Newyorský Chinatown sa nachádza uprostred Manhattanu. Ten moskovský okolo bulváru Savolojovskaja. Nepodobajú sa. V Moskve nevidno autentické vývesné štíty, svojskú architektúru ani deti štebotajúce cudzími jazykmi cestou zo školy.
Zuzana Očenášová
Externý prispievateľ
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
Číňania sú len jednou asi zo 150 etnických skupín žijúcich v Moskve, píše denník The Moscow Times. Vlastné štvrte nemajú.
Pred rokom 1917 ste sa v Moskve mohli prejsť oblasťami, kde znela arménčina, gréčtina, poľština či gruzínčina. Sovietom sa zakrátko podarilo roztaviť pestrofarebné obyvateľstvo Moskvy do sivej, ľahko ovládateľnej zliatiny.
„Bol to gigantický sociálny experiment, v ktorom sa celé masy ľudí presúvali sem a tam. A Moskva bola uprostred toho všetkého,“ hovorí Larisa Vladimirova z moskovskej radnice. Sovietsky človek veľmi nemohol pestovať inakosť, nosila sa len ruština. Rovný bol aj prístup k vzdelaniu, zdravotníctvu či k práci - výpomoc imigrantských skupín stratila svoj zmysel. „Títo ľudia necítili potrebu obracať sa na diaspóry v núdzi,“ tvrdí Valerij Stepanov z Inštitútu etnológie.
Inakosť sa ani dnes v hlavnom meste nevypláca. Od začiatku druhej čečenskej vojny sa kaukazská tvár stala terčom chorobnej agresie pouličných gaunerov aj policajtov. Máloktorá obeť sa odváži protestovať. Rodinní príslušníci sa radšej v tichosti zložia na mastný úplatok okrskovému policajtovi, aby dostali svojho syna či muža na slobodu.
Kremeľ zatiaľ neprekročil tieň starých poriadkov. Jeho úradníci sa oblúkom vyhýbajú odsúdeniam konkrétnych udalostí a držia sa bezpečných všeobecných odsúdení ruského extrémizmu. Opakované vyhlásenia prezidenta Putina o boji proti extrémizmu až na pár ojedinelých zásahov vyšli naprázdno. Ruskí policajti a úradníci sa svojou ignoranciou rasovo motivovaných útokov stávajú spoluvinníkmi pouličného násilia a vrážd. Výčiny extrémistov nazývajú obyčajným chuligánstvom bez rasovej motivácie.
To rozhodne nenahráva politickým snahám Putinovej administrácie, aby sa ľudia z Čečenska či Tatarstanu začali opäť považovať za občanov Ruskej federácie a konečne zabudli na separatistické chúťky. V Moskve sa mnohí cítia ako v obkľúčení nepriateľmi.
Ktovie dokedy. Podľa ruských etnológov bude mať za dve generácie typický Moskovčan tmavé vlasy, olivovú pleť, zdedené zlomky svojej etnickej kultúry - a tak ako si to praje prezident Putin, bude sa občiansky cítiť ako Rus.
Moskva sa stala cieľom obchodníkov z celej Ázie. Pomer kresťanov a moslimov bol podľa Inštitútu všeobecnej genetiky pred necelými desiatimi rokmi 37 ku jednej. V roku 2000 to bolo už 32 ku 1. Prognóza do roku 2025 je 6 ku 1.
Etnickí Rusi majú podľa štatistov ešte jeden problém: nepáčia sa svojim ženám. Výskyt zmiešaných párov v Moskve sa v 90. rokoch zvýšil o 22 percent. „Len si pozrite hocakú talkšou a uvidíte, po čom túžia ruské ženy. Chcú chlapa, ktorý je finančne úspešný, nepije ako dúha a nespráva sa ako nešťastník. Kaukazskí prisťahovalci sa tomuto opisu hodia lepšie než naši Rusi,“ tvrdí analytik Vladimir Pribylovski.