Bratislava 10. februára (TASR) - Popradčan Peter Hámor (38 rokov) je prvým horolezcom z bývalého Česko-slovenska, ktorý v rozpätí rokov 1998-2003 vyliezol na najvyššie vrcholy všetkých siedmich svetadielov.
"Prvým horolezcom, ktorému sa podarilo tento cieľ dosiahnuť bol Američan Bick Bass. V roku 1985 úspešne vyliezol na Mount Everest a presne o rok predstihol svojho rivala Kanaďana Pata Morrowa," povedal o podnete vyliezť na sedem najvyšších štítov všetkých svetadielov sveta Peter Hámor.
Tento odvážny a originálny horolezecký projekt mu prišiel na um po úspešnom výstupe na Mount Everest (8848 m) v máji 1998. Celý projekt úspešne zavŕšil 3. januára 2003, keď vystúpil na Vinson Massif (5140 m), najvyšší vrchol Antarktídy.
Úspešný vyznávač adrenalínových športov stál v rokoch 2000-2003 na najvyššom vrchole Afriky Kilimandžáre (5895 m), na najvyššom štíte Európy Elbruse (5633 m.), najvyššom póle Severnej Ameriky Mr McKinley (6194 m.) a Južnej Ameriky Aconcague (6959 m.) i na najvyššom vrchu Oceánie Puntjak Djaja (Nová Guinea, 5030 m.). "O podobnom projekte snívali už horolezci, ktorí sa pokúsili vystúpiť na najvyšší bod sveta, na Everest. Tento nápad stále priťahuje ľudí nielen zo zámoria a alpských krajín, ale aj zo strednej Európy. Okrem mňa sa to podarilo dvom Poliakom, jednému Slovincovi, jednému Nemcovi. Sedem vrcholov siedmich svetadielov zdolal napríklad aj Rus a Talian. Od roku 1985 do tohto zoznamu pribudlo 90 mien."
"Najväčšie kontrasty som zažil na Novej Guinei, kde som na vrchol najvyššieho vrchu vystupoval z oblasti, kde si na začiatku 3. tisícročia domorodci oheň zapaľujú trením dvoch driev, žijú v jaskyniach, chodia nahí a ich územie ešte stále nie je dôkladne prebádané. Aj preto jedny mapy uvádzajú najvyššiu výšku Puntjak Djaja 5030 metrov a niektoré iba 4900 metrov nad morom. Podnikať v tomto teritóriu je stále veľmi náročné. Prísť od počítačov a internetu do praveku je zážitkom na celý život. Európsky človek - naučený po otočení kohútika na teplú vodu - sa po takomto výlete hneď inak pozerá na vymoženosti techniky, ktoré okolo seba v Európe má," hovorí o najsilnejšom zážitku úspešný slovenský cestovateľ a horolezec.
"Pocity po dovŕšení celého projektu Tramtária Sewen Summits by som zhrnul do troch viet. Som spokojný, že celé putovanie po najvyšších kopcoch mám úspešne za sebou. Po návrate domov si trochu oddýchnem a začnem uvažovať nad ďalšími nápadmi. Veď vo svete je veľmi veľa krásnych kopcov, na ktoré sa oplatí ešte vystúpiť."
"Čo bolo na tomto zdolávaní najťažšie? Organizačná príprava jednotlivých etáp, z ktorých sa projekt skladal. Najviac som sa zapotil pri hľadaní sponzorov, financií a ľudí, ktorí nám mohli pri cestovaní pomôcť. Keďže nie všetko bolo ideálne, mnohé výstupy v rámci Tramtárie Sewen Summits som robil sólo. Cestoval som sám. V závere som sa trochu dostal aj pod tlak sponzorov, preto som veľmi rád, že som mohol dodržať slovo a takmer som dodržal termín, ktorý som si pred projektom vytýčil," dodal Peter Hámor.