
Londýn 11. februára (TASR) - Na stavbe dosiaľ záhadného pravekého megalitického komplexu Stonehenge, pochádzajúceho z čias úsvitu civilizácie na Britských ostrovoch, sa mohol podieľať aj prisťahovalec zo strednej Európy, patriaci k ľudu zvoncových pohárov.
Lukostrelec z prelomu neskorej doby kamennej a bronzovej, ktorého hrob objavili v blízkosti Stonehenge, možno tiež významnou mierou prispel k výstavbe monumentu. Testy chemického zloženia jeho zubnej skloviny dokazujú, že vyrástol v oblasti dnešného Švajčiarska.
"Lukostrelec bol veľmi dôležitou osobou v oblasti Stonehenge," povedal novinárom Andrew Fitzpatrick, manažér wessexského archeologického projektu, zodpovedný za Stonehenge. "Je fascinujúce predpokladať, že cudzinec mohol hrať dôležitú rolu pri výstavbe najznámejšej archeologickej lokality v Británii," dodal.
Podľa kamenných hrotov šípov a iných artefaktov, pripomínajúcich výrobky ľudu kultúry zvoncových pohárov, ktorý v dobe medenej ovládol západnú Európu, identifikovali odborníci 4000 rokov starého muža ako lukostrelca.
Muž s najväčšou pravdepodobnosťou pochádzal z územia dnešného Švajčiarska, no podľa hovorcu wessexských archeológov Tony Truemana mohol byť aj zo západného Rakúska alebo južného Nemecka.
Lukostrelec, britskou tlačou prezývaný aj "Kráľ Stonehenge", žil okolo roku 2300 pred n.l., v čase, keď v Amesbury, vzdialenom asi 75 kilometrov od Londýna, vznikol ďalší praveký kamenný kruh. Archeológovia našli lukostrelcov nezvyčajne bohatý hrob, naznačujúci veľmi prominentného muža, len tri kilometre od Stonehenge.
Hoci umiestnenie hrobu tak blízko monumentu môže byť len zhodou okolností, archeológovia predpokladajú, že bojovník mohol byť s jeho výstavbou spojený, uviedol Trueman. Stonehenge bol postavený v čase, keď do Británie prišiel zo západnej Európy ľud zvoncových pohárov.
Lukostrelec zomrel vo veku 35-45 rokov, mal pevnú postavu a niekoľko rokov pred smrťou utrpel vážne zranenie ľavého kolena, ktoré mohlo viesť k infekcii kostí a následnej smrti. Neďaleko našli archeológovia aj hrob mladšieho, asi 25-ročného muža.
Nezvyčajná štruktúra kostí chodidiel oboch mužov naznačuje ich príbuznosť - pravdepodobne išlo o otca a syna. Testy zubnej skloviny mladšieho muža odhalili, že vyrástol pravdepodobne v Británii. Archeológovia preto predpokladajú, že lukostrelec žil v Británii mnoho rokov, mal rodinu a krajinou len neprechádzal.
Ako a prečo presne bol Stonehenge postavený, zostáva záhadou. Niektorí odborníci sú presvedčení o jeho súvise so slnkom kvôli tomu, že stavitelia pochádzali z kultúry uctievajúcej slnko, iní veria, že bol súčasťou gigantického astronomického kalendára.