Viedeň 18. júla (TASR) - K umeleckohistorickým pamätihodnostiam Slovenska patria protestantské artikulárne kostolíky, postavené na základe rozhodnutia Šopronského snemu v roku 1681.
TASR
Tlačová agentúra
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
Skromné cirkevné stavby mohli byť vybudované len z dreva, nesmeli mať vežu, ani zvonicu a celá stavba nesmela trvať viac ako 12 mesiacov. Práve tieto objekty možno chápať ako jeden zo symbolov šikovnosti a obratnosti malého národa, ktorý prostredníctvom svojich vyjednávačov dosiahol veľké úspechy v rokovaniach o vstupe Slovenska do Európskej únie, píše dnešné vydanie rakúskeho denníka Die Presse.
Slovensko, ktoré po spoločenských zmenách v roku 1989 patrilo podľa Die Presse k hospodársky najzaostalejším krajinám východnej časti strednej Európy, sa dnes nachádza v centre kandidátskych krajín.
Po voľbách v roku 1998 zaznamenala krajina dynamický hospodársky rast, ktorý sa však v poslednom období opäť spomaľuje. Napriek tomu zostalo Slovensko v európskom integračnom spoločenstve modelom, píše rakúsky denník a dodáva, že Slovákom sa dokonca podarilo obrátiť pôvodný prebytok Rakúska v exporte vo svoj prospech.
Slovensko nebolo nikdy len krajinou jedného národa, podotýka Die Presse a informuje o stopách, ktoré v krajine pod Tatrami zanechali nielen Maďari a Nemci, ale aj Turci, Rusíni, Valasi, Židia a Rómovia.
"My, Rakúšania, by sme sa mohli od svojho východného suseda v mnohom priučiť," konštatuje rakúsky denník. "Napriek mnohorakosti národností, ktoré žijú na Slovensku už dlhé stáročia, i napriek mnohým konfliktom neprišlo v tejto krajine nikdy k osudovým výbuchom nenávisti. Treba len dúfať, že prenasledovanie a kynoženie židov počas vojny a povojnové vyhnanie Nemcov zostanú historickými výnimkami," uvádza Die Presse.
Rakúsko má medzi Bratislavou, Žilinou a Košicami dobré meno. Určite tomu napomáha aj skutočnosť, že veľvyslankyňa Rakúska v SR Gabriele Matznerová-Holzerová a kultúrny atašé Walter Persché sa naučili hovoriť plynulou slovenčinou. Rakúšanov, ktorí prinášajú na Slovensko devízy, očakáva v tejto krajine pohostinnosť a nekonečné množstvo kultúrnych pamiatok, liečivých prameňov, športových zážitkov a prípadne aj zážitkov z poľovačiek, pokračuje Die Presse a dodáva, že už dnes pendluje medzi Viedňou a Bratislavou každý deň približne 18.000 osôb a blíži sa doba, keď bude obe hlavné mestá spájať diaľničná prípojka.
Neráta sa s tým, že by zo Slovenska už ako členskej krajiny EÚ odchádzali v budúcnosti masy obyvateľstva. Existuje už dohoda o prechodnom období vo voľnom pohybe osôb, pripomína Die Presse a oceňuje skutočnosť, že Slováci sa rozhodili nepokračovať vo výstavbe jadrovej elektrárne Mochovce a uzatvoriť elektráreň v Bohuniciach. "Rakúšania Slovensko častokrát podceňujú," konštatuje záverom rakúsky denník.