Dubaj 10. februára (TASR) - Každoročná púť moslimov do Mekky vrcholí dnes výstupom na horu Arafát - mierny pahorok, na ktorom sa týči malá skalnatá Hora milosrdenstva -, kde sa budú modliť za odpustenie v deň posledného súdu.
Ide o druhú púť od teroristických útokov na USA z 11. septembra 2001, na ktorých sa podieľalo aj 15 saudských občanov. Washington zo zodpovednosti za útoky obvinil teroristickú sieť al-Káida vedenú saudským exulantom Usámom bin Ládinom.
Saudská Arábia toho roku v súvislosti s hadždžom prijala maximálne bezpečnostné opatrenia. Bezpečnostné sily postavili okolo Mekky cestné zátarasy, aby zabránili vstupu nepovolaných. Polícia kontroluje všetky hlavné vstupy do mesta. V meste a na posvätných miestach nainštalovali vyše 2000 kamier. Hadždž monitoruje zo vzduchu aj niekoľko helikoptér.
Púť sa začala v sobotu v Mekke - veriaci sa modlili vo Veľkej mešite a sedemkrát obišli Kaabu, obrovský kváder s osadeným čiernym drahokamom, ku ktorému sa modlia všetci moslimovia. Dnes si Kaabu uctia zahalením do novej kiswy - kusu látky, ktorú každoročne utká 200 saudských zamestnancov Kaaba Cover Factory. Látka s úctyhodnou plochou - 658 metrov štvorcových má cenu 4,53 milióna dolárov. Pri jej tkaní spotrebovali 450 kilogramov čistého hodvábu.
Na hore Arafát - údajnom dejisku poslednej kázne islamského proroka Mohameda - budú pútnici od obeda do večera. Potom sa presunú do malého údolia k svätyni Muzdalifá, kde nazbierajú drobné kamienky. Tie si prinesú späť do Míny a budú ich hádzať do troch kamenných stĺpov symbolizujúcich pokušenia satana.
Púť sa končí obradným obetovaním oviec, tiav a ďalších zvierat, čím sa začne trojdňový sviatok obetovania Íd al-Adhá.
Na tohtoročnú hadždž pricestovalo do Saudskej Arábie vyše 1,4 milióna pútnikov zo 170 krajín sveta - čo je oproti minulému roku šesťpercentný nárast. K nim sa pridá asi milión veriacich zo saudského kráľovstva, ako aj ľudia vysťahovaní za prácou. Púte do Mekky sa zúčastňujú aj poprední arabskí lídri, vrátane kuvajtského emira šejka Džábila al-Ahmada as-Sabáha, jemenského premiéra Alího Abdalláha Sáliha a tuniského prezidenta Zína Ábidína bin Alího.
Tohtoročný hadždž sa koná v atmosfére rastúcich antiamerických nálad v regióne: Washington hrozí vojnou v Iraku a podporuje Izrael. Al-Káida a ďalšie radikálne moslimské skupiny sú proti saudskému režimu a prítomnosti 4500 amerických vojakov v kráľovstve. Saudské úrady sa obávajú, že islamskí militanti by mohli do krajiny vniknúť prezlečení za pútnikov a ohroziť ju práve v čase zvýšeného počtu teroristických útokov v regióne.
Svetová liga moslimov so sídlom v Mekke vyzvala pútnikov zúčastňujúcich sa na hadždži, aby sa vyhýbali extrémistickým akciám a zasadzovali sa o mier.
Všetci moslimovia musia aspoň raz za život vykonať púť do Mekky - jedného z piatich pilierov viery - ak na to majú prostriedky a sú púte fyzicky schopní.