
Rady bankára Mareka Senkoviča
* Ak turista potrebuje väčšiu sumu peňazí rádovo v tisícoch amerických dolárov, oplatí sa kúpiť si cudziu menu prostredníctvom devízového účtu v niektorej slovenskej komerčnej banke. Menová konverzia sa robí cez kurzy devíza - predaj. Tie sú približne o dve percentá i viac výhodnejšie ako kurzy valuta - predaj.
* Ak treba nejakým spôsobom získať lokálnu menu v cudzine, je výhodnejšie aj bezpečnejšie urobiť to prostredníctvom niektorej banky.
* Zohnať exotickú menu (napríklad mexické peso, indickú rupiu alebo izraelský šekel) u nás môže byť problém. Ak ju zoženiete, bude pravdepodobne predražená a navyše podstupujete riziko, že je falošná.
* V bývalých kolóniách Veľkej Británie, Španielska či Francúzska sa akceptujú i libry, pesety či franky.
* Hoci bežné zmenárne ponúkajú často výhodnejší kurz na predaj valút ako banky, výmenu môžu často predražiť poplatky.
* Karta je lepšia a bezpečnejšia ako hotovosť. Pri nákupoch vám vaša banka predá zahraničnú menu prepočítanú v kurze devíza - predaj. Pri výbere valút z bankomatov v zahraničí sa však účtuje relatívne vysoký poplatok (aj 100 slovenských korún za jeden výber), preto je vhodné si vybrať naraz jednu väčšiu sumu.
* Pred návratom z dovolenky je výhodnejšie sa zbaviť mincí, keďže o ne pri spätnom predaji v zmenárňach či v bankách nie je záujem.
* Príliš výhodné kurzy mimo bánk sú podozrivé.
* Informatívne kurzy všetkých svetových mien možno okrem novín získať v cudzine aj na internetových stránkach slovenských komerčných bánk alebo národnej banky.