Mekka 9. februára (TASR) - Približne dva milióny moslimov, ktorí prišli na tohtoročnú púť hadždž do Saudskej Arábie, sa v noci nadnes presunuli peši alebo v preplnených autobusoch do údolia Míná neďaleko Mekky, kde sa budú duchovne pripravovať na náboženské rituály.
Veriaci zo 170 krajín sveta sa vydali na cestu k miestu, ktoré okrem obdobia púte je celý rok pusté, volajúc "Bože, k tvojím službám!". Obrovský nával ľudí smerujúci von z Mekky spôsobil masívne dopravné zápchy na ceste vedúcej k údoliu, kde pútnikov čaká 44.000 bielych ohňovzdorných stanov s klimatizáciou. V nich veriaci strávia nasledujúcu noc a pripravia sa na cestu na blízku horu Arafat, ktorú absolvujú v pondelok pri východe slnka.
Stovky tisícok pútnikov ešte pred odchodom do údolia Míná uskutočnili v Mekke prvý náboženský rituál a obišli Kaďabu, kamenný monument, ktorý ukrýva svätý Čierny kameň. Moslimovia na celom svete sa k nej obracajú tvárou pri piatich denných modlitbách.
V súvislosti s gradujúcou hrozbou amerického útoku na susedný Irak sprevádzajú tohtoročnú moslimskú púť prísne bezpečnostné opatrenia. Na poriadok a bezpečnosť na svätom mieste islamu dohliada viac než 20.000 príslušníkov bezpečnostných zložiek a k dispozícii sú i zdravotníci. Podľa oficiálnych informácií saudskoarabské úrady doteraz nezaznamenali žiadne vážnejšie incidenty.
Mnohí pútnici priznali, že vo svojich modlitbách na hadždži budú prosiť Alaha, aby posilnil islamský národ proti jeho nepriateľom a aby nedošlo k žiadnej vojne na Blízkom východe. Protiamerické nálady u moslimov sú veľmi silné, pretože USA vnímajú ako podporovateľa Izraela proti Palestínčanom a hrozbu vojny proti Iraku považujú ako útok na svoju vieru.
Napriek napätej medzinárodno-politickej situácii a hrozbe blížiacej sa vojenskej konfrontácie, politika nezastrie duchovný rozmer púte. Hadždž je jedným z piatich pilierov islamu a každý moslim by sa mal na ňom zúčastniť aspoň raz za život. Podľa islamského učenia púť očisťuje ľudskú dušu a získa veriacemu rozhrešenie. Každý, kto sa na púti zúčastní, zmyje všetky svoje hriechy a vráti sa domov ako znovuzrodený.
Hadždž vyvrcholí v pondelok modlitbami na hore Arafat, ktorá sa nachádza približne 20 kilometrov juhozápadne od Mekky a symbolizuje deň posledného súdu. Prorok Mohamed mal na hore v marci roku 632 svoje posledné kázanie, v ktorom mu Alah zjavil poslednú časť Koránu. Tri mesiace potom prorok zomrel.
Z hory Arafat pôjdu pútnici zbierať kamienky - použijú ich pri ďalšom rituáli kameňovaní diabla, ktorého symbolizujú tri stĺpy. Potom budú môcť oslavovať sviatok obetovania Íd al-Adhá, pri ktorom zabijú barana, ťavu alebo iné zviera a o jeho mäso sa podelia s chudobnými.