SME
Streda, 29. september, 2021 | Meniny má Michal, MichaelaKrížovkyKrížovky

Prečo sa rozhodnúť pre dovolenku mimo sezóny?

Príjemné letné počasie si možno užiť aj počas mimosezónnej dovolenky.

(Zdroj: flickr.com/cc/Antonio Castagna)

Kratšie dni, menej slnka, viac dažďov a postupný nástup zimy. Niekto si jednoducho povie: Ideálny čas znovu si vychutnať príjemné horúce počasie.

Dovolenkovať v teple sa dá aj na jeseň. Navyše vás v dovolenkových destináciách čaká menej ľudí, viac pokoja a lepšie ceny.

Pomôžete svojej peňaženke

Pre mnohých sú ušetrené peniaze asi najlákavejšia výhoda jesenných termínov dovolenky. V prípade európskych destinácií alebo Egypta bývajú lacnejšie asi o 20% oproti letu.

Dôležité však je, čo všetko je v cene zahrnuté. Výhodná letenka a ubytovanie sa môže predražiť, ak pri kalkulácii zabudnete napríklad na transfer z letiska. Takáto platba na mieste potom môže byť vyššia, ako pri platení vopred.

Skryť Vypnúť reklamu

Skontrolujte si, či je v cene zájazdu aj transfer z letiska. Ak nie, spýtajte sa cestovnej agentúry, koľko vás to bude stáť.

Dovolenka bez dovolenkového stresu

Na prehliadku atrakcií, či nákupy máte viac času, nestrácate ho v radoch a v tlačenici. Všetko si môžete v pokoji obzrieť a vyskúšať. Pri nákupe suvenírov dokážete ľahšie vyjednávať s predavačom o cene.

V reštaurácii máte viac času na vychutnanie si jedla, čašníci nedávajú najavo, že obsluhujú priveľa ľudí.

Personál v hoteloch má menej práce a dokážu vám skôr vyhovieť. To isté platí aj pre komunikáciu s delegátom, ktorý sa môže dôslednejšie venovať menšiemu počtu klientov.

Nemusíte vstávať o šiestej ráno kvôli voľnému ležadlu na pláži

Mimo sezóny máte pre seba viac miesta. Nezažijete pocit, že na pláži zasahujete do životného priestoru susediacich dovolenkárov.

Skryť Vypnúť reklamu

Pri bazéne či na pláži sú voľné ležadlá aj krátko pred obedom. Svoje najlepšie miesto si netreba ísť obsadiť už skoro ráno ako to býva počas hlavnej sezóny.

Teplý sveter vymeníte za plavky

Či bude ešte teplo býva najčastejšia obava pred jesennou dovolenkou. Je jasné, že už nečelíte extrémnym horúčavám, ale vždy záleží na destinácii, ktorú si vyberiete.

Napríklad v Dubaji je horúco aj nad 30 °C ešte aj v novembri. A zima nie je ani na juhu Španielska, Talianska či Grécka.

Druhou alternatívou jesennej dovolenky v teple sú exotické destinácie, ako Kuba, Dominikánska republika, Dubaj alebo Thajsko. V Európe a jej blízkom okolí je už po letnej sezóne, v Thajsku či v Karibiku letná sezóna iba štartuje.

Obľúbené dovolenkové destinácie podľa dovolenka.sme.sk

Ak sa neviete rozhodnúť, ktorá destinácie je vhodná a ideálna pre vašu dovolenku, inpširujte sa týmito tipmi:

Skryť Vypnúť reklamu

Kanárske ostrovy

Pozrite si aktuálne ceny a termíny pobytov >>>

Západne od Afriky majú Kanárske ostrovy skvelé dovolenkové počasie počas celého roka. Dokonca pobyt na ostrovoch je už desiatky rokov považovaný za zdraviu prospešný, a to vďaka morskému vánku, teplým vodám, vulkanickej krajine a množstvu slnečného svitu.

V septembri končí na Kanárskych ostrovoch leto a začína zimné obdobie, kedy sú denné priemerné teploty okolo 17°C. Vo všeobecnosti platí, že južné pobrežie ostrovov má o niečo teplejšie a suchšie počasie ako severozápadné pobrežie. Tiež ostrovy Lanzarote a Fuerteventura sú vďaka chránenej polohe bližšie k pevnine o niečo teplejšie ako zvyšné ostrovy.

Maroko

Pozrite si aktuálne ceny a termíny pobytov >>>

Maroko sa môže pochváliť tromi rôznymi regiónmi s odlišným počasím. Na severe je úzky pobrežný pás s typickým stredozemným podnebím. Zimné teploty sa držia okolo príjemných 16 - 17°C, v októbri je však stále 20°C. Príchodom jesenných mesiacov narastá počet zrážok až na 9 - 12 daždivých dní za mesiac a zrážky dosahujú 100 -120 mm.

Skryť Vypnúť reklamu

Pobrežie Atlantiku má o niečo chladnejšie počasie v severnej časti a teplejšie v južnej časti. V Rabate a Casablanke sú jesenné teploty okolo 20 - 22°C a zimné klesnú na 17 - 18°C.

Vnútrozemie Maroka je z hľadiska krajiny aj počasia úplne odlišné. Značná časť krajiny spadá pod Saharu s typickými zimnými teplotami okolo 21°C. Do tohto regiónu spadá aj Marakéš, kde letné teploty hravo vystúpajú aj nad 40°C.

Malorka

Pozrite si aktuálne ceny a termíny pobytov >>>

Pobrežné oblasti Malorky sú obdarené 300 slnečnými dňami za rok, čo ju robí lákavou destináciou na dovolenku. Jeseň je síce teplá, ale vlhkejšia. V októbri spadne približne 70 mm zrážok a treba počítať s približne 6 daždivými dňami za mesiac.

Denné teploty sa pohybujú medzi 17 - 19°C, ale nočné teploty už výraznejšie klesajú. Teplota mora je v októbri stále okolo 22°C a v novembri klesne na 19°C.

Skryť Vypnúť reklamu

Turecko

Pozrite si aktuálne ceny a termíny pobytov >>>

Obľúbené stredomorské pobrežie Turecka má iba mierne zimy. Jeseň je stále teplá, ale daždivejšia. Treba počítať s približne 100 mm zrážok a 7 - 12 daždivými dňami.

Napriek tomu sú denné teploty na pobreží Tureckej riviéry okolo 15 - 20°C a teplota vody je októbri stále 25°C a v novembri klesne na 21°C. Egejská riviéra je o niečo chladnejšia, ale dni sú krásne slnečné a príjemné.

Egypt

Pozrite si aktuálne ceny a termíny pobytov >>>

Top regiónom na dovolenku v Egypte je pobrežie Červeného mora, ktoré ponúka jedny z najlepších svetových podmienok na potápanie. Najpríjemnejšie denné teploty sú práve počas jesenných a jarných mesiacov, kedy sú priemery okolo 30°C. Teplota mora sa drží stále na príjemných teplotách, ešte aj v novembri má nad 26°C.

Skryť Vypnúť reklamu

Odlišné počasie má severné pobrežie, ktoré spadá do Stredomoria. Tu sú teploty o niečo nižšie, na jeseň však stále okolo 20°C. Teplota mora sa drží v rozmedzí 20 - 25°C.

Cyprus

Pozrite si aktuálne ceny a termíny pobytov >>>

Cyprus si užíva výbornú dovolenkovú polohu v jednej z najhorúcejších častí Stredozemného mora. Počas celého roka je počasie príjemne slnečné a v lete sú typické veľké horúčavy, ktoré sú zvyčajne výraznejšie vo vnútrozemí.

Pobrežné regióny majú všeobecnejšie príjemnejšie počasie. Jesenné a zimné mesiace sú známe striedaním viacerých pekných slnečných dní s teplotami okolo 20°C a pár mokrých daždivých dní s teplotami okolo 10°C. Najstabilnejšie počasie má zvyčajne Larnaca, ktorá leží v chránenej zátoke.

Malta

Pozrite si aktuálne ceny a termíny pobytov >>>

Skryť Vypnúť reklamu

Jesenné teploty sú na Malte stále príjemné. V októbri bývajú denné maximá 25°C a v novembri 21°C. Nočné teploty výraznejšie klesajú a od septembra sa zvyšuje počet zrážok. V októbri spadne približne 80 mm a v novembri 120 mm zrážok.

Väčšina zrážok spadne v podobe silných krátkych dažďov, čo znamená, že počet pekných slnečných jesenných dní na Malte je stále lákavý.

Grécko

Pozrite si aktuálne ceny a termíny pobytov >>>

Grécko je veľká a rôznorodá krajina s naozaj rôznymi klimatickými podmienkami. Pobrežné regióny majú však typické stredomorské podnebie s miernymi vlhkými zimami.

Najobľúbenejšími destináciami v Grécku sú ostrovy, kde na jeseň teploty postupne klesajú na priemer okolo 20°C. Prestávajú aj typické vetry, ktoré sú typické hlavne v horúcich letných mesiacoch. Tiež platí, že sa zvyšuje počet a množstvo zrážok, pre ktoré sú typické intenzívne nárazové búrky. Ale stále si možno užiť veľa pekných slnečných dní.

Skryť Vypnúť reklamu

Thajsko

Pozrite si aktuálne ceny a termíny pobytov >>>

Pre Thajsko je typické tropické podnebie, ktoré je na severe ovplyvňované monzúnmi. Počas celého roka sú stabilné vysoké teploty a od júna do októbra trvá monzúnové obdobie s krátkymi intenzívnymi zrážkami. V októbri sú teploty okolo 32°C a zvyčajne treba počítať s približne 16 daždivými dňami.

Nástupom jesenných mesiacov sa počasie mení a nastupuje chladná suchá sezóna, ktorá je typická od novembra do apríla. Denné teploty sú ustálené na približne 30°C s zvyčajne sa zrážky vyskytujú iba veľmi málo.

Mexiko

Pozrite si aktuálne ceny a termíny pobytov >>>

Top destináciou v Mexiku je pobrežie Karibiku, polostrov Yucatán. Tu nájdete typické tropické podnebie a nástupom jesenných mesiacov postupne končí aj obdobie tropických búrok.

Skryť Vypnúť reklamu

Na október pripadá asi 11 dní zrážok, ale denné teploty sa držia medzi 24 - 31°C. V novembri je zrážok ešte menej, s teplotami do 30°C. Teplota Karibského mora je celoročne vysoká a drží sa medzi 26 - 29°C.

Dominikánska republika

Pozrite si aktuálne ceny a termíny pobytov >>>

Dominikánska republika má vďaka tropickému podnebiu stabilne teplé počasie počas celého roka. Teploty sa držia v rozmedzí 25 - 30°C a hlavnou dovolenkovou sezónou je obdobie sucha v mesiacoch december - marec.

Počas jesenných mesiacov sa v Dominikánskej republike postupe znižuje počet a množstvo zrážok. Pričom všeobecne viac zrážok pripadá na sever a východ krajiny.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Cestovanie

Inzercia - Tlačové správy

 1. Varujú pred púštnymi búrkami v Dubaji
 2. "Vzrušenie, nadšenie a radosť" tvrdí DJ Milan Lieskovský
 3. Proxenta získala ocenenie Developer roka
 4. Vymenili startup za korporát. Dôvod bol iný, než by ste čakali
 5. Potrebujeme poďakovať vzorom. Preto rozbiehame novú biznis cenu
 6. Vydajte sa po stopách kvalitnej kávy
 7. Znalec slovenského brandy
 8. Kuriéra nezastavili ani preteky. S dodávkou prešiel rely
 9. Slováci prepadli SENCORMÁNII a hľadajú najstarší spotrebič
 10. Prišli škrečky a Dedoles počíta tržby na desiatky miliónov
 1. Ako Dom odborov Istropolis pochoval Berchtoldov palác
 2. Hľadáte nové príležitosti v kariére? Nájdete ich v obchode
 3. Odomknite si celé SME.sk s predplatným Prémium
 4. U. S. Steel nie je len dymiaci komín
 5. Najviac škôd slovenskí šoféri hlásia v júni
 6. Proxenta získala ocenenie Developer roka
 7. HB Reavis postavil Bratislave novú autobusovú stanicu
 8. Zázračné účinky Arónie na zdravie
 9. Tento výťah si poradí aj s tým najužším schodiskom
 10. Prečo by sa elektrárne mali zaujímať o ekologické riešenia?
 1. Vymenili startup za korporát. Dôvod bol iný, než by ste čakali 19 205
 2. Prišli škrečky a Dedoles počíta tržby na desiatky miliónov 9 121
 3. Sledujte naživo pokusy so slovenskými výskumníkmi 6 985
 4. Ako môžu fajčiari pomôcť prírode? Úplne jednoducho 6 201
 5. Zateplenie strechy PUR penou či minerálnou vlnou? 5 685
 6. Maurícius vás nenechá chladnými. Za akými miestami sa vybrať? 4 984
 7. Skladujete pivo pri izbovej teplote? Znižujete jeho kvalitu 4 700
 8. Trnavské mýto: Od centrálneho trhoviska ku kongresovej sále 4 641
 9. Jablone prekonali očakávania. O bývanie v Bytči je veľký záujem 4 439
 10. Žabka rýchlo expanduje na západe Slovenska 4 257
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Blogy SME

 1. Pavel Dvořák: Sú Číňania šťastnejší?
 2. Lubo Repka: Zakladajúce štáty USA – Massachusetts
 3. Vladimír Benčík: Vietnam – viete že sa na vietnamskom trhu dá kúpiť láska i šťastie?
 4. Pavel Dvořák: Ako ma zmenilo desať rokov v Číne
 5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 16. - Kto objavil Antarktídu - Bransfield, Bellingshausen alebo Palmer?
 6. Alžbeta Szomolaiová: Zo Stratenej na Havraniu skalu
 7. Martin Majzlan: Kirgizsko - Z konského sedla až po pláže Issyk-Kul
 8. Blanka Ulaherová: Sobota v údolí Wachau - od Richarda Levie srdce až po šnicľu v žemli
 1. Ján Buocik: Obchvat a nová diaľnica D4/R7 ako dobrá správa? Skôr zlý vtip! Najmä pre Bratislavčanov. 15 114
 2. Róbert Ďurec: Slovensko ako daňový raj? Takto to robia bohatí 7 775
 3. Janka Bittó Cigániková: Čo sa to preboha deje v Izraeli? Prestali vakcíny fungovať? 6 847
 4. Lucie Meisnerová: Svadba v polovici života 6 285
 5. Radovan Kulín: Kováčik má šťastie, že nevyrábal mastičky z konope 5 671
 6. Stanislav Martinčko: R.Fico sa stal kajúcnikom č.1 !!! 5 094
 7. Peter Chudý: Šesť spôsobov na odstránenie čestného policajta alebo ako to bolo za prezidentovania Tibora Gašpara a likvidačné metódy prehnitého systému dnes. 4 596
 8. Andy Morávek: Tomuto štátu už nedarujem ani jedinú kvapku mojej krvi. Nezaslúži(š) si ju! 4 194
 1. Milota Sidorová: Ženy doplácajú na nedostupnosť bývania najviac. Takto to vyriešili vo Viedni
 2. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 1: O hrách a systémoch
 3. Róbert Ďurec: Slovensko ako daňový raj? Takto to robia bohatí
 4. Pavol Koprda: 90% hospitalizovaných ľudí je nezaočkovaných. Čo nám to hovorí o vakcínach? Takmer nič.
 5. Karolína Farská: Do Ficovej éry sa vraciame aj bez neho
 6. Adam Valček: Vyšetrovateľ dal Bödörovi pokutu za to, že mlčal
 7. Karolína Farská: Dva rozdielne protesty za slobodu
 8. Adam Valček: Neexistujúca kancelária aj termín. Výpovede proti Výbohovi nesedia
Skryť Zatvoriť reklamu