Houston 11. februára (TASR) - Fragment krídla, ktorý môže byť najdôležitejšou doteraz objavenou troskou Columbie, pochádza z problémami postihnutej ľavej strany raketoplánu. V pondelok to oznámil americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA).
Zistenie je dôležité pre vyšetrovanie nehody z 1. februára, keďže počas návratu po vstupe do zemskej atmosféry na ľavej strane raketoplánu, vrátane krídla, zaznamenali pred rozpadom Columbie mnoho problémov.
Úlomok pozostáva z viac ako 60 centimetrov dlhého kusu panelu z uhlíkového kompozitu - pevného materiálu, ktorý pokrýval nábehovú hranu krídla - a z kusu samotného krídla dlhého asi 45 centimetrov. Inžinieri si zatiaľ nie sú istí, kam presne úlomok patril.
Po piatkovom objave trosky zástupca administrátora NASA pre vesmírne lety Michael Kostelnik úlomok označil za "významný nález". Až do pondelka predstavitelia NASA tvrdili, že s určitosťou nevedia, či pochádza z ľavého krídla.
Medzičasom sa objavili aj nezrovnalosti o mieste, kde bol úlomok objavený. NASA pôvodne tvrdila, že panel objavili západne od mesta Fort Worth. V pondelok agentúra uviedla, že podľa satelitných koordinát troska dopadla pri meste Corsicana, asi 100 kilometrov juhovýchodne od Fort Worth.
Ľavé krídlo Columbie sa do centra pozornosti inžinierov NASA dostalo krátko po štarte zo 16. januára. Dôvodom bola skutočnosť, že po 80 sekundách letu sa z hlavnej nosnej rakety uvoľnil kus izolačnej peny, ktorá do krídla vrazila. Podľa vesmírnej agentúry pena nemohla spôsobiť vážne poškodenie, udalosť však zostáva centrálnou časťou vyšetrovania.
NASA tiež objavila kryt jedného z dvoch oddelení pre pristávací podvozok - ďalší potenciálne kritický objav, vzhľadom na skutočnosť, že okrem prudkého nárastu teploty v ľavom krídle sa pred rozpadom Columbie výrazne zvýšila teplota aj vo vnútri ľavého kolesa. Zatiaľ nie je jasné, či kryt pochádza z pravej alebo ľavej časti raketoplánu.
Počas posledných ôsmich minút letu Columbie došlo k prudkému nárastu teploty v oddelení ľavého podvozku a postupne sa začali prehrievať potrubia brzdového systému. Pred stratou kontaktu s pozemným strediskom senzory začali vykazovať prehriatie aj v iných častiach ľavého krídla a priľahlej oblasti trupu. Pri nehode zahynulo všetkých sedem astronautov na palube.
Pátrači v rozsiahlych oblastiach štátov Texas a Louisiana doteraz objavili viac ako 12.000 kusov trosiek, ktoré katalogizujú a sústredia v hangári. NASA tiež študuje viac ako 1500 fotografií a videozáznamov Columbie počas návratu na Zem.
Z fotografií sa najväčšia pozornosť venuje snímke výkonného pozemného teleskopu amerických ozbrojených síl, urobenej jednu až dve minúty pred rozpadom Columbie. Niektorí vyslovili dohady, že ľavé krídlo raketoplánu vyzerá, že by mohlo byť poškodené. Na fotografii vidieť šedý pruh, ktorý by mohol byť produktom horenia poškodenej časti krídla. Predstavitelia NASA však uviedli, že fotografia nie je dostatočne zreteľná na to, aby mohla poskytnúť definitívnu odpoveď.