
Londýn sa bojí teroristov: letisko obsadili vojaci. FOTO – REUTERS
nou reakciou, ktorá sa zámerne objavila v čase vrcholiacej irackej krízy. Hrozbou je podľa tajných služieb skutočne al-Káida.
Svoje prirovnanie k 11. septembru neskôr Reid zmiernil. Nič to ale nemení na tom, že lietadlá a pasažierov na Heathrow už druhý deň strážia vojaci. Posilnené policajné hliadky sú aj na letiskách v ďalších väčších britských mestách. Pod sprísneným dohľadom je aj londýnske metro, verejná doprava, vládne budovy. Policajti náhodne zastavujú automobily a prehliadajú ich. V pohotovosti je 17-tisíc mužov.
„Museli sme prikročiť k preventívnym opatreniam, aby sme zabránili akejkoľvek akcii, ktorá by nás mohla ohroziť. Dúfame, že nasledujúce dni prekonáme bez incidentu,“ povedal minister vnútra David Blunkett.
Včera pripustil, že vláda uvažovala aj o uzavretí medzinárodného letiska Heathrow, jedného z najrušnejších dopravných uzlov na svete. To by však podľa neho znamenalo víťazstvo teroristov a „katastrofu“ pre britský obchod a hospodárstvo.
Experti na terorizmus predpokladajú, že od al-Káidy môže hroziť útok podobný napadnutiu izraelského lietadla minulý rok v Keni. Krátko po štarte vtedy stroj len tesne minuli dve raketové strely.
Oficiálni činitelia nechcú zbytočne šíriť paniku. Londýnsky starosta Ken Livingstone napríklad povedal, že o možnosti útoku na Heathrow vie už niekoľko týždňov, ak nie mesiacov. Nebezpečenstvo, ktoré hrozí jeho mestu, prirovnal skôr k teroru, ktorý v Británii poznali počas teroristických akcií Írskej republikánskej armády (IRA). Naposledy v Británii k nasadeniu ozbrojených zložiek pristúpili v roku 1994 po raketovom útoku IRA na letisko.
Británia ako najbližší spojenec Spojených štátov v ich vojne proti terorizmu i v irackej otázke je pre teroristov lákavým terčom. Od podpory Američanov nemieni ustúpiť - minister financií Gordon Brown včera oznámil, že takmer zdvojnásobuje peniaze, ktoré budú k dispozícii v prípade vojny s Irakom.
(mch, reuters)