. Prešov si dlho pýtal obchvat, stáva sa slovenským skokanom 6 781
  5. Ako si sporiť na dôchodok? Odpoveď vás možno prekvapí 6 402
  6. Hladinka smeruje do Košíc! 5 208
  7. Voľba srdcom je nespoľahlivá. Toto je najlepšia pomôcka 5 001
  8. Kaufland postavený z dreva? Áno, Bratislava má európsky unikát 4 770
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Blogy SME

  1. Blanka Ulaherová: V Madride, tri minúty od Guerniky
  2. Matej Peluha: Podporuje svoje dieťa aby bol samovražedný atentátnik. Ako sme si sadli s Talibanom na čaj.
  3. Miroslav Lisinovič: Putovanie slovenskými kalváriami - Klin (III)
  4. Miroslav Lisinovič: Putovanie slovenskými kalváriami - Malé Zlievce
  5. Miroslav Lisinovič: Putovanie slovenskými kalváriami: Čakanovce - Galamba
  6. Andrej Šverha: Rakúske Alpy, láska na prvý pohľad
  7. Dušan Király: Saigon s deravou topánkou
  8. Martin Majzlan: Nepál – kráľovstvo bohov
  1. Martin Greguš: Voličom Progresívneho Slovenska a SAS v Bratislave. Keď 1.10. už nebude mať kde zaparkovať spomeňte si, kto si opäť neurobil domácu úlohu... 83 693
  2. Miroslav Lukáč: V predvolebných debatách sme počuli Génia. Bohužiaľ Zla. Netreba ho predstavovať. Všetci ho poznáte. V hazarde platí kontra, re, vabank. 48 604
  3. Jana Plichtová: "Dobrák" Boris Kollár a jeho pomáhanie (si k majetku) 40 844
  4. Ján Šeďo: Generálmajor Ivan Pach dokonale a inteligentne zotrel Fica. 33 700
  5. Michal Feik: Možno veriť predvolebným prieskumom? 27 471
  6. Miroslav Lukáč: Mladí Vlci zo Smeru, ako sa sami nazvali, už vycerili tesáky a dokonca ich zaťali. 19 586
  7. Monika Nagyova: Zo života vo firme snov: Po dvadsiatich dvoch rokoch som dostala výpoveď 15 540
  8. Pavel Macko: Fico je naničhodník, ktorý sa môže hanbiť! 15 150
  1. Monika Nagyova: Zo života vo firme snov: Po dvadsiatich dvoch rokoch som dostala výpoveď
  2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 68. - Arktída - Zem Františka Jozefa
  3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 67. - Kto bol Juan de Fuca, ktorý dal meno prielivu, ktorý obmýva brehy kanadského ostrova Vancouver?
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 66. - Martin Frobisher, pirát alebo kapitán?
  5. Monika Nagyova: Rómske deti kradnú. Ale iba energiu.
  6. Jiří Ščobák: Na zimní plavání v neoprénu je dobré se začít připravovat už teď
  7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 65. - Odkiaľ pochádza názov Kanada?
  8. Jiří Ščobák: Čekání na Volodymyra Zelenského před prezidentským palácem v BA (foto)
SkryťZatvoriť reklamu