Dovolenka na Jamajke ponúka turistom príjemné podnebie po celý rok s krásnymi plážami, vodopády, jaskyne, golfové ihriská a množstvo ďalších aktivít. Ponúkame zoznam zaujímavostí o tomto treťom najväčšom karibskom ostrove.
Rum je národný nápoj
Rumy z Jamajky sú tradične tmavé a veľmi aromatické. V čase najväčšej slávy tu fungovalo 125 páleníc, dnes ich je päť. Najpopulárnejší v Európe je asi Captain Morgan. Rum sa na Jamajke mieša takmer s akýmkoľvek iným nápojom. Skúste rum a kokosové mlieko.
Kolíska reggae
Hudbu v kolísavom rytme preslávil Bob Marley. K reggae patria aj vyznavači rastafariánstva - rastamani. Veľa ich síce na Jamajke nenájdete, ale sú obľúbenou turistickou atrakciou pre dlhé dredy a červeno-žlto-zelené oblečenie.
Aj vplyvom rastamanov je na Jamajke veľmi rozšírené fajčenie marihuany. Rovnako ako iné drogy je to síce oficiálne zakázané, úrady však marihuanu radšej tolerujú.
Dom Boba Marleyho v Kingstone na Hope Road 56 je dnes múzeum.
Foto: flickr/cc/Justin Leonard
Ostrov Jamesa Bonda
Jamajku si obľúbil autor Agenta 007, Ian Fleming a nechal si tu podľa vlastného návrhu postaviť sídlo „GoldenEye." Na Jamajke napísal desať zo svojich románov. Na pláži Dunn's River Beach sa natáčali niektoré scény z prvého filmu o Jamesovi Bondovi Dr. No z roku 1962 so Seannom Connerym a Ursulou Anderssovou.
Krajina olympijských víťazov
Slávu Jamajky v športovej oblasti šíria atléti, najmä šprintéri. Mená ako Merlene Otteyová, Asafa Powell, Sheron Simpsonová či Usaim Bolt patria najrýchlejším bežcom na svete. Viac medailí z olympijských hier a majstrovstiev sveta v atletike ako Jamajka majú len Spojené štáty.
V roku 1988 bola Jamajka ako prvá tropická krajina aj na zimnej olympiáde. Príbeh jamajských bobistov inšpiroval vznik filmu Kokosy na snehu.
Chcete zažiť Jamajku na vlastnej koži? Teraz je ten najlepší čas.
Výlety do slumov sú nebezpečné
Turistické rezorty sú bezpečné, v mestských slumoch je však pohyb belochov veľmi nebezpečný. Turistom bez sprievodcov sa tam neodporúča chodiť ani cez deň. Hlavné mesto Kingston patrí medzi mestá s najvyššou kriminalitou vôbec
Národné jedlo
Národné jedlo na Jamajke je ackee so solenou treskou. Ackee je miestne ovocie pôvodom z Afriky, jedlé je len po tepelnej úprave. Rybie mäso sa spolu s ackee, paradajkami, paprikou a cibuľou a čiernym korením restuje a potom sa servíruje väčšinou s ryžou.
Ackee je v surovom stave jedovaté.
Foto: flickr/cc/Ricardo Mangual
Krajina technického pokroku
Jamajka bola prvou krajinou na západnej pologuli, kde začala premávať železnica. Bolo to v roku 1843, 18 rokov po tom, ako prvé vlaky začali premávať vo Veľkej Británii. Dnes tu už jazdia iba nákladné vlaky, osobné vlaky zrušili.
V roku 1994 si Jamajka ako prvý štát v Karibiku vytvorila vlastnú internetovú stránku jamaicatravel.com.
Ostrov bez hadov
Na Jamajke prakticky nežijú hady. Postarali sa o to mungovia, ktorých v roku 1872 priviezli na Jamajku ako prirodzeného nepriateľa krýs. Mungovia však zlikvidovali aj miestnu populáciu hadov.
Atrakciou mestečka Negril je okrem dlhej pláže a skokov z útesu západ slnka.
Foto: flickr/cc/Gail Frederick
Čo ste možno o Jamajke nevedeli
• Jamajčanky žnú úspechy na Miss World, tento titul získali 3-krát. Úspešnejšie v tomto smere sú len krásky z Venezuely, Indie a Veľkej Británie.
• Jamajka má najhustejšiu sieť kostolov na svete. Podľa Guinessovej knihy rekordov ich je viac ako 1600 a stále pribúdajú nové.
• Manchester Golf Club je najstarší na západnej pologuli, vznikol v roku 1868.
• Jamajka ako prvá uvalila sankcie voči režimu apartheidu v Južnej Afrike.
• Na ostrove žije druhý najväčší motýľ na svete - Veľký americký vidlochvost (papilio cresphontes).
• Modré hory boli v roku 1494 prvá pevnina, ktorú po preplávaní Atlantiku uvidel Krištof Kolumbus na svojej druhej výprave do Západnej Indie.
• Jamajka bola prvá zámorská kolónia Veľkej Británie. Briti vytlačili Španielov z ostrova v roku 1655. Už v roku 1688 tu vznikol prvý poštový úrad.