o vladára, ale nikto netušil, o koho ide. Až teraz sa podarilo zistiť, že zámok zdobí plastika kráľa Ferdinanda II. Aragónskeho, zjednotiteľa Španielska, ktorý z neho navyše vyhnalo Maurov.
Aký ale mal vzťah k Mikulovu? „Než sme to vypátrali, museli sme prejsť rôzne rodokmene. Zatiaľčo ešte pred niekoľkými rokmi by som bol odkázaný na knižnice a archívy, teraz pomohl internet so španielskymi a austrálskymi webovými stránkami o histórii,“ prezradil Richter.
Z pátrania vyplynulo, že plastika sa objavila na zámku vďaka Adamovi z Dietrichsteina, ktorý ho získal v roku 1575. Predtým bol veľvyslancom Habsburgovcov na dvore španielskeho kráľa Maximiliána II. Pri výchove jeho synov sa zoznámil so šľachtičnou Margaritou de Cardona, ktorú si vzal za manželku a odviedol ju do Mikulova.
„Margarita bola pravdepodobne hrdá na to, že je spriaznená s Ferdinandom II., ktorý bol v tej dobe uznávaným panovníkom, predovšetkým kvôli zjednoteniu Španielska. Asi to bol dôvod prečo nechala jeden z pilierov na nádvorí zámku vyzdobiť práve jeho plastikou,“ vysvetlil historik. Doplnil, že spoločným predkom Margarity a Ferdinanda II. bol aragónsky kráľ Pedro II.
V pátraní mu pomohla skutočnosť, že je vedľa plastiky umiestnený aj erb tvorený štyrmi zvislými poľami, čo je pre českú heraldiku veľmi netradičné. Najprv teda Richter vypátral, komu erb patril, a nakoniec sa aj dostal na internete k rodokmeňom kráľov a ich podobizniam. „Veľmi ma prekvapilo, že tých portrétov je tam toľko. Plastiku sme mohli porovnať s desiatkami snímok a niet sporu o tom, že Mikulov zdobí podobizeň aragónskeho kráľa,“ doplnil. (čtk)