Niektoré obce snehová kalamita odrezala od sveta. FOTO PRE SME – JOZEF PETRUŠKA
ovala aj v južnejších častiach Slovenska – v okolí Žiaru nad Hronom a Nitry.
SPIŠSKÁ NOVÁ VES, SPIŠSKÝ ŠTVRTOK – Štáb zimnej služby Spišskonovoveského okresu je v permanentnej pohotovosti. V prípade potreby požiada Spiš o zásah pluku z Humenného. Kritická situácia vládla včera aj na ceste z Popradu do Levoče. Pri Spišskom Štvrtku blokoval cestu skrížený kamión, vytvárali sa tam kolóny.
Úsek cesty od Jánoviec do Levoče bol včera popoludní pre kamióny neprejazdný. Horský priechod Branisko bol podľa informácií z dispečingu SSC zjazdný.
Za dva dni najazdili cestári pri údržbe 10 800 km. FOTO TASR – MILAN KAPUSTA Vodičov ubytovali na fare a v škole
ČERHOV, TREBIŠOV – Dočasným útočiskom pre vyše 30 vodičov uviaznutých kamiónov a osobných áut, ktoré pre snehovú kalamitu zostali v stredu v noci stáť v obci Čerhov v blízkosti slovensko-maďarských hraníc, sa stala miestna základná škola a rímskokatolícky farský úrad. „Asi pol hodiny pred polnocou zo stredy na štvrtok sa cesta v smere na Trebišov stala úplne neprejazdnou a polícia nedovolila vodičom pokračovať v jazde. Tridsiatka vodičov teda prenocovala v našej základnej škole. Šiestich ďalších prichýlili na fare,“ povedal nám starosta Čerhova Pavol Balogh.
NITRA – Dopravnú situáciu v okrese Nitra včera komplikoval silný nárazový vietor. Zavieval úseky ciest medzi Ivankou a Mojmírovcami, Brančom a Štefanovičovou, Nitrou a Zlatými Moravcami. Tvorili sa tam nebezpečné snehové jazyky a záveje.
Kým priamo v Nitre včera nesnežilo, cesta okolo Jelenca, pätnásť kilometrov od Nitry, pripomínala Sibír. Riadenie nezvládol vodič nákladného automobilu s cisternou, v ktorej viezol 35-tisíc litrov nafty. Pri Tesárskych Mlyňanoch na Zlatomoravskej ceste skončil v priekope.
Na Martinských holiach odstavili vleky
BANSKÁ ŠTIAVNICA, MARTINSKÉ HOLE – Víchrica na Martinských holiach vytvárala včera niekoľkometrové záveje. Pohyb v teréne bol skoro nemožný, rozhodli sa tam preto vypnúť vleky. Horská služba odporúčala turistom radšej pobyt v hostincoch ako na kopcoch. „Pokúsil som sa prejsť hore na hrebeň, ale je to nemožné. Okrem závejov neustále fúka silný vietor, viditeľnosť je slabá,“ hovorí člen horskej služby František Časo. Na Martinských holiach vyhlásili tretí stupeň lavínovej pohotovosti a neodporúčajú žiadne hrebeňovky ani väčšie túry.
K zložitej situácii prišlo včera na cestách v blízkosti Banskej Štiavnice. Cesty do Baďana a Beluje sa stali na dlhú cestu nezjazdné. Deti z Beluje prázdninovali. Deti dochádzajú do škôl v Prenčove, Antole a Banskej Štiavnici. Cestu do obce však neustále zafúkavalo a ihneď, ako ju odhrnuli, tvorili sa na nej nové snehové jazyky. Popoludní sa začala situácia čiastočne zlepšovať.
Chlieb doviezol traktor
POPRAD, KEŽMAROK, STARÁ ĽUBOVŇA, STRÁNE POD TATRAMI – Od stredy popoludnia sa sypú prívaly snehu aj na Tatry. V Poprade však bolo včera slnečno a bezvetrie. Susedné okresy Kežmarok a Stará Ľubovňa pritom bojovali so snehom.
Obec Stráne pod Tatrami je od stredy popoludnia odrezaná od okolitého sveta. Do dedinky neďaleko Kežmarku, kde žije približne 1200 ľudí, prišiel posledný autobus v stredu o druhej popoludní. Doviezol školákov. Potom už cestu zasypal sneh a do obce sa nedostala ani noha. Výnimku tvorili študenti, ktorí šliapali domov zo susedných Mlynčekov približne kilometer cez polia.
Pre silný vietor pracovníci Slovenskej správy ciest nezasahovali. Čerstvý chlieb musel do dediny priviezť traktor z kežmarského poľnohospodárskeho družstva.
„Ani by sa nám rok nerátal, keby nás cez zimu aspoň raz nezafúkalo,“ so smiechom nám povedala jedna z obyvateliek Strání pod Tatrami.
Svoje si včera užil aj Kežmarský okres, kde okrem zasypaných Strání pod Tatrami nastala kritická situácia aj medzi obcami Lendak a Slovenská Ves.
ROŽŇAVA – Cestu v Jablonove nad Turňou smerom na Hrhov v Rožňavskom okrese otvorili policajti okolo druhej nadránom, sedem hodín po jej uzavretí. Dovtedy na nej nepretržite jazdili pluhy a frézy. Za dva dni najazdili cestári 10 800 kilometrov. K najťažším patril práve 5-kilometrový úsek pri Hrhove.
(bej, eta, frr, top, kra, olo, kal)
Na Lomnickom štíte bol orkán
Odstavené lanovky z Tatranskej Lomnice na Skalnaté Pleso a Lomnický štít, mínus dvadsať, husté sneženie, orkán. Na meteorologickej stanici na Lomnickom štíte včera namerali rýchlosť vetra 33 metrov za sekundu (zhruba 120 kilometrov za hodinu), čo je už sila orkánu. „V meteorologických encyklopédiách sa mohutná víchrica definuje ako vietor, ktorý rozsiahle pustoší, robí veľké škody na lesoch, domoch, pri orkáne sa píše už len veta, že má ničivé účinky. Ale na Lomnickom štíte sú stavby zabezpečené a prispôsobené, aby odolali aj väčším vetrom,“ hovorí meteorológ Jozef Iľko. Podľa neho namerali na Slovensku najvyššiu rýchlosť vetra v roku 1965 na Skalnatom Plese - 78,6 metra za sekundu, čo je 283 kilometrov za hodinu.
„Máme dosť ťažké podmienky a vetromer už zamrzol, takže neviem povedať, aký bol najsilnejší vietor. Teraz meriame ručným a ten nie je úplne presný,“ povedal službukonajúci meteorológ na Lomnickom štíte. Víchrica bola aj na Štrbskom Plese. Horská služba včera neodporúčala túry na celom území Tatier. (rf)